Saç Yağlanması

Saçta yağlanmanın şiddeti çok değişik olabilmektedir, egzama şeklinde değilse önemli bir sorun değildir ama 2 konu hastayı rahatsız eder

1-Sosyal yaşamda hoş görünmemesi

2-Saç dökülmesine sebep olduğu şüphesi.

Kafada daha doğru ifadeyle saçlı deride yağ artışı daha çok görsel sorun olur. Bilimsel veri olmasa da dökülmesi olan insanlarda sıkça yağ fazlalığı vardır. Bunun sebebi seyrelme sebebiyle her tele düşen bez sayısında artış olur. Saçı çok yağlı olan kişilerde dökülme şu şekilde izah edilebilir; 1 cm karede 100 saç var olduğunu düşünelim bunların dibinde de 100 yağ bezi olur ve belli miktarda yağ salgılar. Saçların yarısı dökülüp 50 saç kaldığında yağ bezi sayısı aynıdır böylece bir saç teline düşen yağ miktarı iki katına çıkar.

Yağlı Saç

Kafada Yağlanmanın Nedenleri ;

Sebep olarak en sık görülen şey normalde hastalık yapmayan ama yağ bezlerinden salgılanmayı artıran bir tür mantar olan malessezia furfurdur.Tedavide kullanılacak şampuan mutlaka mantarın derideki oranını azaltmalıdır. Malessezia furfur mantarını en iyi temizleyen madde climbazol adlı mantar öldürücü maddedir. Eğer birlikte şiddetli egzama bulgusu yoksa tek başına % 1 climbzaol içeren şampuan yeterli olur ancak şiddetliyse ek ilaçlar kullanmak gerekebilir.

Kafada Yağlanma Saçı Döker mi ?

Aslında bu soru biraz “tavuk mu yumurtadan çıkar yoksa yumurtamı tavuktan” sorununa benzemektedir, yukarıda da bahsedildiği gibi dökülmeyle yağlanmada artış ilişkisi farklıdır. Burada şöyle bir yorum yapılabilir sebporeik dermatit yani yağlı egzamada saç dökülmesi görülür, bunun sebebi kafa derisinde rahatsızlıktır, bu yaklaşımda yağlanma saçı dömüş oluyor.

Saçlardaki Yağlanma Nasıl Azaltılır ?

Seboreik dermatitte kullanılan ketokonazol içeren şampuanlar saçı çok kurutur ve hırpalar bu sebeple içerinde saç besleyici maddeler de içeren climbazollü şampuanlar tercih edilebilir. Climbazol içeren şampuan günlük kullanıma uygun olarak hazırlanabilecektir, bu sayede 2.bir şampuan kullanmak gerekmez.

Bunun dışında yağlı egzamada da aşırı yağlanma olur ama egzamada aynı zamanda ciltte de sorunlar vardır ve genellikle yoğun kepek de eşlik eder. Yağlı egzama konusu ayrıca anlatılacaktır.

Aşırı Yağlı saçlar İçin Şampuan Önerisi
Temelde % 60 ihtimalle mantar yoğunluğunda artış olduğu için mantara etkili şampuanlar tercih edilmelidir. Mantar öldürücü şampuanlar arasında ketoral, konazol ve seboderm vardır. Bunlar arasında bir tek seboderm şampuan günlük kullanıma uygundur. Konazol ve ketoral haftada 2 defa kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018