Makat Siğilleri Neden Olur?

Mikrobik ve bulaşıcı bir hastalık olan Makat Siğilleri vücudun diğer bölgelerinde oluşan siğilin makat bölgesinde görülen halidir. Anüs bölgesinin nemli olması sebebiyle hızlı gelişir, tedavisi daha uzun sürebilir. Anüs bölgesinde, iç kısmında 1-2 mm ile 1-2 cm arasında değişen büyüklüklerde meme halinde ortaya çıkmaktadır.

Makat Siğilleri Neden Olur?
Akla ilk ters ilişki gelir, hastaların büyük çoğunluğunda böyle bir ilişki olduğunu görürüz ancak seyrek olarak ta olsa taharet musluğundan veya lavabo musluğundan da bulaşabileceği yönünde görüşler vardır. hatta makatında siğiller olan kişi dışkılamadan sonra elini yeterince yıkamadıysa tokalaştığı kişileri risk altına sokabildiği yönünde görüşler de vardır.

Makat siğillerinin belirtileri

 • Kaşınma
 • Kanama
 • Başka bölgelerde siğil olması.
 • Cinsel partnerinde siğil varlığı
 • Homosexüel ilişki.

Makat Siğilleri Neden Olur?

Tek sebebi hastalığın başkasından mikrop kapılmasıdır.

Makat Siğili Nasıl Geçer?

Tedavinin özü kondilom olan alanın sağlıklı cilde kadar yok edilmesidir.

İlaçla tedavi: verruku vulgariste kullanılan asidik ilaçlarla kondilomlar yakılır. Çevre alanları yakabileceği için dikkatli kullanmak gerekir,derin yakamayacağı için etkisiz olabilir, tekrarı çoktur,ayrıca bağırsağa ilerlemişlere etki edemez.

Crioterapi: Çok düşük ısıyla ( -60 derece) kondilomlar dondurularak çürütülür,etki sınırı net belirlenemeyeceği için beklenenden daha derin ve geniş doku hasarı olabilir. Barsağa ilerleyenlere uygulama zorluğu vardır.

Elektrokoter: Elektrik enerjisiyle kondilom yakılarak tedavi edilir,en başarılı tedavilerden biridir. Sınırları en uygun şekilde yakılabilir. Bağırsağa ilerleyenler de tedavi edilebilir

Cerrahi olarak çıkarmak: en zahmetlisidir kesilerek alınabilir koterden daha başarısızdır.

Tedavide en önemli konu takiplerin yapılmasıdır çünkü görülemiyecek kadar küçük kondilomlar 2-4 haftada büyür, çevreye bulaştırmaya başlar bu dönemde tekrar tedavi etmek gerekir.Tedaviye alınan hasta 1-6 ay kontrol edilmelidir.

Makat siğili riskleri

 • Kansere dönüşme eğilimi vardır.
 • Büyüme, yayılma sınırı olmadığından beklemek hastalığın ilerlemesine sebep olur.
 • Anuse ve rektuma ilerlemiş kondilomların tedavisi daha uğraştırıcıdır.
 • Mutlaka cinsel partner tedaviside gerekir.
 • Prezervatif kullanılmalıdır.

Makat Siğili Tedavi

Anal kondilom tedavisi yapılabilir bir hastalıktır, tedaviye ne kadar etken başlanılırsa o kadar basit şekilde yapılmış olur, ilk tercih koterizasyon olmalıdır vede genel cerrahi uzmanınca yapılmalıdır (bağırsağın içinden emin olmak için)

Kondilom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kondilomun ne olduğunu anlayalım; Türkçe adı makat siğilidir. Human papillom virüsü denilen mikropla oluşur. Bulaşıcı bir hastalıktır,sebebi virüs olduğundan virüsün değdiği kişide de oluşur, kişi kendi üzerinde de başka yerlerine bulaştırabilir.

Tedavi yöntemleri
İlaçla tedavi ; iki tür etkili uygulama vardır. 1- Kimyasal olarak yakan. 2-Savunma mekanizmalarını artıran. Her iki uygulama da makat bölgesi için risk teşkil eder. Birinci seçenekte yani kimyasal yakmada kontrolsüz yanıklar olur ve tedavisi kondilomdan daha zor olabilir. Diğer bir sorunda anüsün içindekiler tedavi edilemeyeceği için büyümeye devam eder bu risk her iki ilaç gurubu için de geçerlidir.

Siğili dondurma tedavisi; eksi 50 derecelere kadar inen gazla siğillerin donarak çürümesini sağlar. Pratik bir uygulamadır ama makat içindeki siğiller yok edilemeyeceğinden oradakiler büyümeye devam eder, pek uygulanmayan bir yöntemdir.

Kondilom koterizasyonu; İnce uçlu elektrikli aletle yapılır, uygulama anında kaybolur. Bağırsaktaki kondilom dahil tümü aynı anda tedavi edilebilir. En etkili kondilom tedavi şeklidir.

Tedavide dikkat edililecekler;
Özellikle makat bölgesinde olanlar tekrar eğilimi yüksektir bu sebeple hasta 1 yıl takipte kalmalı ve kısa aralıklarla kontrol edilmelidir.

Idea Klinik altı şubesinde de şu şekilde yapılmaktadır;
Uygulamadan 1 ay sonra hastayı tekrar muayene edilir, varsa yeniden yapılır ve yine bir ay sonra kontrole çağırılır, yoksa 2 ay sonra yeniden çağrılır. Bu şekilde takip 12-16 ay boyunca ücretsiz bir şekilde devam eder. Sorun kökünden çözülünce bırakılır.

Hastanın yakın ilişkide olduğu kişilerin muayene ve gerekiyorsa tedavi olması önerilir yoksa virüs sürekli yenilenmeye sebep olabilir.

3 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Hocam ben de de sigil var bunu yaktim ama doktora unutum sormaya bunu makata cikti bu bunu soguk suylami yikiyalim yoksa sicak acil cevap vermeniz lazim
  Op Dr Adil Altınsoy
  ılık su kullanabilirsiniz

 2. Hocam vermiş olduğunuz bilgiler için çok tşk ediyorum. Fakat siğil olup olmadığınıda bilmiyorum İnterneten araştırdım siğil çıktı. Bendeki problem ufak nohuttan çok ufak gibi birşey tek birtane ve kaşınıyor arada birde kanama oluyor bende bu hangi hastalıktır ve siğilmidir acaba hocam ben araştırdım. Genelikle cinsel yoldan bulaşıyor ben hiç öyle bir cinsel ilişkiye girmedim. Sadece kızlarla girdim. Anlamadığım niye anüs bölgesinde çıkmış hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat siğili tokalaştığınız insandan da bulaşabilir
  eğer siğilse bekletmeden tedavi olmalısınız yoksa ayılabilir, tedavi olacağınız yeri iyi seçin çünkü uzun süre takip gerekiyor

 3. Hocam ben askerim bende anüs sigil var revire gidersem bunu yanlış anlayıp pembe teskereye mani olmasınmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kondilom anal sexle bulaşır ama çok sayıda başka bulaşma yolları da var tezkerenizi etkilemez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018