Hemoroid (BASUR) Nedir? Kansere Dönüşür mü ?

hemoroidHemoroid makat civarındaki bağ dokusu gevşemesine bağlı olarak toplar damarlarda genişleyerek memeler oluşması durumudur.Anüse dıştan bakıldığında görünmeyenlere iç hemoroid, dışarıda duranlara ise dış hemoroid denir. İç hemoroidler ilerlerse ıkınırken dışardan görünecek hale gelir. Dış hemoroidler büyük ve küçük olarak adlandırılır. İç hemoroidler ise 1-4 arasında derecelendirilir. Normalde iç hemoroid şikayet yapmaz ama memelerin yüzeyi hassaslaşırsa kanama yapabilir, dışarı çıkıp makat tarafından sıkıştırılırsa boğulmuş hemoroid denilen ağrılı durum oluşur.Dış hemoroidler ise estetik olarak rahatsız eder ve kaşıntı koku yapabilir.


Hemoroid derecelendirilmesi hastanın anlattıklarına ve klinik bulgulara göre yapılır;

1. Derece iç hemoroid
Hastanın fark edebildiği bir meme yoktur, memelerin yüzeyi zarifleştiği için kanama olur bunun dışında bulgu vermez.
2. Derece iç hemoroid
Hasta dışkısını yaparken memeler dışarı çıkabilir ve hasta kalktığı anda kendiliğinden içeri girer.
3. Derece iç hemoroid
Hasta dışkısını yaparken memeler dışarı çıkabilir ama içeri girmesi için, elle ittirmesi gerekir yada geri girmesi saatler sonra olur.
4. Derece iç hemoroid
Memeler hep dışarıdadır. İçeri sokulmaya çalışılsada girmez yada hemen geri çıkar.basur

Dış hemoroidler derecelendirilme büyük ve küçük olarak sınıflandırılır;

Bunların dışında birde tromboze hemoroid yani (boğulmuş basur) vardır. Ikınmaya bağlı olarak, memeler dışarı çıkar geri giremez ve makat kasları tarafından sıkıştırılır. Hastada da ciddi düzeyde ağrı yapar fakat kendiliğinden düzelir.  Ağrı 5-6 günde, şişlik 4-5 haftada kaybolur. Ancak, hemoroid tedavisinde çok çeşitli yöntemler ve teknolojiler vardır.
Bunlar; klasik cerrahi (hemoroidektomi), de longo, THD, lazer ve lastikle boğma yöntemleridir.
Bunlar içinde en çok tercih edilenleri;
-Lazerle hemoroid tedavisi,
-Lastikle boğma yöntemleridir.
Bu yöntemlerin tercih sebepleri şunlardır;
-Ayaktan uygulanır,hastanede yatmayı gerektirmez,
-Şiddetli ağrı yapmaz,
-Yatak istirahati gerektirmez, kişi ertesi gün işine dönebilir,
-Gaz kaçırma, dışkı kaçırma gibi yan etkileri olmaz,
-Makat darlığına sebep olmaz,
-Daha ekonomiktir,
-Narkoz gerekmez.
-Tedavi sonrası pansuman, yara bakımı gibi uygulama önerilmez.
Bu yöntemler 1.- 2. dereceler ve 3. derecelerin bir kısmına uygulanabilir.Dış hemoroidlere ve 4. Derece hemoroid tedavisinde uygulanamaz.

Hemoroid hastalığı kansere dönüşürmü;

Hemoroid sebep ve oluşum şekli açısına bakıldığında kanserle ilişkisi olmayan bir hastalıktır. hemoroid.jpg1
Hemoroid hastalığı hemoroid olarak başlar ve devam eder, önlem alınmazsa yada tedavi edilmezse ilerler.
Makat bölgesi kanserlerinin sebepleri net aydınlatabilmiş değilse de basurun oluşumuyla aynı sebep olmadığı kesindir.Halk arasında yaygın olarak konuşulan “hemoroid tedavi edilmezse kanserleşir” düşüncesi tümüyle yanlıştır, asla kansere dönüşmez. Kanser kanser olarak başlar ve o şekilde ilerler basurda aynı şekildedir.Peki bu yanlış inanışın sebebi nerden geliyor.Türkiye de genel teamül kanser şüphesi olan yada kanser teşhisi konana hastalara gerçek hastalığı söylenmez yakın bir hastalık söylenir.Hastanın kendisine söylenmese de yakınları bu konuda aydınlatılır ve kanser tedavisini yapmaları ısrarla söylenir. Tedavisi yapılırken hasta yakınları gelen konu komşuya ve akrabalara hastanın makat yada kalın bağırsak kanseri olduğun söylemezler hemoroid ameliyatı olduğunu söylerler.Bu şekilde etraf yanlış bilgilenir, bir süre sonra hasta ölür ve kanserden öldüğü konuşulur. Sonuçta bu yanlış anlaşılmalar sonunda hastanın hemoroid olduğunu ve kansere dönüştüğünü söyleyenler olur ve bu yanlış bilgi oturur.

Sonuç olarak; hemoroid asla kansere dönüşmez ama yinede tedavi edilmelidir.

Basur (Hemoroid) Muayenesi

basur-muayenesi

Toplumda bir çok insan makat bölgesinde yaşamakta olduğu problemi utandığından dolayı söylemekte çekinir, saklar. Ancak hastalık bu geçen zaman içerisinde ilerleme kaydeder. Utanmaları ağrının önüne her ne kadar geçsede gün gelir ızdıraba dayanamaz ve muayene olmaya karar verirler.

Muayene çeşitlerini anlatmadan önce belirtmek isteriz ki hasta, doktor arasında herhangi utanmaya sebep olabilecek birşey yoktur. Her hastalıkta olduğu gibi hemoroid için de erken teşhis, muayene ve tedavi sizin acı ve ısdırap çekmemeniz için fayda sağlamaktadır. Çünkü bu vakayı sakladığınız, onunla beraber yaşamaya çalıştığınız sürece acı çekeceksinizdir.

Makat Muayene Çeşitleri

Bir kaç muayene çeşidi bulunmaktadır. Bunlar hastalığın dereceseine göre de değişebilmektedir. Makat bölgesinde meydana gelebilen çok rahatsızlık olduğundan basur olduğuna kesin olarak kanaat etmek gerekmektedir. Proctoloji alanında tecrübesi olan hekim bu muayene yöntemlerini uygulayarak tam teşhisi koyacaktır. Yüm muayeneler tercihen secdeye varır pozisyonda yapılır, yatarak yapılabilir ama daha verisizdir.

1-) Göz muayenesi
Hasta yüzüstü bir pozisyonda dirsekleri, dizleri üzerinde yatırılır. Doktor göz ile muayene eder. Hastada iç hemoroid mi, dış hemoroid mi olduğunu gözlemler. Dış basur oldukça net bir şekilde makat dışarısında bulunduğundan dolayı hızlı ve basit şekilde fark edilir. İç basur ise kendi arasında 1. 2. 3. ve 4. dereceye ayrılmaktadır. 3. – 4. derecede ki iç basur da dışarıdan görülebilmekte olduğu gibi 1. ve 2. basur dereceleri gözle görülemezler bunun için aşağıda anlatacağımız diğer muayene çeşitleri uygulanmaktadır.

2-) Parmak muayenesi
Hastalığın henüz çok yeni olduğu ilk zamanlarda göz yordamıyla muayene edilen fakat görülemeyen vakalar için uygulanmaktadır. Belkide hastaların en çok çekindikleri durum budur. Fakat sağlık için yapılması şart muayene şeklidir. Proctoloji alanında tecrübeli hekim parmak ile basurun derecesini anlayabilmektedir.

3-) Anoskop muayenesi
Anoskop makatın ve bağırsağın son 10 cm’lik kısmını rahatlıkla gözlemlemeye, neredeyse %100 şekilde hastalığın teşhisinin konmasını sağlamaktadır.

4-) Anal Kamera
Ucunda kamera olan fiberoptik bir aletle görüntü ekrana aktarılır. Hasta sorununu kendisi de görebilir, görüntü kaydedip tedaviden sonra kıyaslama yapılabilir. Çok yaygın değildir.

Basur muayenesi çeşitlerinden bahsettik. Her ne kadar kulağa, göze hoş gelmese de bu muayeneler makat bölgesinde yaşanmakta olan rahatsızlık için oldukça önemlidir. Hastalar bu bölgede yaşadıkları tüm sıkıntılarda kendi kendine hemoroid teşhisi koymakta. Çevrelerinin tavsiyeleri üzerine ilaç, krem veya bitkisel ürünler kullanmaktadır. Problemin ne olduğunu bilmeden bu şekilde müdahalelerde bulunmak hem sıkıntıyı büyüterek sizi zor, sürece sokabilir, hem de maddi olarak kayıp yaşamanıza neden olabilmektedir.

Bu gibi bir sıkıntınız var, çekiniyorsanız, kesinlikle utanmayın, çok geç kalmadan bir hekime başvurun.

Hemoroid Belirtileri

Her iki cinste de yaklaşık aynı sıklıkta karşılaştığımız hemoroid derecesine göre değişik belirtilerle karşımıza çıkar:
– Kanama; Taze kırmızı genellikle damlama şeklinde kanama olur ama aletle görerek teşhis konuluncaya kadar hemoroid kanaması denmemesi gerekir.
– Makatta meme, parmak gibi çıkıntı;dış basur yara içle birlikte dış basur olduğunda tespit edilir.
– Kaşıntı bölgenin fazla nemlenmesinden olabilir.
– Dışkılama esnasında dışarı memeler çıkabilir.
– Ağrı; çok sık rastlanan bulgu değildir, makat tarafından sıkıştırıldığında olabilir, çıkıp sıkışan büyüklüğe göre çok şiddetli olabilir.

https://www.basurklinigi.com/basur-muayenesi-nasil-yapilir/
https://www.hemoroidklinigi.com/hemoroid-muayenesi-nasil-yapilir.asp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018