Makat Ağrısı

Makat ağrısı nedenleri ve makat ağrıları için yapılacaklar makat ağrılarına alınacak önlemler ve makat ağrılarında kaynaklı hastalıklar hakkında ayrıntıları şu şekilde yazabiliriz ;

Makat arısı neredeyse her hastada akla hemoroid hastalığını getirir ama hemoroid dışında bir çok sebep vardır. Toplumda görülme sıklığına göre şu şekilde sıralanabilir.

Makat çatlağı ( anal fissür ) ;

Makat yırtığı da denir, özellikle kadınlarda görülen anal bölge ağrılarının en sık sebebidir. Erken dönemde biraz daha hafiftir ve daha çok “ cam çiziyormuş “ gibi bir acı tarif edilir ama günler içinde kronikleştikçe ağrı giderek şiddetlenir,hasta dışkı yapmaya korkar ve tuvalete gitmek istemez.Tuvalet ertelenince dışkı daha da sertleşir ve ağrının şiddeti daha da artar. Erken dönemde nitrogliserinli kremler kullanılır, kronikleştiğinde botox enjeksiyonu yada ameliyat gerekir.

Basurun boğulması (Tromboze hemoroid- basur şişmesi ) :

Daha önceden var olan iç basurun ıkınmayla dışarı çıkıp geri içeri girememesi halidir.Dışarda kalan bu basur makat tarafından boğulur ve büyüklüğe göre çok şiddetli ağrı olabilir. Basurun büyüklüğüne bağlı olarak 4-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride önceden de var olan değişik derecelerde basur kalır.

Makatta pıhtı toplanması (anal hematom)

Genellikle basur ağrısı ile karıştırılır çünkü boğulmuş basura çok benzer. Anal hematomun nerdeyse tek sebebi ıkınmaktır. Şiddetli ıkınılınca makat bölgesinde bir damar yırtılır ve cilt altına kanama olur bu şişlik şeklinde algılanır. Şişlik ve ağrı paraleldir yani şişlik ne kadar büyükse ağrı o oranda şiddetlidir.Hematomun büyüklüğüne bağlı olarak 3-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur. Aynı şiddetle ne zaman ıkınılırsa tekrarlar. Kullanılacak ilaçlar iyileşme süresini değiştirmez, sıcak su oturma banyosu kısmen rahatlatır.

Makatın apseleşmesi ;

Anal bölgedeki bezlerin iltihap kapması ve şişmesiyle ortaya çıkan ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapabilen bir hastalıktır. Apse boşaltıldığı anda hasta rahatlar.Fark edildiği anda açılmalıdır yoksa fistül denilen bir başka hastalığa sebep olur. Boşaltmaya ek olarak antibotik başlanır.

Bu sık görülen sebepler dışında daha seyrek görülen sebeplerse şöyle sıralanabilir ;

Crohn hastalığı ; Bağırsak hastalığıdır makatta fissür ve fistül gibi hastalıklara sebep olur.

Anal kriptit ; Anüsün iç kısmındaki çıkıntılarda iltihaplanma olur

Makat kanseri ; Kanalda olunca ağrı yapar

Rektum kanseri ; Daha çok dışa yakın olanlar ağrı yapar.

Makat fistülü ; Apseleştiği dönemde ağrı eklenir

Ülseratif kolit ;Daha çok dolgunluk şeklinde ağrı olur ve sık dışkılama isteği olur

Anismus ; Makat kaslarının kramp girmesi gibi kontrolsüz kasılmasıyla oluşur

Makat siğili ; ülserleşme yaparak acıya sebep olur

Sonuç olarak ;

Ağrı yapan hastalıklar

Makat ağrısı yapan bir çok hastalık vardır ve hepsinin tedavisi farklı şekilde yapılır, rastgele ilaç kullanmak yerine proctoloji uzmanıyla, yaşanan yerde proctolog yoksa genel cerrahi uzmanına muayene oılunmalıdır. Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS Makat Hastalıkları Uzmanı

4 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. hocam tırnak mantarı tedavisi yapıyormusunuz?
  Op.dr.Nizam Kurtdere
  dermatologa görünmelisiniz

 2. hocam makat bölgemde belli aralıklarla şiddetli ağrılar meydana geliyor. bunun için doktora gittim bana bir krem verdiler ve sıcak suya oturmamı tavsiye ettiler. bunlar benim için geçici çözümler oluyor. kesin teşhis için ne yapmalıyım ?
  Op.Dr.Seher Şirin
  makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerrahi (proctolog) uzmanına görünmelisiniz

 3. Merhaba benim makata çatlak vardı şimdi yanma kasima oluyo yardımcı olur musun
  Op Dr Demet Ağras
  Çatlak tam düzelmemiş olabilir

 4. anal ilişkis onrası ağrı ne kadar sürer acaba nasıl geçer
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ağrı varsa muayene olman lazım fissür veya başka bir hastalık olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018