Mayasıl

Sebebi kesin olarak bilinemeyen en önemli belirtisi makat bölgesinin şiddetli kaşınması olan teşhisi ancak muayene ile konulabilen bir çok sebebe bağlı olarak gelişebilen bir hastalıktır.Kaşıntı durumu özellikle yaz ayları hastalar için çekilmez olur. Anal dermatid bir çok kişi tarafından hemoroidle karıştırılmaktadır ama hastalığın hemoroid ile ilgisi yoktur iki farklı hastalıktır .Belirtileri görseli ve teşhisi ve tedavisisi farklıdır.Hastalığın ileri safhalarında oluşabilecek ağrılı durumdan dolayı kişilerde hemoroid hissi oluşturur.
Mayasıl belirtileri:
Anal bölgede özellikle geceleri artan kaşıntı.
Anüs ve civarında ıslaklık düzeyinde nemlilik.
Zaman zaman hafif kanama (kaşıntıyla olan tahrişten)
Bölge cildinde kalınlaşma ve sertleşme.
Ciltte oluklaşma şeklinde meme görünümü
Çamaşırı kirletecek düzeyde akıntıya benzer salgı.
Pis koku(dışkı kokusundan farklı)
Yapısal değişiklik ve tahrişe bağlı hafif ağrı.
Cidin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar.
Nasıl teşhis konur:
Teşhis muayeneyle konur,diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz.Erkeklerde daha sık görülür.Muayenede anus çevresindeki cildin kabalaştığı,hassaslaştığı,çok nemli olduğu, koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir,akıntıya benzer cilt salgısı ve bunun çamaşırda yaptığı kirlenme görülür.
mayasıl sebepleri:
Aşırı temizlik(sıkça sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)
Baharat tüketimi(özellikle karabiber)
Patlıcan ve domates,çikolata( bazı kişiler yemeyi bırakınca düzelir)
Fazla kilo(bölgenin havalanması azaldığı için nem artar)
Sıcak hava(terleme artar)
Fazla oturmak(bölgenin yeterince havalanmadığı için nem artar)
Kaşımak (tahrişi artırarak kısır döngü başlatır),Sentetik iç çamaşırı,Sentetik kadın bağı
Mayasıl tedavisi:
Sebep olabilecek yukarda sayılan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Makattaki kaşıntılı durumlar için özel olarak üretilmiş pruzon merhem anal mayasıl tedavisinde tercih edilebilir, alternatif olarak kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak yan etkileri sebebiyle kısa süreli kullanılmalıdır. Kullanmaya başlandığı gün kaşıntı ve ıslaklık azalmaya başlar ve 3 günün sonunda tama yakın düzelmiş olur.Şikayetler tamamen geçsede 3 gün daha günde tek doz pruzon kullanmak uygundur.Pruzon merhem makat ve genital bölge kaşıntılarının tedavisine özel geliştirilmiş bilimsel be bitkisel hammaddeler içeren bir ilaçtır.
Her hastalıkta olduğu gibi mayasılda da tedaviden çok korunma yöntemleri önemlidir. En önemli faktör bölgenin kuru tutulmasına önem vermektir kuruluktan sonra sentetik olmayan pamuklu ve rahat bölgeyi sıkıştırmayan rahat iç çamaşırları tercih edilmesi ,kaşıntıları artırdığı düşünülen patlıcan çikolata gibi yiyeceklerin tüketiminden uzak durulması önem arz eder
Aşılamayacak tedavi edilemeyecek bir hastalık değildir .Önemli olan doğru teşhis doğru tedavi ve koruyucu hekimlik
Bilgi danışma ve tedavi için resmi sosyal güvenlik kurumları ile anlaşmalı olan https://www.ideaklinik.com kliniğine başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018