Siyah Benler

Yüzdeki herhangi bir oluşumun renkli olmasının en büyük özelliği ten rengi benlere oranla güneşin zararlı ışınlarını daha yüksek düzeyde tutmasıdır. Zararlı ışınları daha fazla tutması daha fazla zarar göreceği anlamına gelir.

Siyah ben daha çok zararlı ışın aldığı ve bu zararın zamanla birikmesi sebebiyle cilt rengi benlerden daha yüksek kanserleşme riski taşır.

Bu risk yüksekliğini korkulu rüya haline getirmek son derece gereksiz bir evhamdır çünkü risk yüksek olsa da bu risk önemsenmeyecek düzeydedir çünkü melanom (mailgn) dışındakilerin tedavisi normal ben gibi yapılabilir ve tedavide başarı % 100 dür.

Benler bir çok yönleriyle sınıflandırılmaktadır,halk arasındaki sınıflandırmanın bir türü de rengine göre sınıflandırma şeklindedir.Ten rengi,kırmızı,kahverengi veya siyah olarak tarif edilmektedir.Rengi dışında ciltten kabarıklığına göre de sınıflandırılır.

Koyu renkli benler

Siyah ben aldırma yöntemleri;

Koyu renkli benler en sık rastlanan ben gurubundandır.Ciltten kabarık olduğu gibi ciltle aynı düzlemde de olabilir.Kabarık veya düz olması seçilecek teknolojiyi de belirler. Ciltten kabarık olan siyah benlerin tedavisi elaktorkoter veya radyo frekansla buharlaştırma şeklinde bir seansta yapılabilir.Kabarık olmayanlar ise lazerle tedavi edilir.Lazerle tedavi 2- 8 seans sürebilir.Gerek buharlaştırma gerekse lazerle tedavi sonrası fark edilir düzeyde iz kalmaz.

Siyah ben aldırma fiyatı

Kliniğe, kullanılacak teknolojiye, hastanın resmi kurum üyesi olup olmadığına, benin büyüklüğüne ve sayısına göre bir ben tedavi ücreti 200-400 TL arasında değişebilmektedir.

Siyah ben tehlikelimidir ;

Cilt rengi benlere kıyasla daha tehlikelidir ancak bu tehlike çok yüksek değildir, siyah ben gibi görünen ve çok seyrek rastlanan malign melanom ayrı bir sınıftır.

Siyah benler kanserleşir mi ?

Evet bu risk var ancak yukarıda belirtildiği gibi çok düşük bir ihtimaldir.

Siyah benlerin kanser olup olmadığı gözle yada dermatoskopla bakılarak büyük oranda anlaşılabilir,şüpheli durumda gerek duyuluyorsa patolojik olarak inceleme amacıyla parça alınabilir.Parça alınması gerekiyorsa bu tedavi seçimini belirlemez.”inceleme için ameliyatla almak gerekir” yaklaşımı bilimsellikten tamamen uzak ve anlamsız bir görüştür.Buharlaştırma veya lazerle tedavi edilecek benden punch denilen biopsi alma aletiyle inceleyecek kadar parça alınır ve hemen arkasından tedavisi yapılabilir. Siyah benler et benlerinden daha ciddiye alınmalı ve tedavisi yaptırılmalıdır.

Sonuç olarak ;

Benlerin hepsinde düşük oranda kanserleşme riski vardır tedavi edildiği anda bu risk ortadan kalkar.

1 Yorum Var

Doktora Soru Sor
  1. deriye yapışık koyu kahverengi benlerin iz bırakmayan yöntemi nedir ?
    Op.Dr.Seher Şirin
    Radyo frekans veya lazer uygun olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018