İsoflavon ?

Soya fasulyesinde bulunan bitkisel östrojenler isoflavin olarak da bilinir. İsoflavon düzenli olarak kullanıldığında kısa dönem ;))içinde ateş basmaları ve terleme gibi menapozdaki şikayetler azalarak, kolesterolün kontrol altına alınmasına yardımcı olduğu izlenmiştir. Kemiklerin yoğunluğunda güçlenme ve olumlu etkiler saptanmıştır.

İsoflavon Nedir

İzoflavonun bir diğer özelliği de erkek tipi saç dökülmelerinde sorunu temelden çözmesidir. DHT hormonu saç köküne zarar veren bir hormondur. Saw palmetto saç kökü ve saç kökündeki yağ bezinden salgılanan DHT yi engeller ama kan yoluyla gelen DHT daha az da olsa köke zarar vermeye devam edebilir işte isoflavon bu kan yoluyla gelen DHT nin köke zarar vermesine engel olur, bu etkisine antianrojen etki denir.
İsoflavon soya fasulyesinden elde edilen fito östrojendir, vücutta östrojenin etkisini taklit eder ama östrojenin yan etkilerine sebep olmaz.
Bu etkisi sayesinde erkek tipi saç dökülmelerinde anti androjenik etkisiyle ve DHT’nin saç köküne zararlarını engellemesiyle saç dökülmesini, durdurur. Saç dökülmesi tedavisi yanı sıra aynı nedenlerle ortaya çıkan prostat hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Günlük İhtiyaç Ne Kadar Olmalıdır ?;)

Günlük tüketim miktarı 30-50mg’dır. Kemik yoğunluğunu geliştirmek için, kalsiyum ve magnezyumla takviye edilebilinir.  İsoflavin’ler değişik miktarlarda farklı içeriklere sahip olabilrler. Yanlızca güven verici bir üreticinin standartize edilmiş ürünlerinin kullanılması gerekir.

İzoflavon Bulunan İlaçlar

Çeşitli menopoz ilaçları yanı sıra Menopecia Tablet ve Xpecia Erkek Tablette bulunmaktadır. Menopecia menopoz dönemi saç dökülmelerinin, Xpecia erkek tipi saç dökülemsinin tedavisinde kullanılmaktadır.
yeterli bilimsel çalışma olmadığı için hamile olan kadınlar ve hamilelik şüphesi olan kadınlar asla kullanmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018