Saç Bitinin Zararları

Baş bitine maruz kalan insanlar hem kendileri hem de çevreleri tarafından kusurlu olarak nitelendirildiğinden dolayı yaşam kalitesini de düşürebilmektedir. Aslında olması gereken motivasyonun düşmesi değil pozitif olarak olumlu bakılmasıdır. İnsanların kendilerini kötü hissetmelerinin sebebi yine insanlardır. Çünkü halk arasında bit pis ve bakımsız insanlara bulaşır gibi bir inanış vardır. Oysa ki bu çok yanlış bir düşüncedir ve gerçeği yansıtmaz. Bitler, pis ve temiz ayırt etmeksizin her insanda olabileceği gibi temiz insanları daha da çok sevmektedir.

sac-bitinin-zararlari

Kan emerek yaşamını sürdüren bu parazitler, insan başında da günde 3-4 kez bu emme faaliyetlerini gerçekleştirirler. Tedavi edilemeyecek bir problem olmadığından dolayı psikolojik olarak moral yüksek seviyede tutulmalıdır. Bitler sadece kan emmez yanı sıra da yumurtalarını bırakırlar, bu yumurtalara sirke ismi verilmektedir. Sirkeler saç tellerine yapışarak dururlar ve çok aşırı küçüktürler. 15 gün kadar bu şekilde bekledikten sonra bit halini alırlar. Sirkeler açık havada 15 gün, bitler ise 2-3 kadar yaşayabilirler. Bundan dolayı yaşamlarını sürdürebilmek için insanlara ihtiyaçları vardır dersek doğru bir tabir olacaktır.

Bitlerin en etkili zararı kaşınmadır. Bazen dayanılmaz olabilirler. Kaşıntıyla birlikte sosyal olarak zarar görülebilir. Çevredeki insanlar tarafından küçük düşürücü sebeplere neden olabildiği gibi psikolojik olarakta olumsuz yönlere sebep olabilmektedir.

Bu parazitler sadece bulaştığı yeri yıkayarak temizlenemezler. Çünkü çok sağlam bir şekilde yerleşirler. Günümüzde bu parazitlerden kurtulmak için oldukça etkili temizlik setleri bulunmaktadır.

Saç Biti Nasıl Temizlenir ?
Eskiden büyüklerimiz başlara bulaşan bitleri arındırmak amacıyla sinek ve böcek ilaçları kullanmaktaydı. Fakat bu ürünler zehirli olduklarından dolayı hem başa hem de uygulanırken farklı bölgelere temas edebileceğinden son derece zararlıdır. Az önce de bahsettiğimiz gibi tedavi için üretilmiş olan temizlik setleri son derece kullanışlıdır. Bizler sizlere bitlerden kurtulmanız için pedikap ürününü tavsiye ediyoruz. İçerisinde 3 parça bulunduran set oldukça etkilidir.

Nasıl kullanılır ?
Temizlik seti 3 parçadan oluşmaktadır. Sprey, şampuan ve tarak şeklindedir. İlk olarak spreyin uygulanış şeklini anlatalım,

Spreye, ucu takılarak bitlenmiş saçı komple ıslatana kadar 5-10cm kadar mesafeden sıkın. Kulak arkalarını, enseyi es geçmeyin. Tüm saç bulunan alanlara güzelce uygulayın. Tamamen ıslandığından emin olduğunuz zaman sıkma işlemini bitirin. En az 15-20 kadar saçınızda kalmasını bekleyin. Daha fazla etkili olması için daha fazla bekleyebilirsiniz. Örneğin gece uyguladıysanız sabaha kadar saçta kalmasını sağlayabilirsiniz. Spreyin içerisinde %95 silikon ve %5 dimetikon bulunmaktadır. Saça uygulandıktan sonra silikon buharlaşarak uzaklaşır ve saçta kalan dimetikon bitlerin nefes almalarını önleyerek ölmelerini sağlar. Başa veya saça herhangi bir zararı yoktur. Saçta bir süre beklettikten sonra içerisinden çıkan tarakla saçı aşağıdan yukarı, yukarıdan aşağı, sağdan sola olacak şekilde her yönden iyice tarayın. Bu tarama işlemini setin içerisinden çıkan tarakla yapmanız gerekmektedir. Bu tarağın dişleri çok sık olarak dizayn edildiğinden bitleri temizleme özelliğine sahiptir. Saçı tararken altına beyaz havlu ya da bez koyarak üstüne taradığınız taktirde belli seanslar aralığında temizleyip devam edebilirsiniz. Böylece başta hala bit olup olmadığını anlamanızı sağlarsınız.

Bütün bu işlemler bittikten sonra içerisinden çıkan şampuan ile duş alın , şampuanı saçınızın diplerine yedirerek dikkatli bir şekilde yıkayın. Duş işlemi bittikten sonra başınızı bir havluyla kurulayın. Tarama esnasında çıkmayan bitler bu şekilde uzaklaştırılabilirler. Şampuanı 10-15 günde bir kullanmanız, sizi yeni bir bitlenmeden koruyacaktır.

https://www.sacbititedavisi.com/sac-bitinin-zararlari/
http://www.sacbiti.net/bitin-zararlari-nelerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018