Kondilom

Kondilom cinsel yolla bulaşan genital bölgede siğil şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır Bunlar kişinin kendisi tarafından görülebilir ya da elle hissedilebilir. Siğiller yumuşak, pembe-beyaz renkli, karnıbahar benzeri oluşumlardır. Tek ya da grup halinde olabilirler. Zaman zaman dışarı kabarık olmayıp düz olarak bulunurlar. Nadiren vajina içinde,makat çevresinde ağız. boğazda da görülebilirler. kondilom ağrı olmaz, fakat arasıra kaşıntı, yanma görülebilir.Kuluçka süresi belirli değildir. Virüsle temasdan aylar ya da yıllar sonra bulgular ortaya çıkabilir ama hastaların büyük kısmında 1-6 ay içinde belirti verir. Çoğu kişi taşıyıcı olup cinsel bölgesinde hiç bir zaman siğil gelişmez fakat enfeksiyonu cinsel partnerlerine bulaştırabilirler. Bazı tipleri dış genital bölgede makat bölgesinde,e rahim ağzında kanser gelişimine neden olabilir Cinsel bölgedeki siğiller cinsel temasla bulaşır nadiren cinsel bölgede enfeksiyon bulunan anneler normal doğum esnasında enfeksiyonu bebeklerine bulaştırabilir.
Tedavi olmadığı taktirde siğiller hiçbir değişikliğe uğramadan uzun bir süre kalabilir, acak bu davranışları oldukça nadirdir. Genelde sürekli olarak büyüme, yayılma eğilimleri vardır.
hastalık ile birlikte başka bir vajinal enfeksiyon varsa bu büyüme daha hızlı olur. Çoğunlukla vücudun nemli, sıcak bölgelerine doğru yayılma gösterir.Siğillerin tedavisi zordur ve bütün tedavi seçeneklerinde tekrarlama olasılığı vardır. Tedavi şekli siğilin sayısına bulunduğu bölgeye ve diğer faktörler göre değişir. Siğiller cerrahi veya kimyasal yollarla tedavi edilebilir. Cerrahi tedaviler basit cerrahi çıkartma koter dondurma tedavisi, lazer tedavisi şeklinde yapılabilir. Bu tedaviler ağrılı olabilir az miktarda kanamaya neden olabilir, iyileşme esnasında bakteri enfeksiyonları gelişebilir. Kimyasal tedavide asitler (bikloroasetik asit, triklorasetik asit) 5-fluorourasil krem (kanser tedavisinde kullanılan bir ilaç) ve podofilin kullanılabilir. Bu kimyasalların tahriş edici özellikleri vardır ve normal deride yanıklara yol açabilirler. Tüm bu kimyasal ve cerrahi yöntemler HPV ye etkili olmadığından hastalık tekrar edebilir..
Son zamanlarda hastaların kendi kendilerine uygulayabileceği tedaviler(Podofilox gel, imiquimod krem) geliştirilmiştir. Podofilox siğil hücresinin gelişimini durdururken imiquimod bağışıklık sistemini lokal olarak uyarır. Her iki tedavide virüsü tedavi eder fakat lokal tahrişe neden olabilir. Ama sistemik yan etkileri yoktur. Podofiloksun antiviral etkisi veya bağışıklık sistemin güçlendirici etkisi olmadığından tedaviden sonraki üç ayda hastaların üçte birinde tekrarlama görülür. Imiquimod ise bağışıklık sistemini harekete geçirerek etkili olduğundan tedavi sonrası takip edilen hastaların sekizde birinde tekrarlama görülür. Yeni tedaviler üzerinde çalışılmaktadır. En önemli çalışmalardan birisi HPV aşısıdır. Aşı hem tedavi de hem de siğil, kanserden korunmada kullanılabilecektir. HPV aşısı bazı ülkelerde kız çocuklarını ilerde rahim ağzı kanserine karşı korumak için koruyucu aşı takvimine alınmıştır. Aşı Mart 2007 itibari ile Türkiye’de de piyasada bulunmaktadır.
Bu hastalıkta en ciddi sorun makattan bağırsağa ilerleyerek rektum denilen kalın barsağın son kısmına bulaşmasıdır.Bu durumda tedavi daha zor olmaktadır.Bu alana bulaşmışsa tedavinin geciktirilmesi halinde barsak tıkanmasına varacak kadar ciddi sorun yaratabilirler.Tedaviye başlamadan bu ihtimal mutlaka değerlendirilmeli, bağırsağın son kısmı görüntülenmelidir yoksa sadece dışarıdakiler tedavi edilir içerdekiler ilerlemeye devam eder.
Gerek makatın içindekiler gerekse dışındakiler mercimek kadar olabildiği gibi karnabahar kadar devasa boyutlara ulaşabilir.Siğil ne kadar büyür, ne kadar geniş alana yayılırsa tedavisi de o kadar zorlaşır.
Anüs siğilleri bahsedildiği gibi virüs denilen mikroplar sebebiyle oluşur, bulaşıcıdır.
Bayanlarda anal bölgede siğil varsa vajina bölgesi, özellikle rahim ağzı HPV açısından jinekolog tarafından incelenmeli, varsa aynı dönemde tedavi edilmelidir.
Kondilom ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır.Tedavide virüsü yok etmek mümkün değildir. Tedavi sadece siğilleri ortadan kaldırır. Pek çok vakada tek sefer tedavi yeterli olmamakta en az 2 seans gerekmektedir. Tedavide tıbbi, cerrahi yaklaşımların ikiside uygulanabilir. Tıbbi tedavi olarak dıştan sürülen bazı ilaçlar kullanılabilir ancak bu uzun süreli, zahmetli bir tedavidir. Çoğu ilaç hasta tarafından değil hekim tarafından uygulanmalı, direk lezyonun üstüne tatbik edilmelidir. Normal dokuya temas ettiğinde pekçok ilaç tahribata neden olur. Bu nedenle son derece dikkatli uygulama gerekir. Bazı ilaçlar ise direk olarak lezyona hekim tarafından enjekte edilir.

KONDİLOM BELİRTİLERİ:
-Makat civarında, içinde 1-2 mm ile 1-2 cm arasında değişen büyüklüklerde karnabahar görünümünde çıkınrılar.
-Kaşıntı
-Kanama (özellikle anüste olanlarda)
-Birlikte başka alanlarda siğil olması.
-Cinsel partnerinde siğil veya kondilom olması.
KONDİLOM NEDENLERİ:
Tek nedeni hastalığın sebebi olan virüsün bir başkasından alınmasıdır.
-Homoseksüel ilişkşki;cinsel partnerin penisinden bulaşır
-Anal seks yapmak;cinsel partnerden bulağış.
-Ellerde siğil olması;tahretlenirken bulaşabilir.
-Klozet kullanımı;bir önce oturanda varsa bulaşabilir.
-Genel hijyene dikkat etmemek;siğilli birinin kullandığı eşyadan bulaşabilir.
KONDİLOM TEDAVİSİ:
Tedavinin özü kondilom olan alanları sağlıklı cilde kadar tahrip etmektir.
-İlaçla tedavi;verruku vulgariste kullanılan asidik ilaçlarla kondilomlar yakılır. Çevre alanları yakabileceği için tehlikeli,derin yakamayacağı için etkisiz olabilir.
-Crioterapi ;Çok düşük ısıyla ( -60 derece) kondilomlar dondurularak çürütülür,etki sınırı net belirlenemeyeceği için beklenenden daha derin, geniş doku hasarı olabilir.
-Elektrokoter;Elektrik enerjisiyle kondilom yakılarak tedavi edilir,en başarılı tedavilerden biridir.Sınırları en uygun şekilde yakılabilir.
-Radyofrekans;Radyo dalgalarıyla  kondilom yakılarak tedavi edilir,en başarılı tedavilerden biridir.Sınırları en uygun şekilde yakılabilir.
Tedavide en önemli konu takiplerin yapılmasıdır çünkü görülemiyecek kadar küçük kondilomlar 2-4 haftada büyür, çevreye bulaştırmaya başlar bu dönemde tekrar tedavi etmek gerekir.
RİSK;
-Kondilomlar kansere dönüşme eğilimi olan lezyonlardır mutlak tedavi edilmelidir.
-Kondilomun büyüme, yayılma sınırı olmadığından çok bekletilmemelidir.
-Anuse, rektuma ilerlemiş kondilomların tedavisi daha uğraştırıcı olduğu için daha dikkatli olmak gerekir.
-Mutlaka cinsel partner tedaviside gerekir.
-Şüphe halinde prezervatif kullanılmalıdır.

Kondilom https://www.ideaklinik.com idea klinik kalp damar cerrahi kliniğinde ehil ellerde başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018