Maden Suyu ve Sodanın Farkı ?

Maden suyu yer altında oluşan doğal mineralli kaynak suyudur. Soda ise çeşme suyuna karbondioksit ve bikarbonat atılarak yapılansoda yapay bir içecektir. Maden suyunun, içerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yer altından çıktığını ve doğal olduğunu ve sodanın içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit gazı basılmasıyla elde edilmektedir.

MADEN SUYUNDA DOĞAL OLARAK MİNERAL VAR

Maden suyunun yeryüzüne çıkarken geçtiği katmanlardan mineralleri de alarak yol aldığını ve birçok minerali bünyesinde bulundurduğunu belirtilmektedir, “Bu açıdan maden suyu mineralce çok zengin iken soda doğal olarak mineral içermez. Maden suyunun içinde; bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir ve sodyum bulunur. Bu içeriği sayesinde günlük kalsiyum ve magnezyum minerali ihtiyacının karşılanmasına da yardımcıdır. Ancak markadan markaya içeriğindeki mineral miktarı değişkenlik gösterir. Maden suyu alırken sodyum içeriği düşük, kalsiyum ve magnezyum içeriği yüksek olanlar tercih edilmelidir. Tüketicilerin etiket bilgisi okuması bu noktada önem taşımaktadır” dedi.maden suyu

İKİSİ DE MİDEYİ RAHATLATIR

Sodanın da maden suyunun da mideyi rahatlatma özelliğine sahip olduğunu ve maden suyunun alkali yapısı nedeniyle mide asiditesini nötralize ettiğini ve bu özelliğinden dolayı peptik ülser hastalığının tedavisinde önemli bir rolü olduğunu kaydetti. Maden suyunun fonksiyonel mide-bağırsak hastalıklarında da semptomları azaltıcı etkisi olduğunu dile getirdi. Gün içerisinde vücuttan çeşitli yollarla kaybedilen su ve mineralleri yerine koymak için günde 1-2 şişe maden suyu içmenin yararları mutlak olacaktır. “Normal kilodaki kişiler için 2 şişe, kilolu bireyler için günlük 1 şişe maden suyu önerilebilir. Fakat sodyum alımı sınırlanması gereken böbrek hastaları, kalp hastaları ve hipertansif bireyler için önerilmez.” Dolayısıyla tüketilmesi önerilen doğal maden sularıdır ve sodayla maden suyunu ayırt edebilmek için pek çok gıda maddesini alırken yapmamız gerektiği gibi etiket okumak çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018