Varis Spor

Sağlıklı varisi olmayan bir insanda varis oluşumunu engelleyen en önemli faktör bacak kaslarıdır. Bacaklardaki kaslar kasıldığında derin toplar damarın içindeki kanı kalbe doğru pompalar böyece damar içindeki basınç artamaz ve kirli kanın kalbe geri dönüşü rahat olur. Derin damarlardan kan akımının rahat olması yüzeyel toplar damarladaki basıncı da düşürür ve bunlarda varis oluşumunu engelleyen faktörlerdir.

spor

Varis spor ilişkisi işte bu bacak kaslarının kasılmasıyla ilgilidir. Spor yapanlarda varis görülme riski daha düşüktür bunun sebebi sporun varise etkisinin olumlu yönde olmasıdır.

Spor varis ilişkisinde söz edilen spor daha çok tempolu yürüme veya koşmadır. Body yapanların yaptığı vücut geliştirme sporları gibi bacak kaslarını çalıştırmıyorsa faydası veya zararı olmaz. Halter gibi ıkınma gerektiren ağırlık içerikli olanlar sa zarar verebilir.

Variste hangi spor yapılmalıdır ? Akla gelen ilk ve herkesin her zaman yapabileceği yürüyüştür, yürüyüşün biraz tempolu olması daha iyidir. Koşma da tempolu yürüyüş kadar etkilidir. Tabiki sadece yürüyüşe takılıp kalmamak lazım yürüyüş gibi yüzme, tenis oynama, squaş, bisiklete binme gibi yine yaklaşık aynı hareketlerin yapıldığı diğer daha elenceli sporlar da yapılabilir ve yaklaşık aynı etki elde edilir.

Fırsat buldukça yürüyüş yapmak özellikle berber, cerrah gibi uzun süre ayakta durmayı gerektiren mesleklerde ve herkeste;

Varisin oluşumunu

Oluşanların genişlemelerini

Yenilerinin çıkmasını

Tedvi edildiyse tekrar ihimalini azaltır.

Tabiki sadece varis üzerinde değil vcuttaki tüm foksiyonların yerine getirilmesinde pozitif katkı sağlayacağını da unutmamalısınız.

Ailenizde özellikle anne ve babanızda varis varsa sizde de olma ihtimli % 90 lar civarındadır, bu durumda yani ailesinde toplar damar genişlemesi sorunu olan bireyler daha dikkatli ve istekli olmalıdırlar, çünkü ebeveynlerinde hastalık olması mesleğin olumsuz etkisinden daha fazladır.

Geçmişte ameliyat oldunuzsa sizin için de risk büyüktür çünkü ameliyat sonrası tekrar ihtimali % 60 lar civarındadır, bu oran sizi korkutmasın çünkü günümüzde yapılan çağdaş tedavi yöntemleri ameliyatsız yapılmaktadır ve tekrar ihtimali  % 10 dan daha azdır, hele hele yaşam biçiminizi değiştirirseniz daha da azalır.

Spor yapmak varislerinizi tedavi etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018