Lazerle hemanjiom tedavi edilir mi?

Bir çok alanda etkinliği kanıtlanmış olan lazer hemanjiom tedavisinde de ciddi çözüm olmaktadır. Filtrelerle sınırları belirlenmiş yüksek ısı taşıyan ışığın hemanjioma uygulanması şeklinde yapılan bir tedavi yöntemidir.Daha çok yüzeyel olgularda yani derinliği çok fazla olmayan vakarlın tedavinde tercih edilir.

Lazer damar beni

Lazerle hemanjiom tedavisi seanslar halinde uygulanır inatçı vakalarda 10-15 seans sürerken abartılı olmayan damarsal sorunlarda daha erken tedavi sağlanabilir. Vücudun her yerinde görülebilen şarap lekesi (port wien stein), gül lekesi (siper hemangioma), vücuttaki küçük kırmızı benlerin tedavisinde başarıyla kullanılabilir.

Dev kitlesel olgularda tek başına bu yöntem yetersiz kalmaktadır bu durumda kombine tedaviler uygulanır. Ek olarak skleroterapi, köpük tedavisi gibi yöntemlerlerle dev hemanjiomlar da tedavi edilebilir. Lazerin ucunun girebildiği tüm vücut alanlarında kullanılabilir.

Damar benlerinin tümü ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir.Lazele tedavi tek başına bir çok vakada kullanılabilse de kabarık damar benlerinde diğer yöntemlerle birlikte kullanılır. Tüm bunlar göz önüne alındığında hemanjiom tedavisi bu konuda tüm teknoloji ve yöntemlere sahip kliniklerce ve bu konuda tecrübeli ekiple yapılmalıdır sadece lazer kullanılan bir merkezde sonuca gidilebilmesi oldukça zordur.

Op.Dr.Mustafa BOLAT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018