idea klinik

Kondilom

Kondilom cinsel yolla bulaşan genital bölgede siğil şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır Bunlar kişinin kendisi tarafından görülebilir ya da elle hissedilebilir. Siğiller yumuşak, pembe-beyaz renkli, karnıbahar benzeri oluşumlardır. Tek ya da grup halinde olabilirler. Zaman zaman dışarı kabarık olmayıp düz olarak bulunurlar. Nadiren vajina içinde,makat çevresinde ağız ve boğazda da görülebilirler. kondilom ağrı olmaz, fakat arasıra kaşıntı ve yanma görülebilir.Kuluçka süresi belirli değildir. Virüsle temasdan aylar ya da yıllar sonra bulgular ortaya çıkabilir ama hastaların büyük kısmında 1-6 ay içinde belirti verir. Çoğu kişi taşıyıcı olup cinsel bölgesinde hiç bir zaman siğil gelişmez fakat enfeksiyonu cinsel partnerlerine bulaştırabilirler..Bazı tipleri dış genital bölgede makat bölgesinde ve rahim ağzında kanser gelişimine neden olabilir Cinsel bölgedeki siğiller cinsel temasla bulaşır nadiren cinsel bölgede enfeksiyon bulunan anneler normal doğum esnasında enfeksiyonu bebeklerine bulaştırabilir.
Tedavi olmadığı taktirde siğiller hiçbir değişikliğe uğramadan uzun bir süre kalabilir, acak bu davranışları oldukça nadirdir. Genelde sürekli olarak büyüme ve yayılma eğilimleri vardır.
hastalık ile birlikte başka bir vajinal enfeksiyon varsa bu büyüme daha hızlı olur. Çoğunlukla vücudun nemli ve sıcak bölgelerine doğru yayılma gösterir.Siğillerin tedavisi zordur ve bütün tedavi seçeneklerinde tekrarlama olasılığı vardır. Tedavi şekli siğilin sayısına bulunduğu bölgeye ve diğer faktörler göre değişir. Siğiller cerrahi veya kimyasal yollarla tedavi edilebilir. Cerrahi tedaviler basit cerrahi çıkartma koter dondurma tedavisi ve lazer tedavisi şeklinde yapılabilir. Bu tedaviler ağrılı olabilir az miktarda kanamaya neden olabilir ve iyileşme esnasında bakteri enfeksiyonları gelişebilir. Kimyasal tedavide asitler (bikloroasetik asit ve triklorasetik asit) 5-fluorourasil krem (kanser tedavisinde kullanılan bir ilaç) ve podofilin kullanılabilir. Bu kimyasalların tahriş edici özellikleri vardır ve normal deride yanıklara yol açabilirler. Tüm bu kimyasal ve cerrahi yöntemler HPV ye etkili olmadığından hastalık tekrar edebilir..
Son zamanlarda hastaların kendi kendilerine uygulayabileceği tedaviler(Podofilox gel ve imiquimod krem) geliştirilmiştir. Podofilox siğil hücresinin gelişimini durdururken imiquimod bağışıklık sistemini lokal olarak uyarır. Her iki tedavide virüsü tedavi eder fakat lokal tahrişe neden olabilir. Ama sistemik yan etkileri yoktur. Podofiloksun antiviral etkisi veya bağışıklık sistemin güçlendirici etkisi olmadığından tedaviden sonraki üç ayda hastaların üçte birinde tekrarlama görülür. Imiquimod ise bağışıklık sistemini harekete geçirerek etkili olduğundan tedavi sonrası takip edilen hastaların sekizde birinde tekrarlama görülür. Yeni tedaviler üzerinde çalışılmaktadır. En önemli çalışmalardan birisi HPV aşısıdır. Aşı hem tedavi de hem de siğil ve kanserden korunmada kullanılabilecektir. HPV aşısı bazı ülkelerde kız çocuklarını ilerde rahim ağzı kanserine karşı korumak için koruyucu aşı takvimine alınmıştır. Aşı Mart 2007 itibari ile Türkiye’de de piyasada bulunmaktadır.
Bu hastalıkta en ciddi sorun makattan bağırsağa ilerleyerek rektum denilen kalın barsağın son kısmına bulaşmasıdır.Bu durumda tedavi daha zor olmaktadır.Bu alana bulaşmışsa tedavinin geciktirilmesi halinde barsak tıkanmasına varacak kadar ciddi sorun yaratabilirler.Tedaviye başlamadan bu ihtimal mutlaka değerlendirilmeli ve bağırsağın son kısmı görüntülenmelidir yoksa sadece dışarıdakiler tedavi edilir içerdekiler ilerlemeye devam eder.
Gerek makatın içindekiler gerekse dışındakiler mercimek kadar olabildiği gibi karnabahar kadar devasa boyutlara ulaşabilir.Siğil ne kadar büyür ve ne kadar geniş alana yayılırsa tedavisi de o kadar zorlaşır.
Anüs siğilleri bahsedildiği gibi virüs denilen mikroplar sebebiyle oluşur ve bulaşıcıdır.
Bayanlarda anal bölgede siğil varsa vajina bölgesi ve özellikle rahim ağzı HPV açısından jinekolog tarafından incelenmeli ve varsa aynı dönemde tedavi edilmelidir.
Kondilom ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır.Tedavide virüsü yok etmek mümkün değildir. Tedavi sadece siğilleri ortadan kaldırır. Pek çok vakada tek sefer tedavi yeterli olmamakta en az 2 seans gerekmektedir. Tedavide tıbbi ve cerrahi yaklaşımların ikiside uygulanabilir. Tıbbi tedavi olarak dıştan sürülen bazı ilaçlar kullanılabilir ancak bu uzun süreli ve zahmetli bir tedavidir. Çoğu ilaç hasta tarafından değil hekim tarafından uygulanmalı ve direk lezyonun üstüne tatbik edilmelidir. Normal dokuya temas ettiğinde pekçok ilaç tahribata neden olur. Bu nedenle son derece dikkatli uygulama gerekir. Bazı ilaçlar ise direk olarak lezyona hekim tarafından enjekte edilir.

Kondilom idea klinik kalp damar cerrahi kliniğinde ehil ellerde başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir

İlginize Çekebilecek Diğer Bilgiler:

tedavi haberleri

Yorum Yap Soru Sor

banteng