Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi özellikle ergenlik sonrası erkeklerde oldukça sık rastlanan ciddi olmayan ama sosyal sorun yaratan bir durumdur.Saç dökülmesi çok yaygın olsada etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış ilaçlarla tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak değerlendirilmeli.Para tuzağı olarak piyasaya sürülmüş yüzlerce etkinliği kanıtlanmamış bitkisel adıyla satılan ürünlerle zaman kaybedilmemelidir.

Saç dökülmesi tedavisine ne kadar erken başlanırsa alınacak cevap o ölçüde iyi olur.Uzun süre tedaviye alınmayan zayıflamış kök zaman içinde geri dönüşümsüz bir şekilde ölür bu düzeyde zarar görme durumuna fibrozis denir.

Saç dökülmelerinin % 98 kadarı ırsi yeni genetik dökülmedir ve sebebi net bir şekilde ortaya konmuştur.Saç dökülmelerinin % 2 kadarıysa bilinmeyen sebeplerle olmaktadır.

Dökülme sebebi net olarak tesbit edilmiş olan genetik saç dökülmesinin uygun kombinasyonlarla % 92 oranında başarıyla tedavi edilebilmektedir.Burada önemli olan hangi ürünlerin kullanılacağıdır.

Tedavide kullanılan üç bilimsel formül vardır

Minoxidil;tansiyon tedavisinde hap olarak kullanılırken saç çıkardığı fark edilip dökülme tedavisine yönelik spreyi üretilmiştir.

Finasterid;prostat büyümesi tedavisinde kullanılan hormonal bir üründür saç çıkardığı fark edilince saç dökülmesi tedavinse yönelik düşük dozlu hapı üretilmiştir

Procapil;saç dökülmesi üzerine geliştirilmiş bir üründür % 3 sprey olarak kullanılmaktadır.saç dökülmesi klinik çalışmaları sonucu geliştirilmiş tek formüldür.

Özetle;

-Tedavi rahat uygulanabilir olmalıdır.

-Uzun süre kullanılması gerekeceğinden tedavi maliyeti makul olmalıdır.

-Saç dökülmesi diğer kronik hastalıklar gibi devam eden bir durum olduğundan tedaviye devam edildiği sürece etkisi devam eder doz azaltılsada tedavi devam etmelidir.

-Bitkisel tedavilerle saç dökülme sebebinin engellenmesi mümkün değildir ve mutlaka sebepleri engellediği bilinen bilimsel ürünler tercih edilmelidir.

-Pahalı satarak prestijle satış yapmaya çalışan ürünlere dikkatli yaklaşmak gerekir çünkü her pahalı ürün iyi değildir.

-Her gün yenisi eklenen kök hücre etkisi,çekirdek etkisi,nano teknoloji,% 100 etkili gibi sadece satışa yönelik olup bilimsel hiçbir desteği olmayan iddialara kanılmamalıdır.

-Şampuanlar saçlı deride 1 dakika kaldığından içine ne konursa konsun dökülme üzerinde en ufak bir etkisi olmaz,reklamlardaki abartılı verilere inanmadan şampuanların sadece temizlik yaptığı bilinerek satın alınmalıdır.

3 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba Hocam;
  Saç dökülmesini engelleyen bitkisel bakım yağı adı altında birçok ürün var,bunlaradan birini bende satın aldım burdaki yorumları okuyunca aldğım ürünün içeriğini araştırdım saw palmento ve yeşil çay bitkilerinin olduğunu farkettim özellikleri arasında dht oluşumunu engellemek gibi bir ibareye rastladım,insan derisinin maddeyi kana karıştırma özelliğinide düşünecek olursak bu bitkiler cinsellik üzerinde yan etki yaratırmı? Teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bölgesel kullanımda vücuda yayılan miktar az olduğu için yan etki beklenmez.

 2. Sayın hocam;anonim adlı yorumda bazı ilaçların cinsellik üzerindeki yan etkisine değinmişsiniz,sonuç olarak HANGİ İLAÇLARIN cinsellik üzerinde yan etkileri vardır?%1 bile olsa ihtimal ihtimaldir..Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağızdan hap şeklinde alınan finasteridin (propecia,proscar,dilaprost,avadart) % 2 oranında cinsellik üzerine yan etki yaptığı biliniyor.

 3. Sacımın dökülmemesi için ne yapmalyım,
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saç dökülmesi için bilimsel ürünler kullanmalısınız.
  Dünyada saç dökülmesinde etkili olduğu bilinen ve FDA onayı olan 2 ürün vardır 1-rogain (minoxidil) sprey 2- propecia (finasterid) tablet, bunları birlikte kullanarak en yüksek (% 92) başarıyı elde edebilirsiniz.Propecianın cinsellik üzerindeki yan etkilerini yaşamadan her ikisini kullanarak elde edeceğiniz sonucu promox sprey, HGF Plus sprey veya hairforte sprey kullanarak da elde edebilirsiniz.Bunların yanında günde 2 mg B7 vitamini (biotin) tablet veya biotinli şampuan kullanırsanız var olan saçlarınızın kalitesini de artırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018