Medical Art

Ses Kısıklığı Nedenleri ve Tedavisi

SES NASIL OLUŞUR:

Ses ses tellerinin akciğerden gelen havanın önünde kasılarak açıklığın miktarını değiştirmesiyle oluşur.Ses telleri düdük gibi şekilsiz ama çok değişik tonlarda ses çıkarır.Çıkan bu ses;dil,dudak,diş,damaklar,sinüsler ve diğer bölge organlarıyla şekillendirilerek kelime haline getirilir.

SESE KISIKLIĞI NASIL OLUR:

Ses kısıklığı genel ses kalitesindeki değişiklikler için kullanılırBunlar, karşılıklı olarak duran iki adet gergin dokudur. Nefes alıp verirken, araları açıktır. Konuşur veya şarkı söylerken biraraya gelirler ve hava akciğerlerden dışarı çıkarken sesi üretirler. Ses telleri ne kadar gergin ve ne kadar kısa olursa, ses telleri de o kadar hızlı titreşir. Daha hızlı titreşim, daha ince ses çıkmasına neden olur. Ses tellerindeki şişme veya üzerlerinde kitle oluşması, tam olarak bir araya gelerek kapanmalarını önler ki bu da seste değişiklik meydana getirir.

SES KISIKLIĞI SEBEPLERİ:

-Üst solunum yolu enfeksiyonlar,soğuk algınlığı,larenjit,
-Sesi yoğun kullanmak(maçlarda bağırmak gibi)
-Tiroid dokusunun baskı yapması(guatr)
-Guatr ameliyatında ses tellerine gelen sinir kesildiğinde
-Sigara tüketimi
-Ses tellerinde nodül ve polip oluşması
-Reflü hastalığında mide içeriğinin ses telini tahriş etmesiyle ödem olur.

SES KISIKLIĞININ TEDAVİSİ:

Ses kısıklığı ortaya çıktığında basit sebepler düşünülüyorsa herhangi bir hekim tarafından değerlendirilip tedavisi planlanır ancak tedaviye cevap alınamazsa veya kısıklık uzun sürerse kulak burun boğazı uzmanınca muyene ve gerekirse ileri tetkik yapılarak tedavi planlanır.

Tedavi konulan teşhise göre planlanır,sebep olabilecek sigara,sesi yoğun kullanma,gripal enfeksiyon gibi sorunlar ortadan kaldırılır.Muayenede polip gibi yapılar varsa kesin teşhis için biopsi alınıp sonuca göre tedavi planlaır.Ses tellerini dinlendirme önerilir.

Doç.Dr.Mehmet Ziya ÖZÜER
www .rinoplastiizmir.com

İlginize Çekebilecek Diğer Bilgiler:

Yorum Yap Soru Sor

gajah

Hair Pharma
Varis
Ansiklopedik Dizin