Kistik Hastalık (Memenin Fibrokistik Hastalığı – MFKH)

Özellikle gençlerde en sık gördüğümüz memede ağrı sebebidir. Memeyi göğüs kafesini saran kaslara bağlayan ince lifcikler üzerinde gelişen toplu iğne başı büyüklüğünde yüzlerce kist oluşmasıyla ortaya çıkar. Kistler seyrek olarak 1-2 cm ebatlara ulaşabilir. Genellikle küçük ve yüzlercedir. Sebebi konusunda net bir bilgi olmamakla birlikte kafein içeren gıdaların ağrıyı artırdığı yönünde bulgular vardır.

İstanbul Meme Hastalıkları Uzmanı

İstanbul’da genel cerrahi uzmanlarından Op.Dr.Seher Şirin meme ve makat bölgesi hastalıklarına özel çalışmaktadır, bu sayede memenin tüm hastalıkları konusunda tecrübe sahibidir. Kişisel sitesine bakabilir veya 0532 463 96 82 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

İzmir Meme Hastalıkları Uzmanı

İzmir’de kadın genel cerrah sayısı yok denecek kadar azdır, özellikle memesinden muayene olmaya utanan kadınlar için Op Dr Demet Ağras önerilebilir. Dr Ağras memenin ve anüs bölgesinin hastalıklarının teşhis ve tedavisine özel çalışmaktadır. İletişim için kişisel sitesine bakabilir veya 0542 295 52 54 veya 0232 4221006 no lu telefonlardan ulaşabilirsiniz.


BULGULAR:

AĞRI( mastodini – mastalji ): Ensık rastlanan bulgudur, hastaların tamamında değişik düzeylerde tarif edilen ağrı vardır. Ağrının şiddeti adet dönemleriyle çok değişir.
DOKUNMAKLA HASSASİYET: Dokununca ciddi ağrı tanımlanır.
OMUZA VE KOLA VURAN AĞRI: Memedeki ağrı göğüs, omuz ve kola yayılır.
YANMA ve KAŞINTI: Özellikle adet dönemlerinde yanma ve kaşıntı olur.
TEŞHİS:
En önemli bulgu hastanın tanımladığı ağrı tarzıdır, muayenede meme dokusunda kabalaşma ve memede hassasiyet vardır.
USG: En yaygın kullanılan mammografidir. Meme dokusundaki değişiklikler ve kistler görüntülenebilir. Kanser konusunda çok ciddi düzeylerde yol göstericidir.
KAN TAHLİLLERİ: Hastalığın teşhisinde yeri olmamakla birlikte kanser konusunda şüpheleri kaldırmak için istenebilir.

TEDAVİ:

CERRAHİ TEDAVİ: Çok seyrek olarak kistlerin elle tesbit edecek kadar büyümesi halinde tedavi ve mikroskobik olarak incelemek üzere çıkarılır. Ameliyatta üzüm salkımı şeklinde çok sayıda kistin oluşturduğu yumak görünür.

İLAÇLA TEDAVİ: Memenin fibrokistik hastalığının tedavisi ilaçladır. Tedavide temel amaç hastanın şikayetlerinin kaldırılmasıdır kistlerin tedavi şansı oldukça azdır. İlk etapta ağrı kesici ve memeyi rahatlatıcı ilaçlar verilir ve hasta takibe alınır 1 aylık takip sonunda düzelme varsa tedaviye devam edilir. Düzelme yoksa memedeki süt bezlerini baskılayan hormon ilaçları verilir ve genellikle olumlu sonuç alınır.
İlaç tedavisinin yanında
Dar sütyen kullanılmalı ve gece gündüz takılmalı
Çay kahve gibi kafein içeren gıdalar azaltılmalı
O taraf kolla ağır ve yoğun çalışma yapılmamalı
Meme fazla dinlenmemeli

Meme hastalıkalrıyla ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.sehersirin.com/kadinlarda-gorulen-meme-sorunlari/

RİSK:Tedaviden bağımsız bir şekilde fibrokistik hastalık zemininde meme kanseri gelişme riski normalden biraz daha fazladır.Normal erişkin kadın toplumda % 11 civarındayken fibrokistik hastalıkta % 12 civarıdır.Oran yüksek olmakla birlikte fibrokistik hastalığı olanlar memeleri konusunda daha hassas oldukları için erken teşhis ihtimali daha yüksektir.

Yukarda sayılan şikayetler daha ciddi hastalıklarda da görülebildiği için uzman muayenesi olmadan ne yapacağınıza karar vermemelisiniz.

Memenin İyi Huylu Tümörleri

Genç yaşta daha çok rastlanan kitlelerdir. Meme dokusundan kaynaklananlara fibroadenom memedeki yağ dokusundan kaynaklananlara lipom (yağ bezi), içi sıvı ile dolu olanlara kist denir. Muayene bulguları benzerdir tek fark fibroadenomlar daha sert yapıdadır ve basınçla ağrı olur. Fibroadenom çok sayıdaysa fibroadenomatozis adını alır.

Gerek hastanın kendini muayenesinde gerekse hekim muayenesinde kitlenin:

– Düzgün şekilli ve sınırlı

– Hareketli (muayene esnasında el altında kaçar)

– Genellikle ağrısız olduğu fark edilir.

Meme urları genellikle büyüme eğilimi gösterirler.

TEŞHİS:

En önemli bulgular muayenede tesbit edilir, ultrason(ultrasaund) ve mamaografi kitlenin ayrıntılı tarifine yardımcı olur, kanser şüphesini ortadan kadırmak için kanser tahlilleri yapılır. Memedeki kitle iyi huylu görünsede çıkarılıp mikroskobik olarak incelenene kadar kötü huluymuş gibi ciddi yaklaşmayı gerektirir.

TEDAVİ:

Memedeki kitlelerin tedavisi cerrahidir sadece kistler için enjektörle boşaltılabilir ama tekrar oluşur.

Ameliyatta kitleye en yakın cilt alanından meme başına ışınsal olacak şekilde cilt açılır kitleye ulaşılır, etrafla olan bağlantıları kesilir ve çıkarılır. İyi huylu görünsede çıkarılan kitlenin histo patolojik (mikroskobik)tetkiki mutlaka yapılmalıdır.

Çıkarılan kitle tedavi edilmiş olur ve o kitle tekrarlamaz ancak diğer memede veya aynı memenin değişik alanlarında çıkabilir.
Fibroadenomatoziste var olan büyük kitle çıkarılırken geride görünmeyen onlarca küçük fibroadenom kalabileceği için tekrar oluşma ihtimali vardır.

Meme Kanserini Önleyen En iyi Besinler ?

meme kanseriAldığımız hava, yediklerimiz veya içtiklerimizle yaşam tarzımıza dikkat etmemiz bizleri kanserden koruyan en büyük etkenlerden biridir. Bazı besinleri ilaç niyetine tüketebileceğimiz gibi meme kanserinin önüne geçebilmemizde mümkün!

brokoli

BROKOLİ
A, C, E ve (karotenden) oldukça zengindir. Karoten; tüm bitkilerin kromop-lastlarında bulunan boya maddesidir. Brokolinin üzerinde yapılan klinik çalışmalarında,  özellikle meme kanseri üzerinde olumlu etkileri saptanmış, ayrıca prostat kanserindeki
olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Brokolinin içindeki 5 farklı koruyucu madde, meme kanserini yeterince önlediği kanıtlanmıştır.
Bunlardan en güçlü olanı ise ”Sulforafen”. Kansere karşı etkisi, quinnen reduktaz enzimini aktive etmesinden (uyarmasından) kaynaklanmaktadır.
Sulforafenin bu etkisini destekleyen, yine brokolide bulunan indol-3carbinol maddesidir. Brokoli indol bakımından zengindir. Indoller bitkisel hormonlardır. Bu hormonlar kadınlarda hormon dengesini sağlamaktadır.
Meme kanserinin oluşumunda hormon dengesizliğinin rol oynadığı gerçeği klinik deneylerde kanıtlanmıştır.
Brokolinin antioksidan bakımından zengin olması hücreleri serbest radikallere karşıda korumaktadır.
Brokoliye antioksidan özelliğini kazandıran quercetin, kaempherol maddelerini içermelerinden kaynaklanmaktadır.

SOYA
Meme kanserinin oluşumunda östrojenin seviyesi, etkisi önemlidir. Östrojen seviyesinde yapılacak yüzde 15’ik azalma, riski 4 kat azalmaktadır.  Soya fasulyesindeki genistein, östrojenin etkisini azaltmaktadır.
Soya kanda östrojen bağlayan maddelerin soyaartmasını sağlamaktadır. Genistein, kemikler, kan yağları üzerinde östrojene benzer etki gösterip, süt bezleri ve prostat gibi hormona bağımlı organları korumaktadır.  Soyanın içerdiği gama tokoferol (E vitamininin değişik bir formu) tehlikeli bir serbest radikal olan nitrit peroksidi (bazı besinlerin sindirimi  sırasında oluşan ve hücrelere zarar veren madde) bağlar. Uzak Doğu’da soyanın, soya fasulyesi, tofu, soya sütü gibi formlarda tüketimi yaygındır.
Bu bölgelerde yapılan araştırmalarda meme kanseri görülme sıklığı daha azdır. Soyanın bitkisel östrojen (fitoöstrojen) içermesi bu etkiyi sağlar.

kefirKEFİR
Kefir, tümör oluşumunu engellemekte ya da var olanın ilerlemesini azaltmaktadır. Japonya’da fareler üzerinde yapılan araştırmada kefirin  kanser riskini %53,6 oranında azalttığı, kanser önleyici ilaçlarla birlikte kullanılması halinde ise %67 oranda riski azalttığı belirtilmiştir.
Kemoterapi gören meme kanserli hastalarda, kefirin kemoterapinin yan etkilerini azaltma durumu incelenmiş, bulantı, ishal, kusma ve ağrı gibi  bulgularda azalma görülmüştür. Kefirin kanser, diğer hastalıklardaki olumlu etkisi birçok araştırmayla kanıtlanmıştır.

ÜZÜM KABUĞU ve ÇEKİRDEĞİ
Özellikle üzüm kabuğunda bulunan resveratrol, kanser önleyici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda üzüm çekirdeğinde bol miktarda
bulunan polifenoller, antioksidan özellik göstererek, serbest radikallerin etkisini azaltmaktadır. üzüö
Serbest radikaller, birçok kronik hastalığın kaynağıdır. Kara üzüm kabuğunda bulunan ve serbest radikal savaşçısı maddeler, kanser oluşumunu kamçılayan metabolik olayları engellemektedir.
Üzüm çekirdeği ve üzüm çekirdeği ekstresi, meme kanserine karşı  koruyucu olduğu gibi, hastalığın tedavisindeki yan etkileri de azaltmaktadır. Uzmanlarının yaptığı çalışmalarda, üzüm çekirdeğindeki  antioksidanların radyoterapi (ışın tedavisi) gibi hücrelere zarar veren, yara ve ağrı bırakan bu işlemde koruyucu olduğu belirtilmiştir. Antioksidanlar, radyasyon tedavisi sırasında ortaya çıkan zararlı molekülleri kuşatmaktadır.

zeytinyagiZEYTİNYAĞI
Bir araştırmaya göre zeytinyağında bulunan oleik asit, meme kanserine karşı koruyucu özellikler taşımaktadır. Oleik asit meme kanseri oluşumunu tetikleyen geni baskılayıp, harekete geçmesini engellemektedir.
Aynı zamanda oleik asit, meme kanserli  hastalarda kullanılan ilaçların etkinliğini de arttırmaktadır. En fazla zeytinyağında bulunan oleik asit, hala bilimsel çalışmalara konu olmaktadır. Zeytinyağının kanserden kalp hastalıklarına olan faydalan, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından resmi olarak kabul edilmiştir. Zeytinyağının etkinliğinin artması için doğru kullanılması ve saklanması gerekmektedir.
Zeytinyağı çiğ tüketilmeye gayret edilmelidir. Yemek yaparken kullanılırsa yemek pişmeden 5 dakika önce ilave edilmelidir. Işık görmeyen, nemsiz ortamlarda muhafaza edilmelidir.
Biraz da meme kanserinden söz etmeliyiz

Meme Kanseri

Meme kanserleri kadın kanserleri içinde en sık görülenidir.Kesin ailesel geçiş olmamakla birlikte kardeşinde veya annesinde memesinde kanser olanlarda ortaya çıkma ihtimali normal toplumun iki katına kadar çıkabilmektedir. Doğan her 15 kız çocuğundan biri hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanmaktadır.Risk gurubunda bu rakam daha yükselmektedir.

Meme kanseri konusunda riskli gurup:

 • Kan bağı olan akrabalarında meme kanseri olanlar.
 • Hiç doğum yapmamışlar.
 • Bebeğini emzirmemiş veya kısa süre emzirenler.
 • Uzun süre doğum kontrol hapı, benzer hormon almış olanlar.
 • Erken erginliğe girmiş olanlar.
 • Menapoza geç girenler.

BULGULAR:

Gerek hasta gerekse hekim muayene esnasında

 • Memede ağrı, acı dokunmakla hassasiyet ( mastodini – mastalji )
 • Memede genel bir şişlik ve sertlik
 • İçinde sınırlı veya dağınık kitle
 • Başında akıntı
 • Memenin başında sonradan olan içeri çekilme
 • Cildinde pürüzlenme, portakal kabuğu görünümü
 • Memede kızarıklık
 • Memede iyileşmeyen yaralar( paje hastalığı – paget kanseri )

Tesbit edilir,bunların biri veya birden fazlasının görülmesi daha ciddi araştırma gerektiğini gösterir.

TEŞHİS:

Erken teşhisin ortalama yaşam süresini en çok etkilediği kanser türü meme kanseridir.
En sık görülen kanser olmasına karşılık memenin vücut dışında organ olması sebebiyle erken teşhis edilebilmektedir ve bu sayede en başarılı tedavi edilebilen kanser türüdür. Erken teşhiste en önemli faktörler kişinin kendine her ay muayene etmesi ve yaşının gerektiği rutin muayene ve kontrolleri yaptırmasıdır.
Erken teşhite sağkalım oranı % 90 ları geçmektedir.Bu sebeple memedeki herhangi bir problem fark edildiği anda incelenmeli ve uzmanın önerileri dinlenmelidir.

Yukardaki bulgulardan birinin tesbiti halinde ileri tetkikler yapılır bunlar

 • USG (ulatrasonografi)
 • Mamografi(meme filmi)
 • Kan tahlilleri ( kanser tarama tetkikleri )
 • Varsa meme başından olan akıntının incelenmesi.
 • Duktoskop;Meme başındaki süt deliğine girip süt kanalı incelenir.
 • Tomografi,MRİ ( başka organlara sıçramanın değerlendirilmesi açısından)

Bütün bunların sonucunda kanser varlığı konusunda şüpheler artar kesin teşhis ancak alınan biopsinin mikroskobik tetkikiyle mümkündür.

-Biopsi:Kitleden parça almak yada kitlenin tamamını çıkarmak şeklinde olabilir.Kitleden parça iğne ile girilerek küçük parça ( İnce iğne aspirasyon biopsisi – İ.İ.A.B. ) almak şeklinde yada cerrahi olarak kitleden parça almak şeklinde yapılabilir.
Alınan parça parafin bloklar halinde hazırlanıp mikroskobik olarak incelenir 2-4 günde konulan kesin teşhis artık son karardır ve tedaviye geçilir.

-Frozen section (ani dondurma):Çok sayıda bulgu varsa ve biopsi ile kesin teşhis konmadan önce kanser olma ihtimalinin yüksek olduğu vakalarda uygulanır.Ameliyata hazırlanan hastadan gerektiğinde tümör olan memenin tamamının alınacağı konusunda onay alınır.
Ameliyatta genel anestezi ( narkoz ) altında memedeki kitle çıkarılır aynı anda patoloji laboratuarına gönderilir.Dondurularak hazırlanan parça 20 dakikada incelenir.
Alınan parçanın patolojik incelemesi sonucu teşhis kanser çıktıysa ameliyata ara vermeden önceden planlanan şekilde kanser ameliyatı yapılır.Parça sonucu iyi huylu çıktıysa memedeki kitlenin çıkarılmasıyla ameliyata son verilir.

TEDAVİ:

Meme kanserinin tedavisinde radyoterapi denensede günümüzde tedavinin temeli cerrahidir.Çeşitli şekillerde yapılan ameliyatı takiben radyoterapi ve kemoterapiyle devam edilir.

CERRAHİ:

Meme ameliyatlarında değişik teknikler uygulanabilmektedir;

 • Radikal mastektomi ;Meme ve cevresel doku çıkarılır.
 • Mastektomi ;Meme dokusu tümüyle alınır.
 • Kadranektomi;Memenin kanser olan kadranı(yaklaşık ¼ ü )alınır.
 • Lumpektomi;Memedeki kitle kısmi çevre dokusuyla birlikte çıkarılır.

Memeye hangi ameliyat uygulanırsa uygulansın tümörün ilk yayıldığı yer olan koltukaltı lenf bezleride çıkarılır ( axiller küretaj ).

IŞIN TEDAVİSİ ( RADYOTERAPİ ):

Kanser dokusunun alındığı meme bölgesine ve koltuk altına geride tümör hücresi kalmış olma ihtimaline karşılık uygulanır.
Tümör hücresi çok hızlı çoğaldığı için cildin etkilenmediği röntgen ışınlarıyla parçalanarak ölür.

İLAÇ TEDAVİSİ (KEMOTERAPİ ):

Geride kalmış hücreleri ve başka yerlere sıçramış olma ihtimaline karşı uygulanır.

Hasta rutin kontrollerle takibe alınır.

Erken teşhisin en önemli olduğu kanser türü meme kanserleridir.Tüm bilimsel sınıflandırmalarda bu sonuca varılmaktadır.

Basit bir anlatımla; Memedeki ur 2 santimetreden küçükse tümüyle kalıcı tedavi şansı % 90 dan fazlayken ur 5 santimetreden büyükse kalıcı tedavi şansı % 10 dan azdır.

Her kadın erken teşhisin önemini akıldan çıkarmadan her ay adet sonrası banyosunu takiben memesini ayrıntılı muayene etmeli ve herhangi bir değişiklikte genel cerrahi uzmanıyla görüşmelidir.

KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ:

 •  Ayna karşısında yapılmalı
 • Sağ elle sol meme parmakların iç yüzeylerini üzerinde gezdirme şeklinde,sol elle sağ meme aynı şekilde muayene edilir.
 • Kollar düz bir şekilde yavaşça baş üstüne kaldırılırken memeler gözlenir
 • Memelerin yapışık olduğu kası germek için her iki el bel boşluğuna bastırırken memeler gözlenir.
 •  Renk değişikliği izlenmeli
 • Damarlarda değişiklik olup olmadığına bakılmalı

Tüm bunlar yapılırken herhangi bir değişiklik varsa gerekli tetkikler yaptırılmalıdır.

 

35 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. hocam bende uzun zamandır makat bölgemde bir ağrı var. bazı zamanlar kanama oluyor. bunun sebebi ne olabilir
  Op.Dr.Atilla Kaya
  makat hastalıklarının ortak belirtisidir ağrı ve kanama,fakat dışkılamadan sonra ağrı oluyorsa anal fissür olabilir.fakat kanamanız olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.kötü huylu bir nedenide olabilir.geciktirmeyin

 2. eşimde kondilom var. bana bulaşığ bulaşmadığını nasıl anlarım.,
  Op.dr.Altan Karan
  sizdede varsa bulaşmıştır

 3. 16 yasindayim.Sag gogsumde bir agri var bastirinca artiyor ve koluma yayiliyor.Sebebi ne olabilir.
  Tesekkur ederimm..
  Op.dr.Seher Şirin
  apse olabilir.muayene olmalısın

 4. Merhabalar ben 25 yaşındayım.sol meme dış kadranda yüzeye yakın yerleşimli 5mm çapında ölçülen ıntramamarian lenf nodu lehine değerlendirilen milimetrik kontrast tutan lezyon izlenmiştir.Sag meme de de dokununca ağrı yapan küçücük bir şey var henüz onun için doktora gitmedim ama ona dokundugumda koluma ve elime kadar ağrısı vuruyor.Sizin fikirleriniz nedir? sol memede düzgün konturlu olduğunu söylediklerini için biyopsi yaptırmamıstim.sizce yaptırmalı mıyım? Şimdiden teşekkür ederim..
  Op Dr Seher Şirin
  Meme içinde lenf bezleri olabilir. Lenf bezinden biyopsi yapılmasına gerek yoktur.Kontrast tutan dediğinize göre MR çektirdiniz.Sağda herhangi bir lezyon olsaydı MR da görülürdü. MR yada diğer tetkik sonuçlarınızı doktorunuza gösterin ve muayene bulgularıyla birlikte değerendirilebilsin.
  Geçmiş olsun

 5. slm ben 29 yasindayim sol memde igne batiriliyomus gibi agri oluyo ve kolumla parmagima vuruyo ayni zamanda 5 aylik bebegim var emziriyorum simdiden tsk ederim
  Op Dr Seher Şirin
  Emzirme döneminde ağrı iltihap düşündürür muayene olmalısınız

 6. İyi gunler. 4 ay önce iki mememde de fibroadenom var denildi.subat ayında kontrolüm var yalniz sol mememin alt kisminda temre gibi kasiyinca dökülen seyler oluştu. Acaba tehlikeli bir durum söz konusuolabilir mi? Şimdiden teşekkürler.
  Op Dr seher Şirin
  İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi uzmanı
  gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 7. sag memede retroarelar 10mm capında orta dıs kadranda 2 adet yan yana 13/14mm capındave birkac adet kucuk basit kistler izlenmıiştir.rontgenımde yazan bu ve sag kolumda cok şiddetli bı agı acıma var bu normalmi kold agrı yoktu birden acımayla belirdi
  Op Dr Atilla Kaya
  Ağrıyla ilişkisi olduğunu sanmıyorum ama takip ettirmelisiniz.

  1. doktorum korkulucak bişey deil demişti beni korkutmamak içinmi dedi acaba:)
   Op Dr Atilla Kaya
   Önemsiz olabilir

 8. Merhabalar
  Bir haftadır sok göğsümde daha çok alt kısmında bastırdığımda bir acı hissi oluşuyor adet döneminde karşılaştığım acıya benziyor fakat daha adet olmama 10 günden fazla var.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Klinik Genel Cerrahi Uzman
  Meme ağrısı genellikle fibrokistik meme yapısı olanlarda sık görülür.!0 kadında 7-8 kişide olabilir,hastalık olarak kabul edilmez. Ancak yine de kesin bir şey söylemek için muayene olmanızda fayda var.
  Geçmiş olsun

 9. Merhabalar. Ben 22 yaşındayım.Bir süredir göğüslerimde kaşıntı ve ağrı vardı. Regl dönemi düzensizliğime yorumluyordum. Hatta her ihtimale karşı kontrele gidicektim fakat bir türlü kısmet olmadı. Annemde ve anneannemde meme kanseri varmış. Annemin 15 16 yaşlarında iki göğsü birden alınmış. Ben kendime sürekli elle ve gözle muayene yapıyorum.Bu akşam sağ göğsümün alt kısmında hareket ettirilebilen gözle idrak edilebilen sert bi kitle geldi elime. Sağ göğsüm sol göğsüme nazaran daha büyük görünüyor, belirli bölgelerde küçük çaplı kızarıklıklar mevcut. Ancak ağrılar ve kaşıntıyı düşününce iyi huylu olma ihtimalini düşündüm. Sizce risk ne derecedir? Her türlü açıklamanızdan ötürü şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Klinik Genel Cerrahi Uzman
  Kaşıntı ve ağrı önemli değil fakat çok güçlü genetik faktörler (riskler) var. Anne genç yaşta iki taraflı meme kanseri ve anne anne meme kanseri ise kendi muayenenizle yetinmemelisiniz. Mutlaka en azından 6 ayda bir muayene ve bazı tetkikler olmalısınız. Anne ya da anneanne yani kanser olan kişilerden biri hayattaysa onda BRCA 1 ve BRCA 2 gen testleri yapılmalı. Onda pozitifse sizde de test yapılmalı.
  Geçmiş olsun

 10. ayrıca sağ tarafıma yatınca biraz ağrı yapıyo dokununca bazen ağrıyo bazen agrımıyo şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Klinik Genel Cerrahi Uzman
  Ağrı dediğim gibi önemli değil ama 40 yaş üstü olduğunuzdan belli periyotlarla muayene ve tetkik yaptırmalısınız.
  Geçmiş olsun

 11. yaklaşık 20 gündür adetimle birlikte özellikle sag mememin yanından altına doğru olan bir noktada ağrı var ara ara 2 memenin degişik yerlerinede vuruyor genelde sancı yada zonklama şeklinde sağ koltuk altına ve kolaltınada vuruyor yaşım 43 ailede meme kanseri yok kontrol ettiğimde kitlede yok gibi ne yapmalıyım mamografiye sıcak bakmıyorum
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Klinik Genel Cerrahi Uzman
  Kadınlarda meme ağrısı sık görülür ve genellikle fibrokistik meme yapısı olanlarda rastlanır.Ağrısa da ağrımasa da 40 yaş sonrası rutin kontrol olmalısınız. Çünkü kanser 40 yaş üstünde daha sıktır ve genellikle kitle büyüyünceye kadar hiç bir belirti vermez. Öncelikle muayene sonrasında mamografi çektirmelisiniz. İlk mamografide bir şey çıkmazsa 50 yaşına kadar 2 yılda bir çektirebilirsiniz,bazı lezyonlar varsa her yıl çektirmelisiniz. Mamografiye sıcak bakmasanız da bazı küçük lezyonlar ancak mamografide görülebiliyor ve dünya bu şekilde takip ediyor.
  Geçmiş olsun

 12. Sağ meme alt dış kanalında saat sekiz hizasında 8,4 ×4 mm hipoekojik düzgün kontrolü yer tutan fibro ad önem Sol meme üst iç kadraninda anekojen kistik görünüm 4mm ayrıca aile öyküsü
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Memedeki lezyonların teşhis edilmesinde yaşınız, ailede kanser olup olmaması,adet durumunuz vs.gibi bilgilerle birlikte muayenedeki bulgular teşhiste çok önemli.Belirttiğiniz (muhtemelen ultrason raporu)lezyonlar memenin iyi huylu hastalıkları.Sağ memedeki fibroadenomun 6 ay sonra kontrol olmasında fayda var.Kistin hiç bir önemi yok.
  Geçmiş olsun

 13. Sol göğsümün kol atima dogru bir kısmında dokununca hafif agri ve sertlik var .koluma doğru ve göğsüme yayılan bir ağrı bastirinca oluşuyor ve biraz sürüyor . Adet doneminden sonra oluyo , yaşım 35 ve ailede meme kanseri vakası yok.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Klinik Bakırköy Şb./Genel Cerrahi uzmanı
  Belirttiğim gibi,meme ağrısı belli Adete yakın) dönemlerde kadınların çoğunda olabildiği için çok önemli olmayabilir. Kola yayılan ağrı boyun kaynaklı,göğüse yayılan ağrı kalp kaynaklı olabilir.35 yaşında kalp kaynaklı pek düşünmeyiz.Adet sonrası geçtiğine göre boyun kaynaklı değil.Ağrı 10 kadından 8 inde var ve bir hastalık olarak değerlendirilmiyor.Ama sertlik mutlaka değerlendirilerek açıklanmalı,iyi huylu veya kötü huylu olduğu me araştırılmalı.Ailesinde olmayanlarda da maalesef kanseri olabilir. Art Bakırköy şubesinde meme muayenesi yapıyorum.Gelirseniz yardımcı olurum.
  Geçmiş olsun

 14. Sol göğsümün kol atima dogru bir kısmında dokununca hafif agri ve sertlik var .koluma doğru ve göğsüme yayılan bir ağrı bastirinca oluşuyor ve biraz sürüyor
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Klinik Bakırköy Şb./Genel Cerrahi uzmanı
  Meme ağrısı belli dönemlerde kadınların çoğunda olabildiği için çok önemli olmayabilir. Kola yayılan ağrı boyun kaynaklı,göğüse yayılan ağrı kalp kaynaklı olabilir.Bunları yaşınıza ve muayene bulgularına göre değerlendirmek gerekir.Ama sertlik mutlaka değerlendirilerek açıklanmalı. Idea Klinik Bakırköy şubesinde meme muayenesi yapıyorum.Gelirseniz yardımcı olurum.
  Geçmiş olsun

 15. Iyi gunler sol gogsumde uzun zamandir kasinti ve deri dokuntusu var ama oyle cok bariz belli degil.Su aralar adetime 1 hafta kaldi ve gogsumde hassasiyet var dokununca sislik hissediyorum akinti yok,asiri agri yanma vs yok.Cok nadir olarak sizliyor.Agrisi koluma yayiliyor.Acaba neden olabilir? Meme kanseri olabilir miyim 20 yasindayim ve genetik olarak meme kanseri yok ailede.
  Op Dr Seher Şirin
  Adet öncesi bu tür değişimler olabilir, adetten sonra devam ederse muayene olun

 16. sol göğsümde saat 1 hizasında 10×6.3mm intenal ekolar içeren komplike kistik yapı ve çevresinde 4.3 çaplı anekoik duktal ektaziler ve ödem artışı kategori 3 bulgular
  birde sol aksiller fossasa 18x7mm reaktif lenfadenomegali tespit edildi

  antibiyotik kullandım 10 gün sonra tekrar usg ye girdim
  saat 1 hizasındaki 11.4×6.8 anekoik kist, çevresinde 2.3mm anekoik duktal ektaziler
  sol aksiller fossada 13.6×6.1mm tespit edildi ve sorun yok 3 ay sonra tekrar bakalım denildi.

  içime sinmedi üniversiteden randevu aldım ama 20 gün var bugün sol memedeki çok kaşıntım
  Op Dr Seher Şirin
  Ciddi bir sorun gibi durmuyor takip yeterli olabilir

 17. Sağ göğsüm de 6 aydır kaşıntı var ama elime gelen bir kitle yok kabuklanma da yok büyüme yok akıntım yok ama bi türlü geçmiyor düşünmezsem kaşïnmıyor bunuda farkettim ama sadece ucu yüzeysel olarak tatlı tatlı kaşınıyor herhangi bir kızarıklık ağrı sivilce vs hiçbişey yok ne yapmam gerekiyor Teşekkürler
  Op.Dr.Seher Şirin
  Ben daha çok kitleler hakkında bilgi sahibiyim siz dermatologla görüşmelisiniz, deri hastalığı olabilir

 18. merhaba yaklaşık 5 aydır göğüs ve göğüs kafesimde yogun agrı var meme röntgenimde bir lezyona rastlandı normal nitelendirildi sizce bu benim göğüsümde agrı yapar mı tesekkurler
  Op.Dr.Seher Şirin
  Lezyon çok şeyi ifade edebilir,ayrıntısına ve muayene bulgularına bağlı olarak ağrı sebebi odur denebilir

 19. Göğüsün sol tarafında sadece yatma pozisyonunda nadiren ağrıyla birlikte nefesi kesen durumla karşılaşıyorum arada bir sol kolumada vuruyor 21yaşındayım
  Op.Dr.Seher Şirin
  Yazdıklarınız daha çok kas ağrısı düşündürüyor

 20. şaç dökülmesi görülürmü
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır meme hastalıkları saç dökülmesi yapmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018

Biz Sizi Arayalım

yeni