Meyan Kökü Nedir?

meyan kökü.jpg3Tıp dilinde meyan otu olarakta bildiğimiz latinceden gelme (Glycyrrhiza glabra) olarakta bilinir. Bu tür otların bütün türleri meyan olarak bilinmektedir. Toprak üstü bölgesi yem olarak kullanıldığı gibi, tıp ve sanayide de kullanılmaktadır. Boyları 30-250cm yüksekliğe ulaşabilen bu bitkinin kökleri 9mt.’ye kadar kök salabilmektedir. Kökler 5cm.’ye kadar kalınlaşabilir, uzun seneler dayanabilen bir bitkidir. 

Akarsu yataklarında ve sulak alanlarda yetişir. Meyveleri siyah ve kırmızı renklidir. Çay olarak da içilir, şerbet veya sakız olarak da kullanılmıştır. Meyan kökü, normal şekere göre kırk kat daha tatlıdır. Sakkaroz, mannittol, flavon, glisirizin, d-Glukoz, saponin ve kumarin adı verilen maddeleri; tadı acımtırak uçucu yağ, nişasta ve yapışkan bitki sıvısını içermektedir. 

Afrodizyak: Özellikle kadınlarda meyan kökünün tozu maden suyu ile birlikte karıştırılırsa cinsel gücü artırmaktadır.
İlginçtir ki! Meyan ile cinsiyet hormonları arasında bir benzerlik bulunmaktadır.
SARS (Akut Solunum Yetmezliği Sendromu): Araştırmalar, meyan kökünün SARS virüsünün hücre içinde üremesini engellediği göstermiştir.
Kumarin: İçerdiği kumarin maddesi sayesinde pıhtılaşmayı önleyerek damar sertliğine engel olmaktadır.meyan kökü.jpg1
Saponin: İçerdiği saponinler nefes darlığı ve bronşit hastalığına çok iyi gelmekte ve bakteri ve virüs enfeksiyonlarına karşı ilaç olarak kullanılabilir.
Prostat kanserine karşı kullanılabilecek bir ilacın bileşenlerinden biri de meyan kökünden elde edilmektedir.Meyan kökü, öksürük şuruplarında balgam söktürücü (eks-pektoran) ve öksürük pastillerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Meyan kökü kapsülünün, iltihap önleyici (iltihap önleyici şiffalı bitkiler) etkisi olduğu için hepatit hastalığında günde düşük dozda (200 mg) kullanılmasının yararlı olur.
Glisirhizinin: İçerdiği glisirhizinin maddesinin antienflamatuvar (iltihaba karşı) tesire sahip olduğu tespit edilmiştir.
Sindirime yardımcı olur ve elektrolit su dengesini ayarlar. Balgamı söker ve göğsü yumuşatır.
Ülser: Meyan kökünün içinde bulunan carbendoxolane gibi ülser ve gastriti tedavi edici maddeler bulunmaktadır. Araştırmalar mide ülserin yayılmasını engellediği, on iki parmak barsağındaki ülseri kullanılan ilaçlardan daha hızlı tedavi ettiği belirlenmiştir.
Soğuk algınlığı belirtilerini azaltıcı etkisi vardır.
Yapı olarak ‘kortizon’ a benzemesine rağmen kortizonun gösterdiği yan etkileri göstermez. Bazı araştırmalar virüslere karşı bağışıklığı sağlayan ‘interferon’ maddesinin düzeyini artırdığını göstermektedir. Güçlü bir ‘antioksidan’ dır. Yani vücuttaki zararlı maddeleri zararsız hale getirir. Menopoz ve arterit ağrıları için yararlıdır. Kronik yorgunluk, bitkinlik, ses kısıklığı etkisi de şifa alanında yer almaktadır. Meyan kökünün kurutulup sıkıştırılması ile ses geçirmeyen tahtaya benzeri plaklar ve ateşe dayanıklı maddeler yapılabilmektedir. Kökler ayakkabı boyası ve tekstil sanayisinde kullanılmaktadır.
İlginç bir özelliği ise Hint meyan kökünün elektrik ve manyetik tesirlerinin değişik şiddetlerine olan duyarlılığından faydalanılarak hava tahminlerinde kullanılmaktadır. Mesir macununda yer alan baharatlardan bir tanesi de meyan köküdür.
İlaç ve sanayisinde, kola yapımında da kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirten Sağlık Uzmanları; Ses kısıklığına iyi gelir, balgam sökülmesi, öksürük gibi rahatsızlıklar için de kullanılır. Ateş düşürücü ve hücrelerdeki tahrişe bağlı ağrıları azaltıcı etkisi de vardır. İdrar söktürücü etkisi de bulunan meyan kökü, midedeki ülser, gastrit gibi mide hastalıklarına fayda sağlar. meyan köküKabızlığa karşı da iyi gelen meyan kökü, kramp çözücü olarak da kullanılabilir. Meyan kökü siroz gibi karaciğer hastalıklarına fayda sağladığı gibi akne, sivilce, sedef hastalığı gibi ciltte oluşan problemler için de meyan kökü kullanılabilir.Uzmanlar; Ağız içindeki yaralar için de meyan kökü gargara yapılarak faydalı olabilir. Tansiyonun düzene sokulması ve addison hastalığı için de meyan kökü ile tedavi sağlanabilir. Birçok kişinin yakındığı peptik ülsere karşı koruma sağlar. Böbrek üstü bezi hastalıklarına karşı kullanılması da meyan kökü faydaları arasındadır. Hormonal dengesizliklere karşı kullanılabilir. Karaciğeri korur. Kışın sıkça karşılaştığımız hastalıklardan olan soğuk algınlığı, grip, nezle, bronşit, balgam oluşması gibi üst solunum yolu ahatsızlıklarına karşı şifa sağlar. Dalak, böbrek ve karaciğere fayda sağlar. Vücudu toksinlerden korur. Antimikrobiyal, antioksidan ve tonik özellikleri vardır. Gut hastalığına karşı da kullanılabilir. Ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır. Vücuttaki çıbanlar ve yaraları iyileştirir. Sindirim sistemini rahatlatır, hazımsızlığı ve kabızlığı önler. Mesane taşlarına ve idrara çıkma zorluğuna karşı tüketilebilir. Ağzınızda çıkan aftlar için gargara yapmak suretiyle kullanabilirsiniz. Egzama için jel haline getirilerek kullanılır.
Adet dönemi veya menopoz sorunlarına fayda sağlayabilir. Yapılan araştırmalarda kolon ve meme kanserine karşı koruma sağladığı görülmüştür. Polistik over sendromu rahatsızlığı çekenler de bu şifalı bitkiyi tüketmelidir. Kronik yorgunluğa fayda sağlaması da meyan kökünün faydaları arasındadır. Tüberküloz, baş dönmesi gibi rahatsızlıklara karşı da kullanılabilir. Balgammeyan kökü.jpg2 söktürücü olarak günde 3 kez 1 gr. bu şifalı bitkinin tozu yutulur. Gastrit ve ülser tedavisi için günde 20-25 gr. meyan kökü çiğnenerek tedavi sağlanabileceği gibi, 30 gr. meyan kökü tozu ile 1 tatlı kaşığı ketenotu 1 litre suda 20 dakika kaynatılarak bu sıvıdan günde 3 bardak içilebilir. Bu sıvı öksürük tedavisine de uygundur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018