Tırnak Kırılması ve Nedenleri

sağlıklı tırnaklarBu  tür  hastalıklarda  olduğu  gibi  ilk  önce  hastanın  tedavi  seçenekleri  belirlenmeli  ve  tedavinin  alternatifleri  buna  göre  değerlendirilmelidir. Tırnakların  kırılması  tıpkı  saç  kırılmaları  gibi  sağlık  sebeplerinden ötürü  meydana  gelir. Tırnak  kırılmalarını  engellemek  için  önce  sağlıklı beslenmeye  dikkat  edilmelidir.  Sağlıklı  besinler  vücudumuzun  diğer  organları  gibi  tırnaklarımızı  da  besler  ve  güçlendirir.

Tırnak kırılması nedenleri

Tırnak kırılmalarında görülen en sık sebepler vitamin eksikliğidir. Tırnak kırılması, genel olarak belirli kalsiyumların alınamaması ile ilgilidir. Özellikle tırnak ve saç vitamini olarak bilinen biotin ‘’ B7 vitamini ve H vitamini’’ eksikliğinde tırnaklar kolay kırılır. Bunun için ‘’A ve C’’ vitamini içeren besinleri almamız gerekmektedir Bunun dışında bir çok hastalıkta tırnak kırılması sorunu görülebilmektedir.  Bununla beraber vücuttaki su eksikliği de tırnakların zayıflık sebebidir. Günde en az 8 bardak su içerek tırnak sağlığımızda katkıda bulunabilir.

Tırnak kırılması görülen başlıca hastalıklar şunlardır ;

– Guatr hastalığı (hipotiroidi)

– Zehirli guatr (hipertiroidi)

– Kronik kalp hastalıkları

-Kronik akciğer hastalıkları

– Sedef hastalığı

– Tırnak mantarı

– Kronik iktihabi hastalıklar.

– Travmalar

 Beslenme nedenleriyle olan tırnak sorunları

Proteinden yetersiz beslenmede keratin sentezi azaldığı için tırnaklar yumuşayarak kırılır. Uzatılan, fakat bakımı yapılmayan tırnakların kırılması da çok doğal ve oldukça normaldir. Uzatılan tırnaklar temiz olduklarında ve bakım yapıldıklarında gayet güzel bir görünüm oluşturdukları fakat tırnaklar haftada bir beya iki kez kesilmez veya törpülenmezse kırılmaya yol açabilir. Sürekli oje kullanımı tırnağın havasız kalmasına, asetonda yıpratıcı etkisi nedeniyle tırnak kırılmasına neden olabilmektedir.

Tırnak kırılma tedavisi

Hastanın diyetiyle ilgili almış olduğu protein az ise arttırılması önerilir. Hastada kalp rahatsızlığı veya guatr var ise kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Bu rahatsızlıklar yok ise 10 mg’lık biotin tabletlerinden günde bir tabletle başlanabilir. Biotin saç ve tırnak kırılmalarını azalttığı gibi tırnağın uzama hızını da arttıran bir vitamindir. Etkinliği konusunda bilimsel veri ve analizi olmasa da tabletle tedaviye ek olarak biotinli tırnak kremleri kullanılabilir. Biotin vücuttaki keratin yapısındaki tırnak, saç ve deri tüm oluşumlarda kalite artışı sağlayan B7 vitaminidir. Tedavi uzun süreli olucağı için biotin alırken 100 tablet içeren kutular satılanlar tercih edilmesi gerekmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018