Saç Ekiminde Gelişmeler Devam Ediyor

GEN TEDAVİSİ:

Saç dökülmesinde etkili olan genin tespiti ve bu gene müdahale  edilerek saç dökülmesine sebep olan sorunun ortadan kaldırılmasıyla saç dökülmesinin engellenmesi için çalışmalar yapılmaktadır.Olumlu gelişme olması halinde gelecekte kellik problemi çözülecektir.

 

KLONLAMA YÖNTEMİYLE SAÇ KÖKÜ ÇOĞALTMA:

Klonlama:Bir anlamda alınan tek kıl kökünden on binlerce kıl kökü üretme tekniğidir.Bu açıdan bakıldığında özellikle donör (kıl kökü alınacak bölge)alanı yetersiz olan bireyler için ciddi bir çözüm gibi durmaktadır.

Tıbbi gelişmenin son noktası olarak değerlendirilebilecek klonlama son on yılda ciddi araştırmalar sayesinde önemli mesafe kaydetmiştir.

Diğer klonlama çalışmaları gibi kıl kökü çoğaltma amaçlı klonlama ne yazık ki daha emekleme evresindedir.İngiltere ve Amerika da araştırmalar hala devam etmektedir.

Saç kökü klonlamanın önümüzdeki on yılda rutin kullanıma girmesi mümkün görünmemekte daha sonraki yıllarda da çok akla yatkın durmamaktadır.Çünkü klonlama ileri teknoloji yatırımı,çok özel elemanlar ve yüksek işletim maliyeti gerektirmektedir bu durum bir kişiye klonlama hizmetinin yüz bin dolarlara mal olacağını göstermektedir.Ayrıca klonlanacak kıl kökü ve klonlanarak çoğaltılmış kıl köklerinin nakledilmesi ve elde edilen köklerin ekimi maliyeti artıracak diğer faktörlerdir.

Bazı kliniklerin internet sitelerinde “klonlanlama araştırmalarına klinik olarak destek veriyoruz” gibi absürt yazılar görebilirsiniz bu sözü;domates yetiştiren bir köylü amcanın “uzayda biber yetiştirme araştırmalarına kişisel katkı sağlıyorum” lafından farklı değerlendirmeyin.

KÖK HÜCRE NAKLİ İLE SAÇLI DERİ ÜRETİMİ:

Vücuttan elde edilebilen kök hücre her organ ve doku geliştirmede kullanılabilir. Bu amaçla deneysel olarak hayvanlarda kök hücreden deri ve kıllı deri elde etmek mümkün olmuştur. Henüz deneysel aşamada olan bu gelişme zamanla insanda da denenebilecektir.Uzun zaman ve yüksek yatırım maliyeti sebebiyle yaygınlaşmasının on yıldan daha uzun sürmesi beklenmelidir.

Özetle gen tedavisi,klonlama ve kök hücre çalışmalarının torunlarınız için uygun olabileceğini düşünüp gereksiz hayallere kapılmamanız daha doğru karar vermenizi sağlayacaktır.

Diğer resimler için www.sacekimiresim.com
Tüm saç sorunları için www.sactedavisi.com
Saç ekiminin incelikleri için https://www.canisler.com/sac-ekimi/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018