Saç Beyazlaması (Saç Ağarması, Saç Kırarması) Nasıl Önlenir?

Genellikle orta yaştan sonra favori alanlarından başlayıp ileri yaşlara kadar yaygınlaşarak devam eden her iki cinstede görülen bir süreçtir. Alışıldığı gibi ileri yaşlarda ortaya çıkması rahat tolore edilirken yirmili otuzlu yaşlarda belirgin hal alması kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterir ve kişide sıkıntı yapmaktadır.Diğer taraftan daha genç görünme isteğinin en belirgin olduğu kırklı yaşlarda saçlarda beyazlamanın başlaması yine ciddi kozmetik sorun gibi algılanmaktadır.

Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir?
Bayanlarda normalde de yaygın olan saç boyama hem alışılagelmiş olduğundan hemde bayan kuaförlerinin bu konuda ki bilgi,beceri ve ekipmanlarının iyi olmasından dolayı son derece güzel olmakta ve çok tercih edilmektedir.

Erkeklerde saç boyama çok yaygın olmadığından ve erkek kuaförlerinin konudaki estetik anlayışlarının yetersizliğinden dolayı son derece yapay ve itici olabilmektedir, mesela 50-60 yaşında ciddi kırışıklıkları olan bir bey gider saçını boyatır saçları kömüre batırılmış gibi simsiyah olarak kuaförden çıkar. Yapılan iş ne doğal durur nede kişinin yaşıyla uyumlu değildir son derece yapmacık ve iticidir.Bu yetersiz uygulama erkeklerde saç boyamanın yaygınlaşmasını engellemektedir. Diğer taraftan erkeklerin saç boyaması genelde yadırganmaktadır. Yeni jenerasyon saç renk değiştiricileribu konuya ciddi çözüm getirmişlerdir. Boya gibi uygulanmayan ama boya gibi etki ederek kişinin saçlarının kendi doğal rengine dönüşmesini sağlamaktadır. Saç rengi değiştirici bu ürünler kişi tarafından uygulandığı için saçlarındaki renk değişimi saatler içinde değil haftalar hatta aylar içerisinde olduğu için beyazlaşma süreci tersine dönmüş gibi zamana yayılır ve toplum tarafından yadırganmaz.Diğer tarafından kişi istediği alanlara daha az uygulayarak yaşıyla uyumlu bir saç ağarması profili oluşiturabilmektedir mesela tepe ve kulak üst kısımlarına bu renk değiştiricileri uygularken favori kısmına uygulamayarak yada daha az uygulayarak favori alanlarının hafif kır kalmasını sağlayabilmektedir. Bu sayede yapmacık görünümden korunmaktadır. Saç rengini kendi doğal rengine çeviren bu ürünlerin uygulamaları son derece kolaydır ve beceri gerektirmemektedir. Kişi işine giderken uygulayıp çıkabilmektedir. Bu gurup ürünlerden moliva , grecian , youthair , stopgreygibi ürünler kullanıldığı sürece etkilidir kullanımı bırakıldıktan haftalar sonra saç rengi eskiye dönmektedir,elde edilen rengin korunması için haftada 1-3 defa uygulamak gerekir.
Saç Beyazlaması İçin Vitamin
Vitaminler arasında sadece B7 vitaminin özelliği vardır, biotin, biyotin veya H vitamini de denilen vitaminden günde 10 mg almak beyazlarda gerilemeye bile neden olabilmektedir.

Saçların beyazlaşmasını geciktiren bitkisel karışımlar:
1-Gül yaprakları toplanır, yıkanır , güneşte temiz bir zemine serilerek kurutulur. Kurutulan yapraklar ya­kılır,elde edilen küle krema kıvamına gelinceye kadar badem yağı ilave edilerek karıştırılır. Saçlar hazır­lanan karışım ile haftada bir ovularak yıkanır.

2- Cevizin yeşil kabukları, çaylı suda yarım saat süreyle kaynatılır,süzülür, elde edilen sıvıya, badem yağı eklenir, karıştırılır. Hazırlanan bu karışımla saçlar gün aşırı yıkanır.

3- Kına yaprakları kurutulur, sonra toz haline geti­rilir. Hazırlanan toz halindeki kına on beş yirmi  dakika suda kay­natılır ve ince bir tülbentte süzülür. Elde edilen posa yatmadan önce saçlara sürülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018