Makat Ağrısı

Makat ağrısı nedenleri ve makat ağrıları için yapılacaklar makat ağrılarına alınacak önlemler ve makat ağrılarında kaynaklı hastalıklar hakkında ayrıntıları şu şekilde yazabiliriz ;

Makat Ağrısı

Neredeyse her hastada akla hemoroid hastalığını getirir ama hemoroid dışında bir çok sebep vardır. Toplumda görülme sıklığına göre şu şekilde sıralanabilir.

Makat çatlağı ( anal fissür ) ;

Makat yırtığı da denir, özellikle kadınlarda görülen anal bölge ağrılarının en sık sebebidir ve en şiddetli ağrı ve acı sebebi çatlaktır.. Erken dönemde biraz daha hafiftir ve daha çok “ cam çiziyormuş “ gibi bir acı tarif edilir ama günler içinde kronikleştikçe ağrı giderek şiddetlenir,hasta dışkı yapmaya korkar ve tuvalete gitmek istemez.Tuvalet ertelenince dışkı daha da sertleşir ve ağrının şiddeti daha da artar. Erken dönemde Anuflex Krem veya nitrogliserinli kremler kullanılır, nitrogliserinli kremler baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğüne neden olmaktadır. Kronikleştiğinde botox enjeksiyonu yada ameliyat gerekir. Anuflex merhem denemeden botox veya ameliyata karar vermemlisiniz.

Basurun boğulması (Tromboze hemoroid- basur şişmesi ) :

Daha önceden var olan iç basurun ıkınmayla dışarı çıkıp geri içeri girememesi halidir.Dışarda kalan bu basur makat tarafından boğulur ve büyüklüğe göre çok şiddetli ağrı olabilir. Basurun büyüklüğüne bağlı olarak 4-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride önceden de var olan değişik derecelerde basur kalır.

Makatta pıhtı toplanması (anal hematom)

Genellikle basur ağrısı ile karıştırılır çünkü boğulmuş basura çok benzer. Anal hematomun nerdeyse tek sebebi ıkınmaktır. Şiddetli ıkınılınca makat bölgesinde bir damar yırtılır ve cilt altına kanama olur bu şişlik şeklinde algılanır. Şişlik ve ağrı paraleldir yani şişlik ne kadar büyükse ağrı o oranda şiddetlidir.Hematomun büyüklüğüne bağlı olarak 3-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur. Aynı şiddetle ne zaman ıkınılırsa tekrarlar. Kullanılacak ilaçlar iyileşme süresini değiştirmez, sıcak su oturma banyosu kısmen rahatlatır.

Makat Bölgesi Apseleri (Peri Anal Apse)

Makat bölgesinin nemini sağlayan 4-6 adet tükrük bezi benzeri bezler vardı bunların salgı deliğinin tıkanması salgının birikmesine, apseye (perianal apse) sebep olur. Bilinen net bir sebebi olmasada kabızlık yaşayan insanlarda daha sık görülmektedir.

MAKAT APSESİ BULGULARI:
Sıkça hemoroidle karıştırılan bu bulgular hemoroidden çok farklıdır.
– Makat bölgesinde son günlerde aniden başlayan ve giderek artan ağrı.
– Makata yakın alanda ağrılı şişlik.
– Ateş (olmayabilir)
– Dışkılama isteği.
– Rahat dışkılayamama
– Makata yakın alanda kızarıklık.

MAKAT APSESİ TEŞHİSİ:
Genellikle direk muayeneyle doğru teşhis konur, rektal tuşe (parmak muayenesi ) daha derin apselerin tesbitine yarar. Apseler yüksekte veya derin plandaysa rektal ultrasonografi teşhise yardımcı olur. İğne ile apsenin içeriği çekilerek emin olunur.

MAKAT APSESİ TEDAVİSİ:
Apseler acil tedavi gerektiren bir hastalıktır. Bütün apseler hipokrattan beri aynı şekilde en kısa sürede açılarak tedavi edilir. Açma işleminde iltihabın rahat akacağı kadar 2-2.5 cm cilt kesilir.Cilt kesildiği anda artmış doku içi basıncı normale döneceği için anında ciddi bir rahatlama olur. Antibiotik tedavisinin tedavide yeri yoktur ancak çevresel enfeksiyonun tedavisine yardımcı olacağı için eklenebilir.
Apsenin tedavisinin ne zaman yapıdığının çok önemi vardır. Şöyleki; Apsedeki bulgular başladıktan sonraki 3 gün içinde tedavi edilirse % 30 fistül gelişirken 5.gün tedavi edilmesi halinde % 50 fistül gelişir. Kendi haline patlaması halinde % 80-90 fistül gelişir.
Apsenin tedavisinde SSK,Bağkur,memur ve bunların emeklisine hizmet idea klinik’te

Apse Boşaltma Fiyatları

Apse tedavisini bölgesel uyuşturmayla yapıyoruz ve yatış gerekmiyor. Apse boşaltma ücreti 1400 TL, SGK lılara % 50 indirim uygulanır yani 700 TL dir. Ücretler apse tedavi ücreti olup muayene, pansuman, diğer uygulamalar için ayrıca ücret alınmaz.

Ayrıntılı bilgi, adres ve telefon için www.apsetedavisi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Crohn hastalığı
Bağırsak hastalığıdır makatta fissür ve fistül gibi hastalıklara sebep olur.

Anal kriptit
Anüsün iç kısmındaki çıkıntılarda iltihaplanma olur

Makat kanseri
Kanalda olunca ağrı yapar, seyrek rastlanan bir hastalıktır.

Rektum kanseri
Daha çok dışa yakın olanlar ağrı yapar.

Makat fistülü
Apseleştiği dönemde ağrı eklenir, apse boşaltılmalı ve antibiotik başlanmalıdır.

Ülseratif kolit
Daha çok dolgunluk şeklinde ağrı olur ve sık dışkılama isteği olur

Anismus
Makat kaslarının kramp girmesi gibi kontrolsüz kasılmasıyla oluşur. Bu kas kasılması için en etkili tedavi botox enjeksiyonu yapmaktır, botox enjeksiyonundan sonra ikinci sırada en etkili ilaç anuflex merhemdir.

Makat siğili
ülserleşme yaparak acıya sebep olur

Makat Ağrısına Bitkisel Çözüm
En etkili çözüm içeriğinin tamamı bitkisel aktiflerden oluşan Anuflex Merhemdir. Anuflex ağrıyı etkili bir şekilde azaltan eugenol adlı karanfil yağından elde edilen bölgesel uyuşturucu ve makat kaslarını gevşeten bitkisel aktifler içermektedir ve güvenle kullanılabilir. Buna ek olarak ılık su oturma banyosu ve ağrıyı kesecek haplar alınabilir.

Sonuç olarak ;

Ağrı yapan hastalıklar

Makat ağrısı yapan bir çok hastalık vardır ve hepsinin tedavisi farklı şekilde yapılır, rastgele ilaç kullanmak yerine proctoloji uzmanıyla, yaşanan yerde proctolog yoksa genel cerrahi uzmanına muayene oılunmalıdır.
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS Makat Hastalıkları Uzmanı

6 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Hocam benim makatim cok asiri yanma yapıyo bide dış tarafta ne yapabilirim

  1. muayene olmalısınız net teşhis için kaşıntıya sebep birçok şey sebep olabilir.

 2. hocam tırnak mantarı tedavisi yapıyormusunuz?
  Op.dr.Nizam Kurtdere
  dermatologa görünmelisiniz

 3. hocam makat bölgemde belli aralıklarla şiddetli ağrılar meydana geliyor. bunun için doktora gittim bana bir krem verdiler ve sıcak suya oturmamı tavsiye ettiler. bunlar benim için geçici çözümler oluyor. kesin teşhis için ne yapmalıyım ?
  Op.Dr.Seher Şirin
  makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerrahi (proctolog) uzmanına görünmelisiniz

 4. Merhaba benim makata çatlak vardı şimdi yanma kasima oluyo yardımcı olur musun
  Op Dr Demet Ağras
  Çatlak tam düzelmemiş olabilir

 5. anal ilişkis onrası ağrı ne kadar sürer acaba nasıl geçer
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ağrı varsa muayene olman lazım fissür veya başka bir hastalık olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018