Medical Art

Safra Kesesi Hastalıkları

Adındanda anlaşılacağı üzere safra kesesi safra depolayan bir organdır.Karaciğerin sağ lobuna yapışık armut şeklinde,sapıyla onikiparmak barsağına bağlı olarak durur.Karaciğerde oluşturulan safra keseye gelir ve safra kesesi tarafından  kısmen suyu azaltılarak daha yoğun hale getirilip depolanır bu haliyle yeşil sarı arası bir renk alır.Depo halinde bekleyen safra yemekten sonraki saatlerde yemekle karışmak üzere bol şekilde barsağa verirlir.Sabun özelliğiyle yemeğin daha rahat sindirilebilir hale gelmesini sağlar.Safranın tek görevi sindirime katılmasıdır.

Farklı toplumlarda görülme sıklığı değişmekle birlikte nüfsun % 7 kadrında tesbit edilir.Kadınlarda 4 kat daha sık rastlanır.Açık tenlilerde ve 40 yaş üstünde daha sık tesbit edilir.

SAFRA KESESİNDE TAŞ OLUŞMA SEBEBİ:

Taş oluşumunda birçok sebepten söz edilmektedir;

-Safra içeriğindeki dengenin bozulması.

-Safra kesesi iltihapları ve parazitleri.

-Kan yıkımını artıran kan hastalıları(Akdeniz ateşi).

-Beslenme alışkanlığı(yüksek kolesterol içeren gıda tüketimi ).

-Kan kolesterol seviyesinin yüksekliği.

-Şeker hastalığı.

-Irsi özellik (genetik olarak bazı ailelerde daha sık görülür)

-Doğum kontrol hapı kullanmak

-Şimanlık

Taşlar oluştuğu maddeye göre değişir;kolesteol yapısındaysa kolesterol taşı,bilirübinden oluştuysa pigment taşı,kalsiyum ağırlıklıysa kalsiyim taşı şeklindedir.Küçük ve yüzlerce (en fazla çıkan taş sayısı 1600 ) olabildiği gibi tek taş 5-10 cm ye kadar büyüyebilmektedir.

BULGULAR:

Genellikle safra kesesi taşları chek up gibi rutin kontroller yapılırken veya başka hastalıklar aranırken tesbit edilir bununla birlikte;

-Karın ağrısı(daha çok karın sağ üst kadranda)

-Sırta vuran kuşak tarzı ağrı.

-Fazla genirme

-Yemek sonrası şişkinlik

-Yemek sonrası bulantı ve kusma

görülebilir.Tüm bu şikayetler ağır yağlı,proteinli ve kızartma yemeklerinden sonra daha belirgin olabilir.

-Taş sebebiyle safra kesesinde iltihap oluştuğunda şikayetler çok şiddetlenir ve acil tedavi gerektirir.

Oluşacak şikayetler taşın sayısı ve büyüklüğüyle ilgili değildir.

TEŞHİS

Genellikle tesadüfi tesbit edilir ama yukardaki şikayetleri tarif eden hastaya yapılacak USG  (ultrasaund) ile % 100 yakın ihtimalle teşhis konur.

TEDAVİ

Tedavisi cerrahidir tedavisi yapılıncaya kadar;

-Yağlı gıdalardan

-Fazla protein içeren süt,yumurta et gibi gıdalardan

-Kızartmalardan

-Yoğun baharatlardan

-Abartılı miktarda yemekten kaçınmalı ve sindirim kolay gıdalarla beslenmelisiniz.

İLAÇLA TEDAVİ:

Safra kesesi taşının ilaçla tedavisi ilaçların yan etkilerinin fazlalığı,tedavi ihtimalinin düşük olması,belirli taşları tedavi edebilmesi ve kısa sürede tekrar oluşması sebebiyle yaygınlaşamadan uygulamadan kalkmıştır.

TAŞ KIRMA:

Böbrek taşlarının kırma mekanizmasıyla kırılmaya çalışılmıştır.Taş kırma makinesiyle kırılan safra kesesi taşlarının bir kısmı kırılamadığında,kırılan taşların kanalı tıkadığından ve kısa sürede tekrar oluştuğundan dolayı terkedilmiştir.

AMELİYATLA TEDAVİ:

Günümüzde safra kesesi taşının tek tedavi yöntemidir ve narkoz altında yapılmaktadır.

Hastada hiçbir şikayet olmasa dahi çeşitli riskler sebebiyle ameliyat önerilir

Bu riskler:

-Safra kesesi iltihabı;yaşam kalitesini etkilediği gibi ameliyatta olabilecek problemleride artıracağı için iltihap gelişmeden ameliyat önerilir.

-Taşın ana safra kanalına düşmesi;Hızla gelişen sarılık acil ve büyük bir ameliyat gerektireceği için taş safra kesesindeyken ameliyat önerilir.

-Safra kesesi kanseri;Taşın safra kesesinde kansere sebep olduğu konusunda kesin bulgu olmamakla birlikte safra kesesi kanseri olanların hepsinde taşta olmaktadır.Bu şüphe ameliyat sebebidir.

-Pankreatit;Safra kanalına düşen taş bazen  kanalı tıkamadan pankreasta iltihaba sebep olabilmektedir ve çok ağır bir tablodur.

Ameliyatta safra kesesi taşlarıyla birlikte alınır.Eskiden bir dönem taşlar alınıp safra kesesi yerinde bırakılmış ama 1 yıl içinde % 90 yeniden oluştuğu için terkedilmiştir.

Ameliyat açık ve kapalı (laparaskopik) yapılabilmektedir.

AÇIK SAFRA KESESİ AMELİYATI ;

Teknolojinin ve bu teknolojiyi kullanmayı bilen cerrahın olduğu kliniklerde artık yapılmamakta ve hızla terk edilmektedir.Ameliyatta açılan 8-20 cm lik bir kesikten karna girilir safra kesesi bağlantıları  kesilerek çıkarılır.

KAPALI(LAPARASKOPİK)SAFRA KESESİ AMELİYATI;

Göbek çukurundan açılam 1 cm lik delikten girilen teleskop görüntüsünde üst ve sağ yana açılan 2 delikten girilen aletler yardımıyla safra kesesi balantıları kesilerek çıkarılır.Açık ameliyata bir çok üstünlükleri vardır

-Daha az ağrı

-Daha az kanama

-Ameliyat sonrası daha az fıtık olşumu

-Daha az yara izi

-Daha az yaralanma ve risk

-Kısa sürede normal hayata dönüş gibi üstünlükleri açık ameliyatı giderek daha az yapılır hale getirmiştir.

Ameliyat nasıl yapılırsa yapılsın safra kesesinin eksikliği vücutta problem yaratmamaktadır.

Genel olarak açık ameliyattan 2 hafta ,kapalı ameliyattan 1 hafta sonra hasta normal hayatına dönebilmektedir.

SAFRA KESESİ TEMBELLİĞİ ;

Ne anlama geldiğini teşhisi koyan doktorunda bilmediği ve sadece hastaya bir teşhis koymak amacıyla uydurulmuş bir hastalıktır,hiçbir bilimsel değeri yoktur.Genellikle hastalık hastalarına geçiştirmek için “ sende safra kesesi tembelliği var “ denir.

 

İlginize Çekebilecek Diğer Bilgiler:

17 Yorum “Safra Kesesi Hastalıkları”

 • A.ABACI diyor ki:

  Babam 85 yaşında. Safra kesesi ameliyatı yapılabilir mi.Bir hasteneye gittik acilen amaeliyat dedi tetkikler hemen yapılsın dedi. Oradan başka bir hastaneye gittik bu yaşyataki hasataya bu ameliyat yapılmaz masada kalır dedi. bizde ne yapacağımızı şaşırdık. yardımcı olur musunuz lütfen. teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her ikisininde doğruluk payı var karar vermek size kalıyor

 • bayram diyor ki:

  safra kesemde çok sayıda 6mm*7mm boyutlarında polip var sürekli konrol yaptırıyorum ameliyet olmam gerekiyor mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet olmalısınız
  kötü huylulaşma gibi bir şüphe var

 • Branule diyor ki:

  Acil Kolesistektomi ameliyatı sevk edilemeyecek kadar veya nöbet (icap) şartlarında alınması gerekecek kadar acil midir? Örneğin 85 yaşında kalp hastası YBÜ şartları olmayan bir hastanede acil denilerek alınmalı mıdır? Saygılar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tek parametreyle değerlendirmek yanlış olur hasta 85 yaşındadır ama tüm vital bulguları iyidir bu durumda her yerde ameliyat yapılabilir veya hasta başka şehre gitmek istemeyebilir bunun gibi birçok sebep genel davranışı şekillendirir.

 • Branule diyor ki:

  Acil kolesistektomi ameliyatı diye birşey var mıdır? Kimlere uygulanır?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  akut kolesistin denilen safra kesesi iltihabını apandisit iltihabı gibi değerlendirilmesi gerektiği görüşünü savunan yerli ve yabancı ekoller var.ben acil kabul edip ameliyata alırdım.ameliyat daha zor ama iltihabın riski daha büyük bence.aksi görüşlerde var

 • selen diyor ki:

  amelliyat sonrasi cok kilo aliniyor cunku migde eritmiyor ve coksiskinlik oluyor eger agrilarim fazla olmasaydi kesinlikle olmazdim bu ameliyati ama yasim 23 genc oldugum icin bu amaliyat mecbur dediler agri olmazsa yaslilari ameliyat etmiyorlarmis genelde amam gencler omur boyu bu aciyi cekmesin diye ameliyat ediyorlar

 • Anonim diyor ki:

  merhaba, cok fazla kisti olan hastaların bu ameliyatı olması riskli midir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ne kisti olduğuna bağlı

 • burcu diyor ki:

  Merhabalar.
  ben bundan 5.5 ay önce safra kesemden kapalı bir şekilde ameliyat oldum. ameliyattan sonra iyileşmemde biraz geç oldu. 1 ay sonra işime başladım ve hiç bir şikayetim yoktu. son günlerde tekrar aynı bölgemde ağrı oluştu. bunun safra kesesi ile bağlantısı olabilir mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kapalıda olsanız içerdeki ameliyat alanının iyileşmesi daha uzun sürebilir.

 • Anonim diyor ki:

  meral yavuz safra bundan bir ay önce başlayan ağrılarla doktora başvurdum ve safra kesemda taş olduğu ortaya çıktı .ameliyat olmam gerektiği söylendi benim 4 aylık bebeğim var ve emziriyorum narkozun anne sütüne zararı varmı ameliyttan hemen sonrada emzirebilirmiyim ilginizden dolayı teşekkür ederim ve en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet ameliyattan sonra emzirebilirsiniz,narkoz ameliyat bitiminde kanda bitmiş olur.

 • Meral BAŞDEMİR diyor ki:

  Kapalı safra kesesi ameliyatında,safra kesesi nereden çekilerek alınıyor?Boğazdan mı, ya da…Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  göbekten açılan delikten yada biraz üstünden açılan delikten çıkarılır

 • Bilal diyor ki:

  iyi günler ultrasonda mide ile ilgili hastalıklar çıkar mı ülser veya başka hastalıklar?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır ultrason mide hastalıkları teşhisinde işe yaramaz

 • NADİR diyor ki:

  benim babamada safra kesesinde taş ve şişme denildi hemen ameliyat olması gerekiyormuş ama ne yerse ağrı yapıyor dün yarım salatalık yedi ve şu anda kötü biz mideden şüphelendik aslında doktor gastrit var dedi ben yine birde şikayetlerini yazayım midedenmi yoksa safra kesesindenmi oldugunu söylerseniz iyi olur.Gegirme yemekten sonra kusma karın bölgesinde ve midede ağrı yidiklerini sindirememe yediğinin midesine çökme kabızlık ve bir kaç kez kan gelmesi biz her ihtimale karşı mideye endoskopi yaptıracağız birde sie danışmak istedim bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  akut kolesistit denilen hastalığa benziyor ameliyat gerekebilir.

 • ARZU diyor ki:

  annemin safra kesesindeki timor birken iki olduğu için safra kesesi alınacak (şekeri çok yüksek olduğu için şeker düşürüldükten sonra ameliyat edilecek)yalnız karnındada şişlik var midesi bulanıyor ve kaşıntıda arada oluyor bunların hayati riski var mı timorler kansere çevirebilir mi?? röntgene ve ultrasa göre iyi huylu alınmazsa çoğalır ve kanser riski var deniyor lütfen bu konuda bilgilendirebilir misiniz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tarif ettiğiniz hastalığın adı safra kesesi polibi ve yazdığınız şikayetleri yapmaz,tesadüfen farkedilir.
  safra kesesi poliplerinin kanserleşebileceği konusunda şüpheler olduğu için tesbit edildiğinde alınması önerilir.

  • ARZU diyor ki:

   timor denildi ama bir de bu şikayetler var doktor bey ameliyat olacak safra kesesi alınacakmış kapalı ameliyatla kanser olup olmadığı ameliyatdan sonra yapılan araştırmada mı çıkar ultrason yada film de bu belli olur mu? yardımlarınız bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.
   Op.Dr.Atilla KAYA
   ultrason la kanser şüphesi oluşur buna göre seçim yapılır

 • MUAMMER diyor ki:

  safra kesesi nin şekli bozuk olduğunda ne olur lütfen cvp verin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  safra kesesi şekil bozukluğu hastalık olarak değerlendirilmez ve tedavi gerekmez ancak taş oluşursa safra kesesi alınır.

 • Anonim diyor ki:

  peki bu ameliyatın hayati riski varmıdır? ne olursunuz söleyin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayati riski yok ama tedavi olmak daha doğru olur

 • tulin_yaman diyor ki:

  slm iyi aksamlar bi haftadir bende amliyat oldum safran kesesinden ve olmadan once 15 gunluk hamile oldugu oyrendim riske girerek amliyat oldum cunku cok agrim vardi dusuk itimalini soylediler bana cok sukur dusuk olmadi ama bayiltildigim icin bebeyime herangi bi zarar olurmu sizden cevab bekliyorum lutfen
  Op.Dr.Atilla Kaya
  gerek narkozdan gerekse ameliyat sonrası kullanılan ilaçlardan küçük bir ihtimalle bebek zarar görmüş olabilir bu zararı tesbit etmek mümkün değil ama aksini söylemekte zor

 • mert diyor ki:

  hastalık neden oluyor neden
  admin
  Hastalığına bağlı olarak nedeni değişir tabi

Yorum Yap Soru Sor

banteng

Hair Pharma
Varis
Ansiklopedik Dizin