Kıldönmesi Karydakis Ameliyatı

Karydakis operasyonu kıl dönmesi tedavisi için uygulanan flap yöntemlerinden biridir, diğer klasik flep yöntemlerine bir çok üstünlüğü vardır. Yunan bir cerrahın tarif ettiği ameliyattır,mantık olarak flap ameliyatlarına benzer yani yan taraftan cilt kaydırma ameliyatıdır. Yan taraftan kaydırılan cilt büyükçe bir baklava dilimi şeklinde ayrı bir parça halinde değil hafif kaydırma şeklinde yapılır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Kıl dönmesini içeren elips şeklindeki cilt kesiği tam ortadan değil ortanın bir tarafından daha fazla olacak şekilde yapılır ve az kesilen tarafın cildi orta tarafa çekilerek dikilir. Tekrar ihtimali % 5 civarıdır ve diğer flap ameliyatlarına yakındır.

Karydakis operasyonu üstünlükleri ;

Daha az iz kalır, özellikle kadın hastalar için önemlidir çünkü diğer flap yöntemlerinde kocaman bir Z harfi şeklinde iz kalır.

Uygulaması kolaydır, diğer flep yöntemleri 1 saate yakın sürerken karydakis operasyonu 30 dakika civarı sürer

Ağrı daha azdır çünkü kesilen cilt azdır

Daha az cilt kesildiği için kanama iltihap gibi riskleri daha düşüktür.

Karidakis ameliyatının olumsuzlukları

Mikro sinüsektomi ( bascom ) ameliyatına göre daha büyüktür

Gereksiz yere çıkarılan sağlam doku mikro sinüsektomiden çoktur.

Narkoz gerektirebilir

Hastanede yapılması gerekebilir

6-7 gün istirahat gerekebilir.

Tekniği bilen cerrah sayısı azdır.

Yataklı kurum gerektirdiği için daha pahalı bir yöntemdir.

Karydakis flep ameliyatı genel olarak değerlendirilidiğinde mikro sinüsektomi yöntemiyle diğer klasik yöntemler arasında bir yere konabilir çünkü mikro sinüsektomi kadar verimli ve rahattır klasik ameliyatlar gibi ileri düzey vakalara da uygulanabilir. Karidakis yapan bir cerrahla görüşüp konu hakkında ayrıntılı bilgi almadan diğer klasik flap yöntemlerine karar vermeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018