Kıl Dönmesinde Sinüsotomi Ameliyatı

Kıl dönmesi rahatsızlığı için uzun yıllardır yapılan ameliyat yöntemlerine günümüz koşullarında ve teknolojisinde yenileri eklenmektedir. Bu yeniliklerin en önemli sebepleri hastalığın toplumda çok görülmesi ve hastaların istirahatsiz şekilde tedavi olmak istemeleridir. Çünkü genel olarak yapılan klasik ameliyatlarda istirahat edilmesi gerektiğinden dolayı kişiler sosyal hayatlarına kısa da olsa ara vermek durumunda kalabilirler.

Teknolojik , çağdaş ve modern kıl dönmesi tedavilerine yeni bir yöntem daha eklendi. Geçmişten bugüne bascom, mikro sinüsektomi, pit pickin gibi yöntemlerle tedavi edilebilen kıl dönmesi için, yine istirahat edilmesini gerektirmeyen ve kişilerin iş, okul ve sosyal hayatlarından uzak kalmamalarını sağlayacak sinüsotomi ismi verilen bir yöntem daha geliştirildi.

sinüsotomi

Bu yöntemi uygulamakta olan Genel Cerrah Op. Dr. Nizam KURTDERE bu yeni sinüsotomi yöntemi için şunları söyledi; kıl dönmesi için geçmişten bugüne 40tan fazla tedavi yöntemi uygulanmıştır. Bu kadar çok tedavi yönteminin mevcut olması en ideal tedavinin araştırılmasından dolayıdır. Günümüzde en sık uygulanan kıl dönmesi tedavisi uygulanan cerrahi yöntemlerdir.

Sinüsotomi yönteminde ki amaç, sinüsün tamamının içeriği ile birlikte cerrahi olarak kesilerek çıkarılmasıdır.

Burada sorun özellikle büyük sinüslerde oluşan boşluğun kapatılmasıdır.Oluşan boşluk ya açık bırakılır veya çevre dokudan kesilip serbestleştirilerek çevrilen doku parçaları ile doldurulur (flap ameliyatları),ancak bu durumda kalçada belirgin iz ve deformasyonlar olur,iyileşme süresi çok uzundur (açık bırakma yönteminde 4-5 aya kadar uzayabilir).Ayrıca %15 lere varan tekrar etme ihtimali ve ikinci operasyonun daha da zorlaşması gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle alternatif yöntemler araştırılmış ve ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanmıştır. Kıl dönmesinde ameliyatsız tedavinin mantığı sinüs içeriğinin tamamen temizlenmesi ve çeperinin kimyasal maddelerle tahrip edilerek iyileşmesinin sağlanmasıdır. Bu yöntemlerin başarısı sinüs kanalının ve çeperinin tamamen temizlenebilmesine bağlıdır.

sinusotomi-ameliyatı-150x150Sinüsotomi Ameliyatı
sinusotomi ameliyatıAslında tam bir ameliyat olmadığı için ameliyatsız bir teknik olarak ta değerlendirilebilir. Ameliyatsız yöntemler olan tedavisinde fenol, gümüş ve fibrin yapıştırıcı gibi yöntemler uygulanmaktadır.Hepsinin ortak özelliği kıl dönmesinin ince deliğinden içeriğinin temizlenmesi ve içine kimyasal bir maddelerden birinin verilmesidir. Avrupa’da son dönemde giderek yaygın bir şekilde uygulanan Sinüsotomi de ise sinüs duvarı açılarak içeriği ve çeperi ile birlikte kazınarak temizlenir. Yani yapılan işlem fenol, gümüş ve fibrin yapıştırıcı gibi körleme değil görerek ve daha net yapılmaktadır.
Uyguladığımız sinüsotomi yöntemin ayrıntısını şöyle tarif edilebilir;
Bölgesel uyuşturmayla yapılır
Rahat çalışmak için giriş deliklerini radyo frekans ile 4-5 mm ye kadar genişletilir
Bu deliklerden dokunun içindeki kılları, iltihabi dokuları boşaltılır
Temizliğin net olduğundan emin olmak için sinüs duvarını geliştirdiğimiz spiral çelik tel fırçalarla temizlenir
Küret denilen alet yardımıyla kazınır
Gaz beziyle kapatıp işlem bitirilir
İşlem toplam 15 dakika kadar sürer. Kişi 1 saat sonra okuluna işine gidebilir. Genellikle ağrı kesici almak gerekmez. Sinüsotmi aynı gün işine dönebilir,sonrasında ciddi bir ağrısı olmaz. Yara kıl dönmesinin ne kadar ileri oluşuna bağlı olarak sinüsostomi yapılan alanların genişliği ile ilgilidir ve 1-2 haftada kapanır.
Yöntemin üstünlükleri;
Ameliyat korkusu olanlar için net çözümdür.
Cerrahi yaptırmak istemeyenler için başarı oranı % 90-95 ler üzerinde bir tedavidir
İşlem daha çok cilt altından yapıldığı için fark edilir iz kal olmaz
İstirahat gerektirmez.
Anestezi ve ameliyat gibi riskleri yaşanmaz
Yetersiz kaldığı durumlar;
Çok ilerlemiş % 3-5 vakada uygulanamayabilir, bu durum seyrek görüldüğü için muayeneyle netleştirilir.
tedavihaberleri.com dan alıntıdır.

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı

Kıl dönmesi diğer adıyla pilonidal sinüs hastalığında ameliyat ile ilgili bilgi vermek için hazırlanmış videoda kıl dönmesinin nasıl tedavi edildiği, hangi yöntemlerin uygulandığı ve ne kadar sürede normale döneceğine dair bilgiler yer almaktadır. Pilonidal sinüs tedavi videosunu izleyerek hastalık hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Uzun yıllardır yapılan ameliyatlarda zaman içerisinde eklemeler ve çıkartmalarla yeni teknikler tarif edilir. Her yeni teknik bir öncekinden üstünlükler içerir. Buradaki üstünlükler hastanın avantaji olacak değişikliklerdir.
Aşağıda izleyeceğiniz videoda biri 30 yıldır uygulanan klasik yöntem diğer son 8-10 yıldır uygulanan çağdaş yöntemle yapılmaktadır. Aradaki farkı net görebiliyorsunuz ama hastanın hissettiği farklar bundan çok daha fazladır. 15 gün yüzüstü yatmak yerine aynı gün işine dönebilmesi, iz kalmaması, ağrı olmaması, tekrar ihtimalinin daha düşük olması, kanama – iltihaplanma riskinin minimal olması gibi bir çok avantaj sağlar.

Çağdaş Kıl Dönmesi İle Klasik Yöntem Kıyaslaması Videa

Klasik Kıl Dönmesi Ameliyatları
Uzun yıllardır yapılan bir ameliyattır. Kıl dönmesinin olduğu alan genişçe çıkarılır oluşan açıklık cilt uç uca gelecek şekilde kalın iplerle dikilir. Rutin pansumanlar sonrası 12-14.günlerde dikişler alınır.
AVANTAJLARI:
– Kolay uygulanan bir tekniktir.
– Ameliyat süresi kısadır(25-30 dakika).
DEZAVANTAJLARI:
– Tekrarlama ihtimali çok yüksektir % 30 (% 50 ye çıktığını yazan yayınlar mevcuttur)
– Narkoz gerektirir
– 2 Hafta pansuman ve bakım gerektirir
– 10-15 gün iş gücü kaybı olur
– Yataklı tedavi kurumu gerektirir.
– Ameliyatın sonrası ağrı çok fazladır giderek azalan şekilde 10-15 gün devam eder.
– Geniş yara izi kalır.
– Yüzde 10-15 enfeksiyon gelişebilir
– Ameliyat sonrası erken dönemde yara açılabilir.
– Ameliyat sonrası zorunlu yatış pozisyonu gerekir.

Daha ayrıntılı bilgi için http://www.kildonmesitedavisi.com/adresini ziyaret edebilirsiniz.

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-kil-donmesi-tedavisi-sinusotomi.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018