Evden kaçma

evden kaçmaEvden kaçma, çocuk ve ergenlerin, ailelerinin izni olmaksızın en az bir gece evlerini terk etmeleridir. Genellikle sevgi ve ilgi görmediklerine veya ebeveynlerine huzursuzluk ve mutsuzluk verdiklerine inanan çocuklar değerli olduklarını göstermek için kaçma eğiliminde bulunurlar. Bu çocukların hikayelerinde, sorunlu aile yapılarına ve zor çocukluk öykülerine rastlamak olasıdır. Polis kayıtlarına kayıp olarak geçen çocukların yaşları genellikle 13-15 arasındadır. Evden kaçma davranışı alışkanlık haline gelip , sürekli olarak görüldüğünde bir davranış bozukluğu olarak değerlendirilir ve davranışın altında çoğunlukla psikolojik sebepler yatar. Çocuğunuzun bu davranışı sergilemesi onu kötü biri yapmaz ; problemleri ile yalnız başa çıkamamış ve yanlış bir seçim yapmıştır.
Çocuğun evden kaçmasının nedenleri:
Bu problemin yaşanmasının en sık görülen sebebi aile içi şiddet , anlaşmazlıklardır ve baskılardır.
İçinde bulundukları şiddet içeren ortamdan uzaklaşmayı bir kurtuluş olarak gören çocuklar evden kaçabilir.
Kız çocuklarının baskı nedeniyle kaçmaları daha sık görülür çünkü kızlara uygulanan baskı erkeklere oranla çok daha fazladır.
Bazı çocukların otoriteye karşı kişilik yapılarına sahip olmaları da bu sebeplerdendir.
Para kazanma isteği de buna sebep olabilir.
Aile içi ilişkilerin ve bağlılığın zayıflığı da nedenlerdendir.
Bazı çocuklar sadece iyi vakit geçirmek gibi basit bir nedenden ötürü kaçarlar. Düşünmeden ve planlamadan, bir-iki arkadaşıyla birlikte heyecan aramak üzere evden kaçabilirler , bunu da göz ardı etmemek gerekir.
Evden kaçan çocuklara karşı alınması gereken önlemler :
Çocuğun psikolojik ve sosyal gelişimi için ailesinden alacağı sevgi, sahiplenme ve güven duygusu çok önemlidir.
Öyle aileler vardır ki geniş maddi imkanlarına sahip olmalarına rağmen , çocuğa olan sorumluluklarını yerine getirmez ve çocukların ihtiyaçları ve hak ettikleri sevgi , ilgi ve zamanı onlara vermezler.
Sıcak bir aile ortamında yaşayıp mutlu olduklarını ifade eden çocuklar arasında kaçma davranışı yok denecek kadar azdır.

evden kaçma nedenleri
Çocuğunuzu gerektiği zamanlarda övün ve ona değerli olduğunu hissettirin. Övgü ona vereceğiniz maddi ödüllerden yada tam tersi cezalardan çok daha etkili olacaktır.
Ebeveynler olarak , çocuklarınızın yanlış davranışlarını eleştirmek yerine doğru davranışlarını över ve yüreklendirirseniz, onların benlik saygılarını güçlendirmiş olursunuz.
Sizlere birşeyler anlatmak istediklerinde onları yargılaman , suçlamadan dinleyin ; sizin tarafınızdan dinlenmek onlara ciddiye alındıklarını ve bununla beraber önemli olduklarını hissettirir.
Çocuklarınıza adil davranın , koyduğunuz kurallar onların bağımsızlıklarına engel olmasın ve onlardan yapabilecekleri şeyleri isteyin.
Özgüven eksikliği yaşadığını hissederseniz ; fark ettirmeyecek şekilde basit işler verip öz güvenlerini arttırın.
Yukarıda sahiplenildiğini hissettirin demiştim, bunu hissetirebileceğiniz yollardan biride onlara sorumluluk vermektir.
Bazen ergenlerde evden kaçma nedeni şarkıcı , artist , futbolcu olma yada kolay yoldan zengin olma isteğidir. Böyle bir eğilim fark ederseniz bu konuda bilgilendirin.
Disiplin dayak ve baskı ile değil, kurallarla sağlanır. Çocuklar kuralları çiğnediğinde karşılıklı konuşarak ve onların da fikirlerini alarak çözüm üretilmelidir.

Psikolojik Danışman ve Rehberlik Uzmanı Mücahit KAYA

1 Yorum Var

Doktora Soru Sor
  1. Hocam makaleniz çok güzel.Çocuklarımızı anlamakta zorlandığımız şu günlerde yardimci oldugunuz icin cok tesekkur ederim.En kisa surede cocugumu sizinle tanistirmak istiyorum iletisim bilginizi mail atarsaniz sevinirim.
    Psikolojik Danışman Mücahit KAYA
    Çocuğunuzun sorununu psi.dan.mucahitkaya@gmail.com adresine yazın. Bu platformda çözüm üretemezsek yüzyüze görüşürüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018