Makatta Kaşıntı – Anal Dermatit

Anal bölge kaşıntıları utanma duygusu nedeniyle çok fazla konuşulmasada toplumda oldukça sıktır.

MAKATTA KAŞINTI BELİRTİLERİ

– Anal bölgede özellikle geceleri artan kaşıntı.
– Anüs ve civarında ıslaklık düzeyinde nemlilik.
– Zaman zaman hafif kanama(kaşıntıyla olan tahrişten)
– Bölge cildinde kalınlaşma ve sertleşme.
– Ciltte oluklaşma şeklinde meme görünümü
– Çamaşırı kirletecek düzeyde akıntıya benzer salgı.
– Pis koku(dışkı kokusundan farklı)
– Yapısal değişiklik ve tahrişe bağlı hafif ağrı.
– Parazşt kaynaklıysa dışkıda kıl kurdu.
– Cidin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar.
– Eşlik eden hastalıklar; fissür(çatlak), enfeksiyon, mantar, alleji, hemoroid,
sedef ve egzema.

MAKATTA KAŞINMANIN TEŞHİSİ

Teşhis muayeneyle konur, diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz. Erkeklerde daha sık görülür. Yapılacak dışkı incelemesi parazit olup olmadığı hakkında bilgi verir.
Muayenede anus çevresindeki cildin kabalaştığı,hassaslaştığı, çok nemli olduğu, bazen anüste canlı kıl kurdunun varlığı, koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir.

MAKATTA KAŞINTI NEDENLERİ

Çocuklarda çoğunlukla sebep kıl kurdu denilen barsak parazitidir.Erişkinlerde net bir sebep tanımlanamaz ama bir çok faktör suçlanmaktadır;
– Parazitler(kıl kurdu vs)
– Aşırı temizlik (sıkça sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)
– Baharat tüketimi(özellikle karabiber)
– Patlıcan ve domates,çikolata ( bazı kişiler yemeyi bırakınca düzelir)
– Fazla kilo (bölgenin havalanması azaldığı için nem artar)
– Sıcak hava (terleme artar)
– Fazla oturmak (bölgenin yeterince havalanmadığı için nem artar)
– Kaşımak (tahrişi artırarak kısır döngü başlatır)

Anal kaşıntı tedavisi nasıl yapılır

Eşlik eden bir hastalık varsa o tedavi edilmelidir.Olabilecek sebepler ortadan kaldırılmalıdır. Kısa sürede kaşıntıdan kurtulmak için bu konuda üretilen tek merhem pruzon pomat tır. Kullanmaya başlandığı gün şikayetler düzelmeye başlar 3.günde tama yakın düzelmiş olur,genellikle günde 2 defa kullanılması önerilir şikayet çok fazlaysa 3-4 defada kullanılabilir. Şikayetler düzeldikten sonra 3 gün daha devam etmek tekrar ihtimalini azaltır. Kortizonlu merhemlerde kullanılabilir ama ciltte atrofi yaptığı için genellikle en son çare olarak kullanılır.

Makatta olan ağrılar, nedenleri ve geçirmek için yapılacaklar, alınabilecek alınacak önlemler, sebep olabilecek hastalıklar hakkında ayrıntıları şu şekilde yazabiliriz

Makkat ağrıya en hızlı çözüm Anuflex Merhem kullanımıyla sağlanır. Anuflex merheminhızlı bölgesel uyuşturma etkisiyle sürüldükten sonraki 1-2 dakiak içinde ağrıda ciddi azalma olur.

Neredeyse her hastada akla hemoroid hastalığını getirir ama hemoroid dışında bir çok sebep vardır. Toplumda görülme sıklığına göre şu şekilde sıralanabilir.

Makat çatlağı ( anal fissür )

Makatta yırtık da denir, özellikle kadınlarda görülen anal bölge ağrılarının en sık sebebidir ve en şiddetli ağrılar ve acı sebebi çatlaktır. Erken dönemde biraz daha hafiftir, daha çok “ cam çiziyormuş “ gibi bir acı tarif edilir ama günler içinde kronikleştikçe ağrı giderek şiddetlenir,hasta dışkı yapmaya korkar, tuvalete gitmek istemez.Tuvalet ertelenince dışkı daha da sertleşir, ağrının şiddeti daha da artar. Erken dönemde Anuflex Krem veya nitrogliserinli kremler kullanılır, nitrogliserinli kremler baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğüne neden olmaktadır. Kronikleştiğinde botox enjeksiyonu yada ameliyat gerekir. Anuflex merhem denemeden botox veya ameliyata karar vermemelisiniz.

Basurun şişmesi (Tromboze hemoroid- basur boğulması )

Daha önceden var olan iç basurun ıkınmayla dışarı çıkıp geri içeri girememesi halidir. Dışarda kalan bu basur anal kaslar tarafından boğulur, büyüklüğe göre çok şiddetli ağrı olabilir. Basurun büyüklüğüne bağlı olarak 4-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur. Bu hastalık kaybolduğunda geride önceden de var olan değişik derecelerde basur kalır. İlk 4 gün ağrı şiddetlidir bu dönemde Anuflex krem kullanmak dışında yapılabilecek pek bir şey yoktur.

Makatta pıhtı toplanması (anal hematom)

Genellikle basur ağrısı ile karıştırılır çünkü boğulmuş basura çok benzer. Anal hematomun nerdeyse tek sebebi ıkınmaktır. Şiddetli ıkınılınca makatta bir damar yırtılır, cilt altına kanama olur bu şişlik şeklinde algılanır. Şişlik, ağrı paraleldir yani şişlik ne kadar büyükse ağrı o oranda şiddetlidir. Hematomun büyüklüğüne bağlı olarak 3-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur. Aynı şiddetle ne zaman ıkınılırsa tekrarlar. Kullanılacak ilaçlar iyileşme süresini değiştirmez, sıcak su oturma banyosu kısmen rahatlatır. Basurun şişmesi gibi ilk 4-5 gün ağrı dayanılmaz olabilir, bu dönem tercihen Anuflex gibi uyuturucularla rahat geçiştirmeye çalışılmalıdır.

Makat Bölgesi Apseleri (Peri Anal Apse)

Bölgenin nemini sağlayan 4-6 adet tükrük bezi benzeri bezler vardı bunların salgı deliğinin tıkanması salgının birikmesine, apseye (perianal apse) sebep olur. Bilinen net bir sebebi olmasada kabızlık yaşayan insanlarda daha sık görülmektedir. Ağrı şiddetlidir ama ağrıyı kesmek yerine bir an önce boşaltırılmalıdır.

MAKAT APSESİ BULGULARI

Sıkça hemoroidle karıştırılan bu bulgular hemoroidden çok farklıdır.
– Anüs bölgesinde son günlerde aniden başlayan, giderek artan ağrı.
– Makata yakın alanda ağrılı şişlik.
– Ateş (olmayabilir)
– Dışkılama isteği.
– Rahat dışkılayamama
– Makata yakın alanda kızarıklık.

MAKAT APSESİ TEŞHİSİ

Genellikle direk muayeneyle doğru teşhis konur, rektal tuşe (parmak muayenesi ) daha derin apselerin tesbitine yarar. Apseler yüksekte veya derin plandaysa rektal ultrasonografi teşhise yardımcı olur. İğne ile apsenin içeriği çekilerek emin olunur.

MAKAT APSESİ TEDAVİSİ

Apseler acil tedavi gerektiren bir hastalıktır. Bütün apseler hipokrattan beri aynı şekilde en kısa sürede açılarak tedavi edilir. Açma işleminde iltihabın rahat akacağı kadar 2-2.5 cm cilt kesilir.Cilt kesildiği anda artmış doku içi basıncı normale döneceği için anında ciddi bir rahatlama olur. Antibiotik tedavisinin tedavide yeri yoktur ancak çevresel enfeksiyonun tedavisine yardımcı olacağı için eklenebilir.
Apsenin tedavisinin ne zaman yapıdığının çok önemi vardır. Şöyleki; Apsedeki bulgular başladıktan sonraki 3 gün içinde tedavi edilirse % 30 fistül gelişirken 5. gün tedavi edilmesi halinde % 50 fistül gelişir. Kendi haline patlaması halinde % 80-90 fistül gelişir.
Apsenin tedavisinde SSK, Bağkur, memur, bunların emeklisine hizmet idea klinik’te

Apse Boşaltma Fiyatları

Apse tedavisini bölgesel uyuşturmayla yapıyoruz, yatış gerekmiyor. Apse boşaltma ücreti 1400 TL, SGK lılara % 50 indirim uygulanır yani 700 TL dir. Ücretler apse tedavi ücreti olup muayene, pansuman, diğer uygulamalar için ayrıca ücret alınmaz. Tedavi ücretleri için https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html

Ayrıntılı bilgi, adres ve telefon için www.apsetedavisi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Crohn hastalığı
Bağırsak hastalığıdır makatta fissür ve fistül gibi hastalıklara sebep olur.

Anal kriptit
Anüsün iç kısmındaki çıkıntılarda iltihaplanma olur

Anüs kanseri
Kanalda olunca ağrı yapar, seyrek rastlanan bir hastalıktır.

Rektum kanseri
Daha çok dışa yakın olanlar ağrı yapar.

Fistül
Apseleştiği dönemde ağrılar eklenir, apse boşaltılmalı, antibiotik başlanmalıdır.

Ülseratif kolit
Daha çok dolgunluk şeklinde his olur, sık dışkılama isteği olur

Anismus
Makat kaslarının kramp girmesi gibi kontrolsüz kasılmasıyla oluşur. Bu kas kasılması için en etkili tedavi botox enjeksiyonu yapmaktır, botox enjeksiyonundan sonra ikinci sırada en etkili ilaç anuflex merhemdir.

Anal siğili
ülserleşme yaparak acıya sebep olur

Makat Ağrısı Nasıl Geçer

En pratik yaklaşım ılık su oturma banyosudur. Banyo suyunndan biraz daha sıcak su leğene konur ve suyun içinde oturulur. Sudan kalktıktan bir süre sonra yeniden ağrılar başlar. En etkili çözüm içeriğinin tamamı bitkisel aktiflerden oluşan Anuflex Merhemdir. Anuflex ağrıyı etkili bir şekilde azaltan eugenol adlı karanfil yağından elde edilen bölgesel uyuşturucu ve anüs kaslarını gevşeten bitkisel aktifler içermektedir ve güvenle kullanılabilir. Bunlara ek olarak ağrıyı kesecek haplar alınabilir. Ayrıca kabızlığın çözülmesi de gerekir.
Anuflexin ağrıyı kesme süresi 3-5 saat kadar devam eder, şikayetler yeniden hafif hafif başlayabilir bu durumda yeniden nohut kadar sürülebilir.

Sonuç olarak ;

Ağrı yapan hastalıklar

Makatta ağrı yapan bir çok hastalık vardır ve hepsinin tedavisi farklı şekilde yapılır, rastgele ilaç kullanmak yerine proctoloji uzmanıyla, yaşanan yerde proctolog yoksa genel cerrahi uzmanına muayene oılunmalıdır.
Telefonla bilgi, ve randevu için www.ideaklinik.com

8 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Hocam penis cevresinde kasinti pul pul dökülme oluyor pruzon kullanmak uygun olurmu efsanelerden bulmam mumkunmu
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  evet 2-3 günde düzelmesi beklenir, eczaneden alabilirsiniz yoksa bile 1-2 saatte teslim ederler size

 2. Hocam merhaba, benimde özellikle geceleri ve her tuvaletten sonra çok şiddetli kaşınma sorunum var, tuvaletimi yaptıktan sonrada iğne batması gibi batmalar var küçük küçükte ucu iğne gibi basur memesi gibi bişeyler var, hocam ne yapabililrim yardımcı olursanız çok sevinirim. teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Anlattıklarınız anal dermetit denilen mayasıl hastalığına beziyor,kullanabileceğiniz en etkili ürün pruzon merhem,bunun kadar etkili olmasa da dermovate veya benzeri kortizonlu krem kullanabilirsiniz,kortizonlu krem kullanacaksanız bir kaç günde fazla kullanmanız riskli.

 3. Yaklaşık iki yıldır bu kaşıntıyı çekiyorum. Kanama koku yok sadece dayanılmaz bir kaşıntı. özellikle geceleri. Masa başı bir işte çalışıyorum. Bilmem ondan mıdır ama internette tavsiye edilen bütün önerileri tatbik etmeme rağmen bir çözüm bulamadım. Zannediyorum ilaç tedavisi gibi bir sürç izlenmesi gerekiyor. Yazılan diğer yorumlara da baktığımda her doktorun teşhis edemediğini görüyorum. Gittiğim bir doktorda Gayta testi ile kıl kurdu olup olmadığına bakıldı birşey çıkmayınca biriey yok diye gönderdiler. Çok rahatsız edici bir durum. Acil çözüm bulmam gerekiyor.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Makat kaşıntısı tedavisine özel geliştirilen pruzon merhem kullanabilirsiniz.

 4. pruzon kremi nerede bulabilirim . eczanelerde yok. teşekürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  klinik çalışmalarına katılmıştım sanırım bu ay piyasaya verilir

 5. doktor herkese sayfadaki önerileri ısrarla uygulayın demişsin.yokmu bi çresi kremi vs.tedavisi.Herneyse arkadaşlar elocon adl ilaç var bende yerimde duramıyodum kullanın kesin çözüm hiçbir doktor söylemez size bunu.2 yıldır çekiyodum yeni kurtuldum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  elocon tabiki iyi gelir ama kortizon içerdiği için doktorlar mümkün olduğunca önermez.

 6. hocam bende 5 yıldır kasıntı var itmedigim doktor kalmadı ama sonuc ve teshis yok ne yapayım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sayfadaki önerileri ısrarla uygularsanız düzelir

 7. Makatimda iki yildir kasinti var.birdefa doktora gittim bir melhem verdi kullandiim gecti.ama simdi yine basladi budefa ayni merhemi kullandim faydasi olmadi.gercekten aynen tarif ettiginiz
  Gibi geceleri cok kasiniyor.akinti yok,kanama yok,koku yok sadece kasiniyor.lutfen ne yapmam gerektigini yazarsaniz memnun olurum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilgili sayfadaki sebepleri hayatınızdan çıkararak kurtulabilirsiniz.

 8. selm bende buna benzer bi durum var ve benim sosyal hayatımı mahfediyor yaşım 18 bir zamanlar kabızlık sorunum vardı ve daha sonra hiç yaşamadığım bi durum haytımı mahfetmeye başladı sorunum dışkı kokusuna benzemeyen garip bir koku ve sürekli rahatsız ediyor kabız oldukdan sonra başladı ve uzun bir süre sonra geçti ve şu günlerde gene sosyal haytımı etkiler bi şekilde ortaya cıktı ne kadar temiz tutsamda kokunun geldiğini biliyorum çevremdekilere sordugumda yok diyor ama bn utanır oldum evden çıkamıyorum bu durum psikolojik dedi doktor ama çevremdeki kişilerin hareketleri bni rahatsız ediyor çok kötüyüm bana bi çare bulabilirseniz sevinirim acil.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence öncelikle bu durumu takıntı haline getirmemeyi öğrenin sonra sayfada önerilenleri uygulayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018