Medical Art

Kalp Kasına Kök Hücre Nakli

Kalp krizi sonrası sonucu hasar gören kalp kaslarının tedavisi için denenen yöntemler ümit verici sonuçlar sağladı.

İlk deneyde Miami Üniversitesi’nden Dr. Joshua Hare başkanlığındaki ekip, ilikten aldığı kök hücreleri kalpte ilk kez kullandı. Bu hücrelerin birçok avantaj sağladığını belirten Dr. Hare, hücrelerin genetik bakımdan farklı vericilerden alınabildiğini ve hücrelerin, yaralanan bölgede toplanmaya eğilimli olduğunu anlattı. Deney, kalp krizi geçirdikten sonraki ilk 10 gün içinde 53 hasta arasında yapıldı. Damar yoluyla zerk edilen değişik dozlardaki kök hücrelerin, altı ay sonunda kardiyovasküler sistem ve akciğerlerin çalışmasında iyileşme sağladığı görüldü.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Dr. Nebil Dib de hastanın değişik kaslarından aldığı kök hücrelerden yararlandı. Dr. Dib, bu hücreleri, zarar gören kalbin iç duvarlarına kateter yardımıyla yerleştirdi.

Yöntemi kalbi enfarktüs yüzünden çok zayıflamış ve durumları gittikçe kötüleşen 23 hastada deneyen Dr. Dib, 11 hastaya ilaç tedavisi uygularken, diğer 12 hastanın kalplerine 30 milyon, 100 milyon, 300 milyon veya 600 milyon kök hücresi enjekte etti. Altı ay sonra ilaç tedavisi uygulanan 11 hasta kötüleşirken, kök hücre tedavisi uygulanan 12 kişi kayda değer iyileşme gösterdi. Dr. Dib, “Küçük bir kateterle nakil yapmak güvenli, ayrıca kök hücre tedavisi gören hastalarda yaşam kalitesi yükseliyor. Bu tedavi, kalp işlevini iyileştiriyor” diyor. ABD Gıda ve İlaç Dairesi, bu tedavinin 160 hastada uygulanmasını onayladı.

30 Ocak’ta da Madrid’de dünyada ilk kez 67 yaşındaki bir erkek hastanın yağ dokusundan elde edilen kök hücre, kalbine nakledilmişti. Hastanın liposuction’la karın yağlarından alınan kök hücrenin, kalpteki hasarlı damarları iyileştirip iyileştiremeyeceğinin altı ay sonra belli olacağı belirtilmişti.

 

İlginize Çekebilecek Diğer Bilgiler:

Yorum Yap Soru Sor

tikus

Hair Pharma
Varis
Ansiklopedik Dizin