Kaş ekimi sonrası bakım nasıl yapılır?

Kaş Ekimi Sonrasında BakımKaş ekimi yapılanlar genellikle kadındır ve kadınlar bakım ve olabilecekler konusunda erkeklerden daha hassastırlar.Bu sayfada okuyacaklarınız ekim yaptığım kişilere söylediğim ve unutma ihtimaline karşı yazıp verdiğim önerilerdir, kliniklerin farklı uygulamaları olsa da herkesin uygulayabileceği bakım şeklidir.

Size yapılan FUE Kaş ekimi yaygın olarak yapılan FUE den farklıdır şöyle ki;alım 0.6 mm lik uçlarla halinde alınıp,köklerin canlı kısmına dokunulmadan ve saatlerce vücut dışında bekletmeksizin ekilmiştir bu sayede ekilen her kök çıkacak kök ölümü olmayacaktır.

Ekim yapılacak kanallar jilet benzeri kesici alet kullanmadan 0.6 mm lik iğneler yardımıyla cilt kesilmeden delerek ektiğim için ekim alanındaki kılcal damarlar ve o bölgede bulunan kaş kökleri zarar görmeden ekim yapılmış oldu.Cildi kesmeden delerek ektiğim için saç diplerinde çukurluk olmaz. Ekim yapılırken her köke özel olarak o anda iğne batırılarak açılan delik istenilen açıyla açılabildiği için kaşlarınız bölgeye göre değişen bir şekilde 25-30 derece açılarla çıkacaktır bu sayede var olan kaşlarınıza en yakın görüntü ortaya çıkacaktır.İyileşme dokusu dediğimiz fibrozis sebebiyle tek tük açı değiştiren kaş olabilir bu iyileşme dokusunun belirlediği bir durumdur ve engellenemez.

Gerek ekim gerekse alım alanı özel bir bakım ve ilaç kullanımı gerektirmiyor.Köklerin alındığı bölgeyi ertesi gün yıkayabilirsiniz.Ekim yapılan bölgeyi 48 saat sonra yıkayabilirsiniz önce kullandığınız sabun veya şampuanı ekim yapılmayan alanda köpürtüp o köpükle okşama şeklinde yıkayınız.Ekim alanını bir defada temizlemeye çalışmayın yıkadıkça zamanla temizlenecektir. Ekimden hemen sonra spor yapabilir ve güneşlenebilirsiniz,48 sat sonra denize ve havuza girebilirsiniz.Kaşınızı bir yere çarpmadan normal yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Ekim alanının farklı görünümmesinin sebepler şunlardır;

Küçük noktacıklar şeklinde pıhtılar;bunların temizlenmesi ilk 2-4 banyoda tamamlanacaktır.

Kök alınırken enseden mecburen alınan ama cilt yapısını bozmamak için ekim alanına ekilmeyen 0.6 mm çapında cilt parçacıkları.Bu parçacıklar cilt dışında bırakıldığı için küçük çıkıntılar şeklinde görülür ve 10-13 günde kendiliğinden dökülür.Bu çıkıntılar dökülmediyse 12-14.gün banyoda kaşınızı köpürtün ve bu köpük kaşınızda 5-10 dakika bekletip köpüğü durulayıp tekrar köpürtün ve ikinci yıkamada ekim yapılan alanı hafif tırnaklayarak temizleyin.Bu temizlikle kabuklar uzaklaşacak ve ekim alanı tümüyle temizlenmiş bir şekilde ortaya çıkacaktır.Unutmayın tırnaklayarak temizleme işlemini 12-15.günlerde yapabilirsiniz.

12-15.günde yaptığınız bu banyodan çıktığınızda gelecekteki kaşınızı göreceksiniz. Kaşınızın şekli, çizgileri ve sıklığıyla ilgili bir değişiklik istiyorsanız bu günlerde belirleyip karar vermelisiniz.2-6 hafta arasında ekilen saçların bir kısmı veya tamamı geçici olarak dökülecektir.Dökülenler 6.haftadan sonraki 4-8. ayda çıkmaya başlayacak ve bir yılın sonunda ekilenlerin tamamı çıkmış olacak 12.günlerdeki gördüğünüz kaşınızın son halini 1 yılın sonunda tekrar görürsünüz..

Şok dökülme dönemi dediğimiz 2 hafta -1 yıl arasında saçınızın son halini görmediğiniz için yeni bir ekim kararı almamalısınız ancak dökülmenin başlamadığı ilk 15 günde aldığınız kararı bu günlerde uygulayabiliriz.Bu süreler bilim çevrelerince belirlenmiş sürelerdir.

Uyguladığımız köke dokunmadan ve kökü vücut dışında bekletmeden ekim tekniği sayesinde kaç kök ekildiyse o kadar kaş çıkacak ve siz zarar vermedikçe hiç bir kayıp olmayacaktır.

Buraya kadar hep ekimden söz ettik, bir de kalıcı kontur da denilen dövme işlemi var, onunla ekimi kıyaslayalım.

Kalıcı Kontur mu Kaş Ekimi mi?

Kaş dökülmelerinde yada diğer kayıplarında  en sık kamuflaj şekli kalıcı konturdur.Zamanında çok kişiye yapılmış olsada kaş ekimi hakkında bilgi düzeyi arttıkça kaş konturu yaptıran giderek azalmaktadır.Ayrıca kalıcı konturunda solma,renk değiştirme,aşırı suni görünüm gibi sebeplerle üzerine kaş ekimi giderek yaygınlaşmaktadır.

Kaş ekiminin kalıcı kontura bir çok üstünlüğü vardır.

Kalıcı kaş konturu ile kaş nakli arasındaki farkların bazıları;

 

Kalıcı makyaj(kontur)      Kaş ekimi

  • Suni görünür                         Doğaldan kaş gibidir
  • Tekrarlamak gerekir            Bir kez yapılması yeterlidir
  • Olan kaşlara zarar verebilir    Olan kaşlar zarar görmez
  • Yok edilmesi çok zordur      Normal kaş gibi alınabilir
  • Zamanla renk değiştirir          Doğal rengindedir
  • Solar ve kaybolur                Hep ilk günkü gibidir
  • Şekil değiştirilemez               Kaş gibi şekillendirilebilir
  • Yapanın eğitimi gerekmez     Uzman doktor yapar

 Kaş konturu yaptırmadan önce çok sayıda pişman olmuş insan olduğunu bilerek iyi değerlendirme yapılmalı ve mutlaka kaş ekimi ve kalıcı makyaj yaptırmış kişilerle görüşüp kıyas yapılmalıdır.

Tüm bu önerileri dikkate alabilirsiniz ama doktorunuzun önerilerine uymalısınız. Op.Dr.Atilla KAYA

http://www.kasekimi.com
https://www.ideaklinik.com/kas-ekimi-fiyatlari.html
https://www.ideaklinikankara.com/kas-ekimi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018