Medical Art

Guatr Hastalığı Tipleri ve Tedavisi

Boynun önünde solunum borusunu kalkan gibi örten tiroid bezinin büyümesinden kaynaklanan bir hastalıktır.Dünyada en sık rastlandığı ülke Türkiyedir.Bölgeler arasında çok farklı sıklıkta rastlanır.Karadeniz yöresinde en sık rastlanmasının sebebi beslenme alışkanlığı ve coğrafik olarak iyot azlığı olarak düşünülmektedir. Telefonla ayrıntılı bilgi için Op.Dr.Seher Şirin Telefon 0532 463 96 82

NEDENLER:

-Ailesel özellik;Çok belirgin olmamakla birlikte genetik yatkınlık sıklığı artırmaktadır.

-İot eksikliği:Tiroid hormonlarının yapım maddesidir eksikliğ durumunda tiroid bezi yeterli hormon üretebilmek için büyür bu da guatr olarak karşımıza çıkar.

-Beslenme;Özellikle Karadeniz bölgesinde çok tüketilen kara lahana iyot metebolizmasını bozduğu için guatr sebebi olarak görülmektedir.

TEŞHİS:

Teşhiste en önemli bulgu boyunda muayeneyle şişlik tesbit etmektir.Diğer teknolojik yardımcılar guatrın tipini ve tedavi seçeneklerini belirlememizi sağlar.

USG ( ultrasaund );Tiroiddeki büyümenin tipini belirler.

Kan tahlili;(T3-T4-TSH ) Tesbit edilen guatrın hormon düzeyini bu sayede zehirli olup olmadığını belirlememize yardım eder.

Sintigrafi;Guatrın varlığını,tipini ve kabaca fonksiyonunu belirlememize ve tedavi seçimimize yardımcı olur.

Tomografi-MRİ;Seyrek gördüğümüz göğüs kafesi gibi değişik alanlara doğru büyüyen guatrın sınırlarını belirlemek için kullanılır.

Biopsi;Ameliyat öncesi ince iğneyle alınabildiği gibi ameliyatta çıkarılan parçanın mikroskopla incelemesi sonucu guatrın iyi veya kötü huylu olduğunu tesbit eder ve ameliyat sonrası hastanın takibinde önem arzeder.

GUATR HASTALIĞININ ÇEŞİT VE BULGULARI:

Halk arasında yapılan iç guatr – dış guatr ve erkek guatr – dişi guatr sınıflamasının bilimsel değeri yoktur.Zayıf ve uzun boylularda rahat göründüğü için bunlara dış guatr,şişman ve kısa boyunlularda ancak muayeneyle tesbit edilebildiği için bunlarada iç guatr denir.Erkek dişi ayrımıysa tedaviden sonra tekrarlamasına göre yapılır.Tedaviden sonra tekrarladıysa dişi guatr tekrarlamazsa erkek guatr olarak adlandırılır.

Boğazda sıkılma hissi,nefes darlığı,yutma güçlüğü,sıkıntı basması,ses değişmesi gibi bulgular daha çok hastanın çevresinden duyduğu ve kendi yakıştırdığı şikayetlerdir ve guatr hastalığıyla ilgisi olmayan şikayetlerdir.

Sınıflama guatrın tipine ve hormon düzeyine göre yapılır ve şikayetlerde buna göre değişir.

FONKSİYONUNA(HORMON DÜZEYİNE) GÖRE SINIFLANDIRMA:

– HİPERTİROİDİ (Zehirli guatr , toxik guatr , tirotoksikoz):Guatrın tipinden bağımsız bir şekilde hormon düzeyi çeşitli derecelerde yüksektir.

Hormon yüksekliğine bağlı olarak;

-Çarpıntı (nabız istirahat halinde bile dakikada 100 den fazladır)

-Aşırı terleme ( özellikle ellerde terleme ) ve sıcağa tahammülsüzlük

-İştah artışı

-Gerginlik ve aşırı reaksiyon

-Dışkılama alışkanlığında değişiklik

-Kilo kaybı(fazla yemeye rağmen)

-Adet düzensizliği

-Gözlerde ileri doğru çıkma ve buna bağlı şikayetler olur.

HİPOTİROİDİ : Tiroid dokusunun yaptığı hormonun normalden az olması halidir ve oldukça seyrek görülür.

Hormon düşüklüğüne bağlı olarak

-Ciltte kuruluk

-Nabızda yavaşlama

-Soğuğa dayanıksızlık

-Yeme ve çalışma isteksizliği

-Kabızlık

-Adet düzensizliği

-Saç kalitesinde bozulma ve buna bağlı dökülme ve kırılma görülür.

ETİROİD:Guatr vardır ama hormonlar normal düzeydedir % 90-95 oranında bu tip guatr görülür.

DOKU TİPİNE GÖRE SINIFLANDIRMA:

DİFFÜZ GUATR:Tiroid dokusu tümüyle homojen olarak büyümüştür.Türkiyede en sık rastlanan tiptir.Büyüklüğüne göre 1+, 2+, 3+, 4+  olarak sınıflandırılır.

NODÜLER GUATR:Tiroiddeki büyüme ur ( nodül ) şeklindedir tek veya çok sayıda ur (nodüller) oluşur. Ensık ameliyat gerektiren tiptir nodüller hormon salgısına göre sıcak ve soğuk diye sınıflandırılır.

HAŞİMATO:Vücutta tiroid dokusuna zarar veren madde salgılanmasına bağlıdır.Ağrılıdır ve seyrek görülen bir tiptir.

TİROİD KANSERİ:Tiroid dokusundaki gelişme kötü huyludur.Davranışına ve hücre yapısına göre çok değişkendir.

 

TEDAVİ:

Tedavi seçimi guatrın tipinei fonksiyonelliğine (zehirli olup olmamasına ) ve hastanın yaşına göre planlanır.

DİFFÜZ GUATR:

-ETİROİD DİFFÜZ GUATR:Dışardan hormon verilerek tiroid dokusu baskılanır.Hormon salgılama ihtiyacı azalan guatr zamanla küçülebilir.6 aylık kontroller gerekir.Estetik olarak çirkin görünmesi,çevre organlara bası yapması ve küçülmemesi durumunda ameliyatla alınır.

-TOXİK DİFFÜZ GUATR( zehirli guatr ): Hormonu azaltacak ilaçlar verilir 6-12 aylık tedavi sonrası ilaçlar kesilir tekrarlarsa ameliyatla guatr dokusunun büyük çoğunluğu çıkarılır. Doku azaldığı için hormon salgısı azalır kan hormon düzeyi normale döner.

-HİPOTİRİDİK GUATR:Hormon düzeyi düşüktür.Dışardan tiroid hormonu verilerek tedavi edilir.

NODÜLER GUATR: Gerek ilaçlardan etkilenmeyeceği gerekse her nodülün kötü huylu olma ihtimali sebebiyle cerrahi olarak tedavi edilirler.

–         ETİROİD NODÜLER GUATR:Nodüller bağımsız çalıştığı için verilecek ilaçlardan etkilenmez tek tedavi yöntemi ameliyattır.Ameliyatta Az miktarda sağlıklı doku bırakarak dokunun çoğu çıkarılır.

–         TOXİK NODÜLER GUATR (zehirli guatr ):Tek tedavi yöntemi cerrahidir.Ameliyatta riski azaltmak için kan hormon düzeyini düşürecek ilaçlar verilir.3 hafta 6 ay içerisinde hormonlar normale dönünce ameliyatla dokunun büyük çoğunluğu çıkarılır.

–         HİPOTİRİDİK NODÜLER GUATR:Guatr dokusu nodülleri içerecek şekilde çıkarılır eksik hormon düzeyi normalde kalacak kadar dışardan desteklenir.

HAŞİMATO TİROİDİTİ:

Genellikle nodüler guatr diye ameliyat edilen hastaların ameliyatta çıkarılan dokularının mikroskobik incelemesiyle teşhis edilir.Tedavisi nodüler guatr gibidir ancak tedavi edilmemesi halinde kanserleşeceği konusunda şüpheler vardır.

TİROİT KANSERLERİ:Genellikle nodüler guatr teşhisiyle çıkarılan dokunun incelenmesiyle teşhis edilir.

En sık görülen tipi papiller ca dır ve erken teşhis konduysa tedaviyle başarı şansı % 90 larla en yüksek kanserlerdir.Teşhis konduktan sonra hasta tekrar ameliyata alınıp geride kalan az dokuda çıkarılır devamında gerek varsa radyoaktif iyot tedavisi ve tiroid hormonları verilir.

En seyrek görülen kanser türüyse guatr anaplastik ca dır.En agresif kanserlerdendir.Teşhis konduktan sonra ortalama yaşam süresi 2 aydır.

GUATR AMELİYATI:

Boyun cilt çizgilerine paralel bir şekilde yapılan 5-10 santimetrelik cilt kesisiyle guatr dokusuna ulaşılır.Atar damarları ve cevresel bağlantıları bağlanıp kesilerek guatr dokusu serbest hale getirilir.Geride yeterli düzeyde hormon salgılayabilecek kadar (serçe parmağının son parçası kadar) tiroid dokusu bırakılır.Uygun şekilde yapılan cilt kesisi abartılı iz bırakmadan iyileşir geride kalacak iz kolyeyle kapatılabilir.
Guatr saç dökermi

İlginize Çekebilecek Diğer Bilgiler:

52 Yorum “Guatr Hastalığı Tipleri ve Tedavisi”

 • aslı aslı diyor ki:

  öncelikle mrhaba bugün diffüz guatr olduğumu öğrendim.sonucu aynen yazıyorum ”boyun vasküler yapıları normal olarak değerlendirildi.troid bezinin parenkim ekojenitesi normaldir.sağ lobunun büyüklüğü
  15x16x46 mm, sol lobunun büyüklüğü 16x16x45 mm olarak ölçüldü.
  TANI: DİFFÜZ GUATR GRADE 0-1” öncelikle bu tedavi gerektirirmi,ikincisi hamile kalmama engelmi.saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu düzeyde iyotlu tuz kullanımı yeterli olabilir.

 • GÜLAY YILDIZ diyor ki:

  Sayın hocam,eşim bir ay önce guatr tiroid ameliyatı oldu nodüller alındı.Çok şükür ameliyatı ve sonuçlarımız iyi çıktı.Fakat ameliyat olduktan bu zamana kadar ciddi uyku problemi yaşıyoruz.Tam uykuya dalacak birden nefesi kesiliyor sanki boğulacakmış gibi 1dk.kadar sürüyor.Ameliyat olduğumuz hastaneye gittik,doktorumuz KBB servisine yönlendirdi oradaki muayenede ses telleride temiz çıktı.Uyku apnesi olabileceğini herhangi bir merkeze gitmemizi söyledi.Fakat o merkezler o kadar uzak aylara gün verdi ki ekim ayına veren bile oldu.Bu sırada eşim zaten panikten uyuyamaz hale geldi.Bir başka tanıdık dr. size guatr için ömür boyu kullanmanız gereken ilaç başlayacak sende uyku apnesi yok sen bu ilaçlara başla hiç bir sıkıntın kalmayacak dedi.Ameliyat sonrası tekrar hastaneye gitmemiz gerektiğini ilaç başlanacağını söylemişlerdi,gittik ultrason ve kemik danst. çekildi bunların sonuçlarını 3 şubatta alacağız,heyet kararı sonucu atom alma durumu olabilirmiş. Şu uyku probleminide bir çözseydik,Çok ilginçtir bende takip ediyorum yazık mahvoldu tam uyuyup dalacak o arada horlama ile birlikte birden nefesi kesiliyor ve uyku gidiyor.Sayın hocam bu konuda bize yardımcı olursanız çok seviniriz.Saygılarımızla
  Op.Dr.Atilla KAYA
  burdan bir şey demek doğru olmaz ama guatr ilacı başlanmış olması beklenirdi

 • GÜLAY diyor ki:

  Hocam yazımı yazdım size gönderdim,ertesi gün baktım benim yazılarım yok,
  tekrar sıkıntılarımı yazdım,yine yok:) ben nerde hata yapıyorum sizce?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bilemiyorum yazılanları cevaplıyorum

 • Nuray Balik diyor ki:

  Hocam, ben asagi yukari 16 senedir teshis konulmus Hashimoto guatr hastasiyim. Tiroid bezlerimin az calisiyor olmasindan dolayi yillardir hap kullaniyorum.Su anda kullandigim hapin adi Thyronajod 125. Ben Almanyada yasiyorum. Gecen bir Alman bayanla sohbet esnasinda ondada hashimoto guatr oldugunu ögrendim. Ben kendi hapimdan bahsettim ,kendisine hormon ve iyodun bir ilac ierisinde oldugunu ve bunu kullandigimi söyledim. Kendisi cok sasirdi ve bana kendi gittigi doktorun Hashimoto hastalarinin kesinlikle iyot almamalari gerektigini söyledigini bana söyledi, bende bunun üzerine ev doktoruma bunu sordum. Ev doktorumun bana söyledigi tiroid bezlerinin iyoda ihtiyaci oldugunu , iyotsuz benzissiz bir araba gibi islevini yerine getiremeyecegini söyledi. Benim bu durumda biraz kafam karisti dogrusu… Ben cok kiloluyum, genelde calismadigim günlerin genelini halsiz olarak geciriyorum, cokda terliyorum.. Bu konularin hepsi icin yorumlarinizi rica ediyorum………..Tesekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hashimato tiroidinde hastanın takip ve tedavisi hasar gören normal guatr dokusu miktarına bağlı olarak değişir,çok doku hasar gördüyse iot alamk kalan dokunun rahat hormon üretmesine yardımcı olur.hormon düşüklüğü varsa halsizlik guatrdan olabilir.

 • m reha diyor ki:

  değerli hocam,aile doktorum boğazımdaki şişliği göstermemi guatr olabileceğini söyledi.belirli aralıklarla muayene oldum ama hep kan tahlili temiz cıktı acaba bu tahlil yeterlimi yoksa diğer tetkiklerde yapılmalımı?şimdiden tşkler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kan tahlili guatr varlığını yada yokluğunu göstermez sadece hormon düzeyi hakkında bilgi verir
  muayene,USG,sintigrafi ,biopsi gibi tetkikler teşhis koydurur.

 • Anonim diyor ki:

  hocam ben 5 yıl önce dış guatırdan ameliyat oldum 1 yıla kadar hiç sorun yaşamadım sonra kas agrı şikayetim çıktı bana levotiron ilacını bi ömür boyu kullanmam gerektigini sölediler ameliyat oldugumda 19 yaşındaydım halk arasında bana çoçugun olmaz diyolar yeni evlendim ve bu kafama takılıyo adetim düzenli ve hiç bi sorun yok sizce levotironu kullanmam gerekiyomu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  guatr ameliyatıyla yada levotiron kullanmakla çocuk olmasının hiçbir ilişkisi yok rahat olun ama hamilelik döneminizde levotironun dozunu biraz artırmak gerkebilir bunu doktorunuz tahlile göre belirler.

 • isimsiz diyor ki:

  hocam 2 senedir zehirli guatrm var probsil kullanıyorm 3*2 .ameliyatıma karar verildi.tekrar ultrasyon istendi.sağ ve solda nödüller var ameliyatın riskli olduğu söyleniyo sizce olmalımıyım..
  Op.Dr.Atilla Kaya
  nodüle bağlı zehirli guatr ın tedavisi ameliyattır ve riski çok çok düşüktür

 • Arif Er diyor ki:

  Hocam çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

 • Arif Er diyor ki:

  Hocam, annem (50 yaş) 6 ay önce guatr hastası olduğunu öğrendi.Doktoru teşhisinde zehirli olduğunu söyledi. 6 aydır ilaç tedavisi aldı. Dün doktoru ilacı kesmiş. 3 ay sonra gel ameliyat olmak için demiş. SİZDEN ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM BİLGİ ŞU. BU AMELİYATIN HAYATİ BİR RİSKİ VARMI? ZEHİRLİ OLMASI NEDENİYLE MUTLAKA AMELİYATMI OLMASI GEREKİR? BİRDE YEME-İÇME KONUSUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖZELLİKLE BİRTAKIM ŞEYLER VARMI?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  zehirli guatr ın yeme içmeyle ilişkisi yok sebep genellikle ortadan kalkmadığı için ilaçla düşen zehir ilaç kesildiğinde yeniden ortaya çıkar bu sebeple kalıcı tedavi ameliyattır.

 • derya güven diyor ki:

  iyi aksamalar ben guatr hastasiyim 20 yildir ilac kullaniyom asri kilo aliyom ve bunu kilo almami engelliyemiyom yememe ve cok diyet yapiyom ve sporda yapiyom kilo veremiyom oyüzden piskolojimde bozuluyor ve cok gabiz oluyon perisan oluyom doktora gidiyom bol su ic diyor ben saten suyu seven bir iyim sade sabah 1veya iki litre iciyom su ic kuvatir diyorlar ve almanyada doktorlarim ameliyat önermedi ve cok perisanim hasis düsüyom cok üsüyom ne yapmam lazim bilmiyom beni bilgilendirirsen cok sevinirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  her guatr ameliyatla tedavi edilmez,eğer kilonuzun sebebinin guatr olduğu testlerle anlaşıldıysa ilaç tedavisi yapılabilir ama doğrusu aşırı kilo sebepleri arasında en az rastlanan guatr hastalığıdır bence guatr ı suçlamak yerine diyetisyenle görüşüp diyetinizi düzenlemelisiniz.

 • meltem çürük diyor ki:

  hocam bem 40 yaşındayım guatr 1ay önce belli oldu benim yatarkn birden öğürme gelio öğürme anında neler yapabilirim şimdidn tşk
  Op.Dr.Atilla Kaya
  doğrusunu isterseniz öğürmenizin sebebi guatr olamaz,sinirsel olabilir yada başka sebeple olabilir onu araştırmalısnız

 • zeynep güngör diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar ben kendimde HİPOTİROİDİ olduğundan şüpeleniyrum bu astalık tehlikeli mi deilmi benim babam da Guatr hastalıgı nedeniyle öldü ayrıyeten siğara ve alkol de kullaıyorum bunu için bana yardmcı olrsanız sevinirim yardımlarınız için şimdiden teşekürler

 • merve diyor ki:

  merhaba hocam annemin 8 senedir hasimato tiroiditi ve küçük nodülleri var ancak tsh si hep 1.5 civarında geldiği için ilaç kullanmadı hiç. birkaç gün önce tetkik yaptırdık tsh 5.7 gelmiş t4 ve t3 normal. usg sinde ise :sağ lob süperior anteriorda 3.1×4.5×5.6 mm sınırları parankimden net ayırt edilemeyen hipoekoik alan. sol lob, süperior anteriorda 3.2×6.6×5.4 mm sınrları parankmden net ayırt edilemeyen hipoekoik alan. istmus 3.3 mm bileteral parankm heterojendir. ince fibröz bantlar mevcuttur. color flow doppler paterni 3. hocam tehlikeli bir durum görünüyor mu? bu sınırları ayırt edilemeyen hipoekoik alanlar tehlike oluşturur mu? ne önerirsiniz? papiller kanser riski çok mu fazla buhastalıkta* bir de iyotsuz tuz kullanıyordu ilaç kullanmadığı halde… ilaca başlasa da başlamasa da iyotsuz tuza devam mı etmeliyiz? teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  düşükte olsa kanser riski var bu sebeple amelyat olması doğru olur

 • kezban ünal diyor ki:

  merhaba ben kezban 27 yaşındayım nodüler guatrm var ultrason çekildi sonuç:sağ lob ap çapı 27 mm; sol lob ap çapı 13 mm , istmus kalınlığı 9 mm.kan sonuçalrımda tüm hormonlarım normal çıktı.ve buna göre doktor biyobsi yapıp tedaviye başlıycaktı korktum yaptırmadım…sizce ne yapmalıyım?cvp larmısınız
  Op.Dr.Atilla Kaya
  biopsinin amacı tedaviye başlamak değil var olan nodülün iyi huylumu yoksa kötü huylumu olduğunu tesbittir.Biopsiyi gözünüzde büyütmeyin iğne yapmak gibi basit bir şekilde alınabiliyor.

 • melisa yüksel diyor ki:

  meraba bn melisa 12 yaşındayım bazen aşırı derecede sinirleniyorum doktora gittik her kan tahlillerine bakıcaz dedi bu doğrumu? doktor dediki guatırın elime bile gelmiyor dedi ve ayrıca guatırımı yüksek tutacak yiyecekler nelerdir?
  admin
  guatr yiyecekle yükselmez içindeki dokunun çalışma hızı artar değişik sebepleri vardır.

 • emine toktaş diyor ki:

  doktor bey ben 65 yasındayım ve bende zehırlı guart hastalığı var ve kanımda yapılan tahlıl sonucu iyi değil dedıler ameliyet olmam gerektiğini söylediler sizde yaşıma gore uygun mu tesekkurler …
  Op.Dr.Atilla kaya
  evet uygun zehirli guatr kalbinizi yorabilir.

 • melek büyükkurt diyor ki:

  bende guvatır var ve ağrıtıyor bogazımmı ve nefes alas hale geliyor

 • ayşegül diyor ki:

  merabalar benim halsizlik şikayetim vardı ve bende bunun nedeninin kansızlık olabileceğini düşünerek doktora gittim(hematoloji bölümü) kan değerlerime baktırdım ve demir eksikliği çıktı ve ayrıca guatr bezleriminde aşırı hızlı çalıştığını söyleyerek guatr bölümüne gitmemi söyledi.guatr bölümüne gittiğimde tekrar kan verdim ve ultrasona girdim ultrasonda sağ ve sol tarafta olmak üzere iki nodül çıktı ve kan sonucumdada TSH değerimin 0,02 olduğu çıktı bana sintigrafi yapmamı söylediler ama henüz yaptırmadım benim sorum şu olacak bu sintigrafi testi her ilde her hastanede aynı kesin sonuçlarımı verir bulunduğum ile pek güvenmiyorum bu yüzden ankara da yaptırmak istiyorum acaba doğrumu yapıyorum yoksa hemen bulunduğum ilde yaptırmalımıyım bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim ayrıca araştırmalarıma göre bendeki guatr ın zehirli olabileceğinide düşünüyorum yaşım 25 cevabınızı merakla bekliyorum şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Guatrınızın çok çalıştığını (zehirli guatr) anlamanın en etkin yolu t3 t4 tahlilleridir ama neden çok çalıştığını anlamanın yoluda sintigrafidir,sintigrafi pahalı teknoloji olduğu için büyük şehirlerde bulabilirsiniz.

 • Reyhan Bllc diyor ki:

  merhabalar efendim ben guatr hastasıyım nefes almakta zorluk çekiyorum doktora gittim şikayetimi dile getirdim bilgisi yoktu bu konuda ben ameliyat olsam guatr ı tamamen aldırabilir miyim ve de hocam sesim de bir dedğişiklik meydana gelir mi lütfen cevaplaarınızı bekliyorum şimdiiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Guatrın nepes darlığı yapabilmesi için büyük bir portakaldan daha büyük olması gerekir,nefes darlığı konusunda guatr genellikle gereksiz suçlanır.Guatrda nodül varsa tamamı yada büyük çoğunluğu alınır bu ameliyat esnasında % 1 ihtimalle yanlışlıkla kesilen bir sinir sebebiyle değişik düzeylerde ses kısıklığı ve fonetik değişikliği olabilir ama bu çok küçük bir ihtimal.

 • gül diyor ki:

  slm hocam bende 16 yasimdan beri guatir war simdi yasim 20 . guatir kilo aldiriomus ole diolar bazi guatirlarda kilo aldirmiomus .dorumu?? BIDE BENIM GUATRam buyume yapio galiba bundan 4 sene once belli olmuodu guatr am ama simcik cok belli oluo
  Op.Dr.Atilla kaya
  guatr hormonunun düşük olmasi kilo yapabilir yüksekse kilo kaybettirebilir.büyüme yapıyorsa tedavi almalısınız.

Yorum Yap Soru Sor

kadal

Hair Pharma
Varis
Ansiklopedik Dizin