Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Görülen Gaz ve Dışkı Tutamama Sorunu

Makat çatlağına tedavisi için birçok ameliyat tarif edilmiş ve uygulanmıştır ancak en etkili olan ameliiyat hastalığın iyileşmesine sebep olan kasın kesilmesi şeklinde uygulanan sfinkterotomi (L.İ.S-lateral internal sfinterotomi) ameliyatıdır.
Kapalı ve açık şeklinde uygulanan bir ameliyattır.Açık yöntemde tüm anüs boyunca 3-4 cm cilt kesilerek kas kesilir,kapalı yöntemde ise 1-2.5 cm cilt kesilerek aynı kas kesilir.Kapalı yöntemde tüm yan etkiler daha az görüldüğü için kliniğimizde sadece kapalı yöntem uygulanmaktadır.
Müzminleşmiş anüs çatlaklarında en etkili tedavi yöntemidir.Kasın kesilmek yerine ilaçla felç edilerek tedavi yöntemi de gelişmiş ülkeler de rutin uygulanmaktadır Başarısı ameliyattan biraz düşüktür (%90-95) ama çeşitli avantajları vardır ,konu ilgili sayfada anlatılmıştır.
Gaz ve dışkı kaçırma ihtimali ne kadardır ?
Ameliyattan sonra en çok korkulan yan etki gaz ve dışkı tutamama yan etkisidir.Binde bir-iki ihtimalle görülse de hastaların en büyük korkusu budur.
Akat çatlağı cerrahisi konusunda tecrübeli ellerde bu yan etki hiç görülmüyor denecek kadar seyrek rastlanan bir durumdur.kliniğimizde
yapılan 7000 civarında makat hastalıkları ameliyatı sonrası bu yan etkiyi sadece 2 vakamızda gördük.Bunlardan biri 79 yaşındaydı ve 8 ayın sonunda gaz kaçırma sorunu büyük oranda düzeldi.Diğeri 45 yaşında bir erkek hastaydı 2 ay sonra sorunu tamamen düzeldi.
Sonuç olarak makat çatlağı ameliyatında belirli kurallara uyulursa gaz ve dışkı kaçırma ihtimali yok denecek kadar azdır.
Botoxla tedavide bu ihtimal yoktur.
Makat çatlağı ameliyatı sonrası görülen dışkı kaçırma sorunu nasıl düzelir ?
Fazladan kesilen kas miktarına göre yaklaşım çok değişir.Çok fazla kas kesilmediyse sorun 2-8 ayda kendiliğinden büyük oranda düzelir ancak zarar gören kas miktarı çok fazlaysa bu sürede düzelmeyebilir.Bu durumda hastaya yeniden ameliyat planlanır.Ameliyatta kesilen kas yeniden dikilir.
Anal fissür tedavisinde SSK,Bağ-Kur,Memur ve bunların emeklilerine hizmet Idea klinik

Makatta çatlak şikayetiyle ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018