Fistül (Perianal Fistul – Makatta Akıntı)

Makata yakın alanda ciltle kalın barsağın son kısmı arasında iki ucu açık boru şeklinde bir kanal oluşması halidir.

FİSTÜL ( PERİANAL FİSTÜL) NEDENLERİ:

Makat bölgesinin nemini sağlayan 4-6 adet tükrük bezi benzeri bezler vardı bunların salgı deliğinin tıkanması salgının birikmesine ve apseye (perianal apse) sebep olur.Oluşan apse erken dönemde uygun şekilde tedavi edilmezse kendiliğinden patlar.Patlama cilde ve makata olur.Patlayan bu apse iyileşirken barsaktan sürekli kirlendiği için kanal şeklinde kalır.Bu kanal fistül olarak devam eder. Seyrek görülen bir diğre sebepse bölgeye olan travmalardır.

FİSTÜL BULGULARI:

-Makat kenarında irinli akıntı.
-Akıntının olduğu ciltten hafif kabarık zaman zaman kanayan çıkıntı.
-Akıntının olduğu dış deliğin tıkanmasını takiben apse(şişlik )gelişmesi.
-Apse olduğunda şiddetli olabilen makat bölgesinde ağrı.
FİSTÜLÜN ÇEŞİTLERİ:

Peri anal fistüller makat kaslarıyla olan ilişkisine göre basit(inkomplike) ve karmaşık (komplike) olarak sınıflandırılır.% 90 oranında basit tiptedir ve tedavi şansı % 100 e yakındır dikkatli bir tedaviyle dışkı tutamama ihtimali yok denecek kadar azdır.Karmaşık tipinse çok çeşitleri vardır ve tekrarlama yada iyileşmeme ihtimali % 50 ye kadar çıkabilmektedir.Karmaşık(kasların arkasından dolanan fistüllerin uygun şekilde tedavi edilmemesi gaz ve dışkı kaçağına sebep olabilir.

FİSTÜL TEDAVİSİ:

Tedavisinde boru şeklindeki fistülün kanal haline getirilir veya fistül total olarak çıkarılır. Karmaşık fistüllerin tedavisi çok daha çeşitli ve zordur.
Fistüller bekletildiğinde (özellikle komplike olanlar) zaman içerisinde tekrarlayan apseler dolayısıyla yeni deliklerin açılmasına ve tedavinin zorlaşmasına sebep olabildiği gibi 15-20 yıl akıntıya maruz kalan bölge cildindede kanserleşmeye sebep olabilirler.

Ayrıntılı bilgi için www.hemoroidistanbul.com
Fistül tedavisinde SSK,Bağkur,memur ve bunların emeklisine hizmet idea klinik’te Adres için www.ideaklinik.com

1 Comment

Add a Comment
 1. merhaba,iki hafta önce şiddetli agrılarla hastaneye gittim ve iltihap bir şekilde boşaltıldı.mr çekildi sonucu size iletiyorum.
  mr sonucu
  anal kanal posteriorunda ciltten yaklaşık 6cm superior kesiminde at nalı şeklinde fistül traktı ve fistül traktı superiorunda solda supralevator yerleşimli 22*10 mm boyutunda kolleksiyon formasyonu izlenmiş olup postkontrast incelemelerde periferal kontrast tutulumu saptanmıştır (apse?) grade 5 fistül)
  perirektal mezoda kirlenme ödem ve milimetrik boyutlu lenf nodu izlenmiştir ayrıca presakral mesafede ödem ile uyumlu görünüm saptanmıştır.
  yorumlarını bekliyorum
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  hastalığınız komplike atnalı fistül,tek çözüm ameliyat.bu konuda birikimli bir cerrahla görüşseniz iyi olur çünkü tedavisi zordur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018