Makatta Kaşıntı

makatta kaşıntıMakat bölgesinde kaşıntı sorunu değişik sebeplere bağlı oraya çıkmış olabilir .Sebep bulunup sorun tedavi edildiğinde kaşıntı da ortadan kalkar. Son derece sıkıntı verici bir durum olup tedavi sonlanana kadar pomad kullanarak makata kaşıntı sorununun giderilmesi kişiyi rahatlatır .Ayrıca hemoroid fissür gibi makat bölgesi rahatsılıklarına bağlı gelişen kaşıntıların hastalıkların tedavi edilmesinden önce bölgesel pomad kullanarak giderilmesi kaşımaya bağlı bölgesel oluşabilecek tahriş ve deri lezyonlarınıda engeller.Asıl hastalığın tedavisinin yapılmasına engel teşkil etmek kişi ve makat bölgesi pomadla tedavisi sonlanana kadar rahatlamış olur
Makat kaşıntısı nasıl iyileşir.
Anüs ve civarı aşırı derecede temizlenmemelidir,aşırı temizlik bu bölgenin koruma faktörlerini de yok edeceğinden kaşıntıya sebep olabilmektedir. makatta kaşıntı sebepleri arasında en sık görülen bu aşırı hijyendir. Bölge sadece duru su ile yıkanmalıdır, banyoda ve tuvalette sabun, şampuan ve duş jeli gibi kimyasallar makat bölgesinin temizliğinde kullanılmamalıdır.
Hatta saçlar şampuanlandıktan sonra durularken baş öne eğerek durulanmalı bu şekilde kalçaların arasına şampuan köpüğü gitmesine engel olunmalıdır.
Anal kaşıntının en sık görülen 2. Sebebi bölgenin nemidir.Fazla nem hastalığın oluşmasına,iyişemenin gecikmesine ve iyileştikten sonra tekrarına sebep olabilmektedir.Tuvalet ve banyo sonrası makat bölgesi net bir şekilde kurutulmalı ve kruttuktan sonra iç çamaşır giyilmelidir.
Üçüncü sıklıkta gıdalar gelmektedir.Anüs kaşıntısı yapabilen turşu, patlıcan,domates ve bazı baharatlar tesbit edilmeli ve kaşıntı yapan ,kaşıntıyı azdıran yada iyileştikten sonra tekrar ortaya çıkmasına sebep olan gıdalar diyetten çıkarılmalıdır.
Kimyasal madde içeren ıslak mendiller bölgede allerji benzeri reaksiyone sebep olarak kaşıntı ve dermatit yapabilir bu sebeple bu tür temizlik ürünleri kullanılmamalıdır.
Dış hemoroidler havalanmayı azaltarak ve sürtünme sonucu kaşıntıya sebep olabilmektedir,Bu şekilde dış memeler varsa onlar ameliyat ettirilmelidir.
Dar pantolon ve elastiki iç çamaşırlar kalçaların arasının havalanmasını azaltacağı için nem ve terden geriye kalan kimyasallar sebebiyle kaşıntıya sebep olur.Dar iç çamaşırı,etek ve pantolon giyilmemeli ve rahat kıyafetler tercih edilmelidir.
Bazı kişilerde sentetik kıyafetlere karşı allerji benzeri reaksiyon olabilmektedir bu sebeple kaşınma sorunu olan kişiler pamuk veya penye giymelidir.
Kadın bağılarının iç yüzeyi sentetik olduğunda kaşıntı yapabilir pamuk iç yüzeyli kadın bağı kullanılmalıdır.
Aşırı kilo bölgenin hvalanmasını engelleyebileceğinden fazla kilolardan kurtulmak gerekir.
Taharetlenirken dışkı kalıntısı bırakılmamalıdır çünkü dışkı cildi tahriş ederek kaşıntıya neden olabilir.
Cilt hassaslaştığı için sert sürtünmeden korunmalıdır,tuvalet kağıdı aşırı sert sürülmemeli okşar gibi silinmelidir.
Kaliteli tuvalet kağıdıkullanılmalıdır çünkü toplama kağıttan üretilen ucuz tuvalet kağıtlarında kimyasallar olabilir.
Makat kaşıntı hakında verdiğimiz bilgilerle yardımcı olmaya çalıştık sizlere.
Hastslıkta önemli olan tedavidir ama daha önemlisi koruyucu hekimliktir,yani şikayetlerin ortaya çıkma oluşma sebeplerinden kaçınarak kaşıntı sorununu ise hastalığın tedavisinden daha öne alıp bölgesel rahatla sağlayıp tedavi aşamasında daha dingin olmak önemlidir
Son dönemde makat bölgesi kaşıntıları ve pişik tedavisinde pruzon pomad ilk kullanımdan itibaren şikayetleri azaltıp sorunun giderilmesinde etkili olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018