Saç İlaçlarının Kullanımı

sacSaç dökülmesi problemi yaşayan kişiler bu yazıyı sonuna kadar okumadan ilaç kullanmaya başlamasın. Her ilacı kullanmanın belirli bir formatı vardır ama, saç dökülmesi için kullanılacak ilaçların diğer ilaçların kullanımından farklı bir durumu vardır. Mesela bir yeriniz ağrırken ağrı kesici alırsınız ve ağrınız geçer ama, saç ilacı kullandığınızın ertesi günü saçlarınızın dökülmesi durmaz bu durumun karmaşık bir cevabı vardır.

Şöyleki;

saccProcapil ve minoxidil saç dökülmesini durdurduğu ve tüyleşmiş saç tellerinin kalitesini arttırdığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış 2 maddedir ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bunların dışındakileri denemeye bile gerek yoktur, fakat bu iki madde de kullanmaya başladıktan 1-2 hafta sonra saç dökülmesinde artışa sebep olur, bu dökülme geçici bir dökülmedir ve dökülenler % 100 ihtimalle geri çıkar, hatta yeniden çıkarken daha kaliteli olarak çıkar. Aslında bu tarz dökülmenin olması ilaçtan daha iyi cevap alınacağını gösterir de denebilir. Procapil veya minoxidil başladıktan sonraki bu dökülme kılın dönem değiştirip yeniden çıkmasıdır. Bu süreç 4-6 hafta kadar devam eder. Bu tarz dökülmeler ağızdan alınan xpecia, biotin, pan plus, propecia gibi hapların kullanımında görülmez daha çok bölgesel kullanılan bilimsel ürünlerde görülür.

Özetle;

sacccSaç ilacı kullanmaya başladığınızda ortaya çıkan dökülmedeki artıştan tedirgin olmamalısınız.Bu durum kullandığınız o ilaçtan iyi cevap alacağınızı gösterir. Saç ilacı kullanımına bağlı dökülme artışı 6 haftaya kadar uzayabilir. Bu sürede seyreklikte ciddi belirginleşme olabilir buna rağmen ilaç kesinlikle bırakılmamalı ve devam edilmelidir. Bazı hastalar korkarak ilacı bırakırken bazıları ilacı değiştirerek devam etmektedirler, her iki yaklaşımda yanlıştır. Kullanılan ilacı değiştirmeden ya da kesmeden devam edilmelidir. Saçlar dökülüp çıktıktan sonra 3-6 ay boyunca sorunsuz bir şekilde uzarken bir kez daha geçici dökülme olur.

Bu da saçın bir döngüsüdür ve o da geçici bir dökülmedir. Dökülenlerin hepsi daha kaliteli olarak yeniden çıkar. Her iki dökülme de sebebi ve sonucu bilimsel olarak izah edilebilen durumlardır. Korkup ilacı bırakmak hatalı bir davranış olur. İlaç kullanımına bağlı geçici dökülme procapil kullanımında minoxidil’e kıyasla daha az görülmektedir. Sonuçta her ikisinde de dökülenler geri çıktığı için bu farkın önemi yoktur. Çok önemli olmamakla birlikte procapil bu durumda minoxidil’in önüne geçmektedir, minoxidil sürekli olarak günde 2 defa kullanmayı gerektirirken procapil 3 ay sonra günde bir, 6 ay sonra iki günde bir defa kullanımı yeterli olmaktadır. Bir diğer önemli sorunda saç ilaçlarının ne kadar kullanılacağıdır. Gebelik, doğum ve anemi gibi birkaç geçici saç dökülmesi sebebi dışındaki saç dökülme sebepleri kişi yaşadığı sürece devam edebilir, özellikle % 95 oranında görülen ailesel saç dökülmesi yaş ilerledikçe yavaşlasa da kişinin yumurtalıkları vücudunda olduğu sürece dökülme devam eder, doğal olarak tedavi de devam etmelidir. 3 ay kullanayım dökülmem dursun ilacı bırakırım gibi bir yaklaşım tamamen yanlıştır. Ürüne başladıktan sonra istikrarlı bir şekilde kullanımına devam edemeyeceksiniz, hiç başlamamanız daha doğru bir davranış olur. Çünkü genetik olarak saç dökülmesi kronik bir hastalıktır ve düzenli ürün kullanımı gerektirir.

Saç İlacı

  Saç için üretilen ilaç çeşidi diğer tüm branşlardan açık ara fazladır ve bu ilaçların büyük çoğunluğu bitkisel adıyla üretilmektedir. Bunun  en önemli sebebi halihazırda dünyada dökülme tedavisinde kullanılan ve etkinliği kanıtlanmış sadece 3 madde vardır.Bunlar procapil , finasterid ve minoxidildir. Etkili hammaddenin sayıca azlığı bitkisel ürün üretenlerin iştahını kabartmaktadır.
   Piyasaya sürülmüş yüzlerce ürün vardır ancak bunların sadece bu 3 maddeyi içerenlerin etkili olma şansı olabilir.Bitkisel adıyla tamamen vur kaç taktiğiyle üretileneler ise ne yazık ki hüsranla sonuçlanmaktadır.
 Saçlarınız döküldüğü için boşa para kaybetmemek için nasıl bir ürün kullanacağınızı iyi araştırmalısınız yoksa boşa para kaybettiğiniz gibi birde hayal kırıklığı yaşar etkili olabilecek ürünlere karşıda negatif tavır alabilirsiniz.
Unutulmamalı ki saç dökülmesi diğer hastalıklar gibi bilimsel olarak tedavi edilebilen bir hastalıktır ve doğru tedaviyle % 92 ihtimalle dökülmeyi durdurabilir hatta tüyleşmişlerin kalitesini artırabilirsiniz Bunun için ya bir dermatoloji uzmanıyla görüşmeli yada ciddi araştırma yapmalısınız.

1 Yorum Var

Doktora Soru Sor
  1. Suan ayni sorunu yasamaktayim. Ama duzelecegine ve verim alacagima inaniyorum. Gecmisde minoxil kullanmis biri olarak bende procapili oneririm. Benim gibi sabirsiz olmamaniz sart :) beklemedeyiz bakalim..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018