Saç Ekimi ve Biotin

imagesÇoğu insanda saç dökülmesi kuşkusuz kaçınılmaz bir durum almaktadır. İnsanlar günde ortalama olarak saçlarından 70-140 civarında saç tellerini kaybedebilirler. Buna rağmen saç dökülmesi yaşayan kişiler arasında bu sayı giderek artış göstermektedir. Banyo da veya banyodan çıktıktan sonra saçlarımızı tararken tarağınızdaki artışı gözle görmek mümkündür. Sağlılıklı bir insanda saç uzaması devamlı olarak yüzde 80-90 oranında uzama halinde olup, bu durum 2 ile 5 yıl arasında değişikliğe uğrayabilir. İnsanlar için hayati bir fonksiyon olmamasına rağmen psikolojik önemi oldukça fazladır.

Temel olarak saç ekimleri sırasında iki teknik uygulanmaktadır. Bunlar; FUE (foliküler ünite ekstrasyonu) ve de FUT (foliküler ünite transplantasyonu)’dur. Fakat ‘’FUT’’ dediğimiz yöntem artık kullanılmamaktadır.
Saç ekimi sonrası çeşitli sorunlar vardır,
-Ekilen kökler tutup tutmaması
-Şok dökülme (geçici dökülme)
-Dökülenlerin geri çıkış süresi
-Ekilen saçların kalitesi
-Köklerin alındığı yerde seyrelme miktarısaç ekimi
Tüm bu sorunlardan kurtulmak, doğru bir ekim planı işinin ehli bir ekim uzmanı ile saç ekimini gerçekleştirmekle en aza inmektedir. Ekim sonrası sorunlar içinse ekilen köklerin beslenmesi, ekim bölgesindeki ekilen saçların dışındaki saçların korunması anlamında bilimsel ürün ve vitaminler kullanılarak aşılabilir.
Saç ekimi sonrası alınacak günlük 2-5 mg biotin bu sorunların daha az yaşanmasını sağlamaktadır. Biotin saç yapımında en etkili olduğu bilinen B7 vitaminidir ve saç ekimini takiben başlanması;
-Şok dökülmenin miktarını azaltıp geri çıkış süresini kısaltır,
-Kılın çapını yani kalitesini artırarak gerek ekim yerinde gerekse alım yerinde saçların daha sık görünmesini sağlar.
-Alım yerinde özellikle mikromotorla alıma bağlı olabilecek kök hasarlarının daha çabuk ve kayıpsız olmasına yardımcı olur.
-Saç yapımında kullanıldığı için kan ile daha yoğun gelmesi sonucunda köklerin tutması şansınızıda artırır.

https://www.canisler.com/sac-ekimi/

1 Comment

Add a Comment
  1. bende kafada ameliyat izi var saç ekimi oluyormu
    Op Dr Atilla Kaya
    ameliyat izine saç ekimi yaptırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018