Makat Endoskopisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir çok sağlık problemi gelişen teknolojinin kattığı imkanlar sayesinde günümüz şartlarında daha kolay teşhis ve tedavi edilebilmektedir. Örneğin çoğu hastalığın ameliyatla yapılabilen tedavisi günümüzde lazer, radyo frekans ya da benzeri cihazlar kullanılarak herhangi bir kesi, dikiş ya da pansumana ihtiyaç duyulmadan yapılabilmektedir.

Bu konumuzda başlığından anlaşılacağı üzere makat hastalıkları ile ilgilidir. Hemoroid, makat çatlağı, fistül gibi hastalıkları olan kişilerin muayeneleri parmak, göz, anoskop ve teşhis edilemeyen vakalarda kolonoskopi ve ultrasonografi kullanılarak yapılmaktaydı. Fakat az önce de belirtildiği gibi artık gelişen teknoloji sayesinde kamera ile endoskopi yapılabilmektedir.

Makat endoskopisi denilen bu muayene de kişi karşısında bulunan monitörden hastalığına dair bulguları anlık olarak izleme imkanı bulmaktadır. Böylece doktorun söylediği bulguları ve teşhisi kendisi de doğrulayarak herhangi bir yanılgıya düşmemektedir ve hastalığından emin olmaktadır.

Ülkemizde henüz çok yeni olan bu yöntem yaygın değildir. Makat hastalıkları konusunda uzmanlaşmış ve 6 şubesi bulunan IDEA Klinikleri tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Makat hastalıklarında binlerce kişinin muayenesini ve tedavisini gerçekleştiren idea klinik proktoloji uzmanları yenilikleri ve gelişmeleri takip ederek hastaları için gereken tüm kolaylıkları sağlamaktadır.

Makat Endoskopisi Nasıl Yapılır?
Aşağıda ki videoda da izleyeceğiniz üzere makat endoskopisi ismi verilen cihaz hastanın karşısında ki monitöre görüntü aktarmaktadır. Böylece hasta anlık olarak makat bölgesinde gerçekleşen problemi görmektedir.

2 Yorum Var

Doktora Soru Sor
  1. İYİ GÜNLER HOCAM.bu yönteme bi nevi kolonoskopi diyebilir miyiz.makat çevresi veya bağırsağın ilk kısmında deforme oluşturabilir mi. muayene sonrası kişi kendine önlem almalı mı
    Op.dr.adil Altınsoy
    diyemeyiz,barsağın son kısmı değerlendirilir.deformasyon olmaz

  2. merhabalr hocam. sırf bu makat endoskopi muayenesi için gelmekte çok tedirgin oluyorum. hocam bu muayene yapılak zorunda mı aşka çaresi yokmu
    Op.Dr.Demet Ağras
    muayene olmadan nasıl değerlendirebiliriz.makat hastalıklarını ya elle muayene yada anoskopi muayenesi ile değerlendirmek zorundayız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018