Makatta kötü koku gelmesi

Makatta kötü koku gelmesi kişde sosyal yaşamı etkileycek düzeyerde olabilir. Hehangi bir hastalığın belirtisi olabilir ama temelde hiçbir sorun olmadan kötü koku olabilir ayrıca koku yokken hasta böyle hissedebilir.
Makatta kötü koku gelmesi nedendir ?
-Temizliğinin yetersiz yapılması: Dışkılamadan sonra makat bölgesi suyla iyice yıkanmalı ,tuvalet kağıdı ile dışkı kalıp kalmadığı kontrol edilmeli,tuvalet kağıdı ile sürterek değil hafif hareketlerle bastırarak kurutulmalıdır ki ciltte hasar olmasın. Tahretlenirken bölge temizliği için üretilmiş kimyasal içeren ıslak mendillerden uzak durulmalıdır. Hem içerdiği kimyasallar nedeniyle anal bölgeyi tahriş ederler. Hem de florayı bozarak enfeksiyon gelişmesine neden olurlar.Buda koku oluşmasına sebep olabilir.
-Yoğun terleme nedeniyle mkatta kötü koku gelebilir. Fazlaı terlemede ıslaklık oluşur, eğer uygun sıklıkta makat bölgesi temizlenmez ve kurulanmazsa koku oluşur.

makat-kokusu
-Anal fissür:kronik çatlakta pililer oluşur.Bu pililer genellikle çatlak tarafında ,çoğu zaman tek bazen birden çok sayıda,bazen küçük bazen de büyük olabilir.Bu pililerin altında yada çatlağın tabanında apseler ve fistül gelişebilir.Bu durumda hastalarda sarı renkli bazen kötü kokulu akıntı oluşur.
-Hemoroid: Hemoroidlerin dışarı çıkması durumunda kalın barsak salgısının dışarı çıkması nedeniyle ıslaklığa bağlı kötü koku ,hemoroid ameliyatından sonra yastıkçıkların fazla alınması sonucu bariyer görevini yerine getirememesi nedeniyle mukusun dışarı akması ve bunun sonucu ıslaklık ve buna bağlı kötü koku oluşur.
-Fistül: Anal kanal ile deri arasında normal dışı bir tünel oluşmasına anal fistül denir. Geçmişte bir apse sonucunda oluşan fistülden barsak içinden sıvılar bu tünelle makat bölgesine sızar ve ıslaklığa neden olur.Burada kötü koku oluşmasına neden olur.
-Egzema (seboreik dermatit, alerjik vs)
– İltihabi barsak hastalığı ( crohn )
-Mayasıl ( anal dermatit )
-Siğil : sümüksü bir akıntıya neden olur,bu akıntı da kokuya neden olur.
-Anal apse: Anüs çevresindeki enfeksiyonlar ve bunlara bağlı olarak oluşan iltihabi sıvılar da kötü kokuya neden olur.
-Makat kanseri:Bu bölge kanserlerinde değişik salgılar ortaya çıkabiliyor.Bu salgılarda ıslaklığa ve kötü kokuya neden olur.
-Makat sarkması : Dışkılama esnasında bağırsağın son kısmının dışarı sarkmasıdır. Anal bölgede ıslaklık ve kirlenme kötü kokuya neden olabilir
-Dışkı kaçırma
-kafaya takmak ; gerçekte koku yokken bu takıntı haline gelebilir ve oldukça sıktır.
Makatta köktü koku gelmesi halinde proctoloji uzmanına muayene olmalı aynı anda anoskop muayenesi yaptırıp teşhis koydurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018