Saç Ekimi ve Biotin

imagesÇoğu insanda saç dökülmesi kuşkusuz kaçınılmaz bir durum almaktadır. İnsanlar günde ortalama olarak saçlarından 70-140 civarında saç tellerini kaybedebilirler. Buna rağmen saç dökülmesi yaşayan kişiler arasında bu sayı giderek artış göstermektedir. Banyo da veya banyodan çıktıktan sonra saçlarımızı tararken tarağınızdaki artışı gözle görmek mümkündür. Sağlılıklı bir insanda saç uzaması devamlı olarak yüzde 80-90 oranında uzama halinde olup, bu durum 2 ile 5 yıl arasında değişikliğe uğrayabilir. İnsanlar için hayati bir fonksiyon olmamasına rağmen psikolojik önemi oldukça fazladır.

Temel olarak saç ekimleri sırasında iki teknik uygulanmaktadır. Bunlar; FUE (foliküler ünite ekstrasyonu) ve de FUT (foliküler ünite transplantasyonu)’dur. Fakat ‘’FUT’’ dediğimiz yöntem artık kullanılmamaktadır.
Saç ekimi sonrası çeşitli sorunlar vardır,
-Ekilen kökler tutup tutmaması
-Şok dökülme (geçici dökülme)
-Dökülenlerin geri çıkış süresi
-Ekilen saçların kalitesi
-Köklerin alındığı yerde seyrelme miktarısaç ekimi
Tüm bu sorunlardan kurtulmak, doğru bir ekim planı işinin ehli bir ekim uzmanı ile saç ekimini gerçekleştirmekle en aza inmektedir. Ekim sonrası sorunlar içinse ekilen köklerin beslenmesi, ekim bölgesindeki ekilen saçların dışındaki saçların korunması anlamında bilimsel ürün ve vitaminler kullanılarak aşılabilir.
Saç ekimi sonrası alınacak günlük 2-5 mg biotin bu sorunların daha az yaşanmasını sağlamaktadır. Biotin saç yapımında en etkili olduğu bilinen B7 vitaminidir ve saç ekimini takiben başlanması;
-Şok dökülmenin miktarını azaltıp geri çıkış süresini kısaltır,
-Kılın çapını yani kalitesini artırarak gerek ekim yerinde gerekse alım yerinde saçların daha sık görünmesini sağlar.
-Alım yerinde özellikle mikromotorla alıma bağlı olabilecek kök hasarlarının daha çabuk ve kayıpsız olmasına yardımcı olur.
-Saç yapımında kullanıldığı için kan ile daha yoğun gelmesi sonucunda köklerin tutması şansınızıda artırır.

Fue Saç Ekimi Doğalmıdır?

fue sac ekimi sonrasi 300x225 Fue Saç Ekimi Doğalmıdır?FUE saç ekimi yapan klinik sayısı arttıkça ve rekabet oluştukça yapılan saç ekiminin kaliteside değişmektedir.Piyasada yapılan FUE saç ekimlerinin bir çoğunun sonucu eski FUT yönteminden farksızdır.Bu sebeple Saç ekimini araştırırken ne istediğinizden emin olmalısınız.

”kafamda saç olsunda nasıl olursa olsun” diyorsanız kalitenin önemi olmaz ama “saç ektirdiğim 100 metreden anlaşılacak kadar suni görünmesin” derseniz o zaman iyi araştırmalısnız.
Ekli fotoğraflarda göreceğiniz k,şi FUT ve FUE ile saç ekimi yapılmış bir vaka.Kişinin sıklıkla ilgili sorunu olmasada karşılaştığı herkesin “saç ektirdiniz galiba” veya “saçınızı nerede ektirdiniz” gibi sorulardan bıktığı için görünümünü doğllaştırmaya karar vermiş.

Ön kısımda 80-90 derece çıkan saçlar FUE yöntemiyle alındı kanal açılmadan iğne ile 45-50 derece ile ekim yapıldır.Sonucun ne kadar farklı göründüğüne dikkat ediniz.

fue sac ekimi sonrasi 300x225 Fue Saç Ekimi Doğalmıdır?FUE saç ekimi sonrası dik çıkan saçlar

 

Dik çıkan saçlar alındı ve aynı alana yatık ekildi

 

fue sac ekimi duzeltme 300x225 Fue Saç Ekimi Doğalmıdır?FUE düzeltme ekiminden sonra doğal görünüm.

Siz siz olun her FUE yaptığını duyduğunuz her yere balıklama atlamayın “ömür boyu başınızın üstünde taşıyacağınız” saçlarınızı size yakışır şekilde ektirebileceğiniz yeri araştırın yoksa ömür boyu aynalara küsebilirsiniz.

Unutmayın FUT la FUE arasındaki en küçük fark ensede kalan izdir ve rahatlıkla kapatılabilir asıl önemli fark ekim sonrası doğal görünüme yaklaşabilmesidir.Bu doğallığı ancak FUE nin usulüne uygun yapılmasıyla elde edebilirsiniz.

https://www.canisler.com/sac-ekimi/

1 Yorum Var

Doktora Soru Sor
  1. bende kafada ameliyat izi var saç ekimi oluyormu
    Op Dr Atilla Kaya
    ameliyat izine saç ekimi yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018