Doğal yollarla Varis Tedavisi

Varis için doğum yapmış ve kilolu hanımlar başta olmak üzere tüm hanımların ortak sorunudur diyebiliriz.Hatta son yıllarda bilgisayara doğal olarak masa başına bağımlılığın artması ve beslenme düzeninin fast food  ağırlıklı olmaya başlaması ile hastalığın  başlama yaşı oldukça erken yaşlara inmiş ve gençlerin  de sorunu olmaya başlamıştır ve ne yazık ki  piyasa ,insanların sorunlarından  faydalanmaya çalışan; kişilere yanıltıcı bilgi verip , bilimsel bir temeli dayanmayan tedavi yöntemlerini  varislerine çözüm olacak gibi anlatıp insanların sadece paralarını değil umut ve zamanlarını da çalmaktadırlar. Varisin doğal tedavisi mümkün degildir.Varis bir hastalıktır ve bilimsel yollarla tedavi edilir Ayrıca doğal yöntemlari aratmayacak kadar acısız  risksiz yöntemlerle  varisler tedavi edilebilimektedir.Ama  tekrar ediyoruz  zamanınızı paranızı ve umutlarınızı tüketmeyin varislerinizi bilimin ve uzman hekimlerin öncülüğünde tedavi ettirin

Bacaklarda biri yüzeyde ve diğeri derinde bulunan iki atardamar sistemi ile dolaşım sağlar. İki sistem, kanın yalnızca yüzeysel sistemden derin sisteme geçmesini sağlayan ve aksi yöne geçmesine imkân vermeyen kapakçıkların bulunduğu anastomotik damarlar yoluyla çalışır. Kan Varisli damarlar derin damar dolaşımını bozarak kapanmaya başlayan kapakçıklar nedeni ile veya kapakçık yetersizliği sonucu oluşurlar. Kan, rotasını değiştirir ve derin venlerden yüzeye geçerek yüzeysel venlerde değişikliklere yol açar. Sonuç olarak bacaklarda, mavi ya da mor renkli, şekilleri bozuk, eğri büğrü damarlar, yani varisler oluşur

Yani

Varis :  toplardamarların fonksiyonel bozuklukları sonucu ya da kan akımının önündeki bir engel nedeniyle genişleyerek kıvrımlı bir hal alması. Yüzeysel olduğu gibi derin venlerde de varis gelişebilir.

Şimdi Size en en yaygın varis tipi olan bacak varislerinden ve  ameliyatsız tedavi yöntemlerinden bahsedelim

Bacak varisleri ;

Nedenleri nelerdir ?

Ailesel yatkınlık;En sık sebeptir,annesinde yada babasında varis olan bir kişide olma ihtimali % 90 dan fazladır.Ailesel olanlarda temel sorun kapakcık bozukluğudur.

Yaşam şekli ;Dinlenmeyi seven, yürümeyen,saatlerce televizyon izleyen,çok oturan kişilerde hastalığın görülme sıklığı daha yüksektir.

Meslek;Hareketsiz bir şekilde ayakta durmayı gerektiren berberlik, cerrahlık,öğretmenlik gibi mesleklerde bacaklar pompa görevini yapamadığından toplar damarlar daha çabuk genişler.

Derin toplar damarların tıkalı olması;Derin toplar damarlar tıkandığında yük yüzeyel damarlara bineceği için genişleme ortaya çıkar.Tedavi edilemeyen tek varis tipi budur

Cinsiyet;Kadınlık hormonu olan östrojen damarın dayanma gücünü azalttığı için hastalığa sebep olabilmektedir.

Aşırı kilo;Toplar damar kanının geri dönüşünü güçleştirdiğinden şişmanlarda daha sık görülmektedir.

Müzmin kabızlık;Kronik kabızlıkta ıkınmaya bağlı toplar damarlarda basınç artışı sebep olabilmektedir.

Toplar damar genişlemelerinin sınıflandırılması

Tip I  Varisler  (kılcal varis- telenjektazi-damar çatlaması)

Cilde çok yakın genişlemiş kılcal damarlardır 0.1–1 mm arasında kırmızı ince varislerdir. Bacaklarda ve yüz bölgesinde görülür.Fiziksel rahatsızlık yapmazlar ama bacaklarda çirkin görünüme sebep olur.

Tip II Varisler

Kılcal https://www.varisistanbul.com/varis-tedavisi-nasil-yapilir.html biraz daha kalın 1-3 mm çapındadır.Ağrı karıncalanma ve kramp yapabilir.

Tip III Varisler (orta kalınlıkta varis)

Mavimsi 3-4 mm çapında varislerdir.Çirkin görünümle beraber hastada ağrı,kıramp,sızlama ve yanma gibi şikayetler de yapar.

Tip IV Varisler (kalın varis)

Çapı 4 mm nin üzerinde mavi morumsu.Her iki cinste de yaygın bir şekilde görülür ancak bayanlarda çok daha sık rastlanır,en fazla şikayet yapan varis tipidir.Varise bağlı iyileşmeyen yaralar,bacakta renklenme ve ödem gibi muayene bulguları daha çok bu varis tipinde rastlanır.

Hastalığın belirtileri

Olduğu yere,çeşidine ve düzeyine göre değişir.En sık görülen şikayet; bacakta ağrı,sızlama,yanma,kaşıntı ve iyileşmeyen yaralardır.Bu fiziki şikayetler yanında çirkin görüntü de rahatsız etmektedir.Özellikle bayanlarda denize veya havuza girerken huzursuzluğa sebep olur.Ağrı genellikle alt bacak ve ayak tabanında hissedilir.Hastalar bacağına bir şey asılıyormuş yada bacağı patlayacamış gibi hissettiğini tanımlar.Varis bacağın üst kesimlerinde yaygın bir şekilde olsada yine ağrı alt bacakta hissedilir.Yanma hissinin sebebi kan dolaşımının yavaşlaması ve genişleyen damarlarda kan göllenmesidir.Kaşıntının sebebide aynıdır.Yara açılması en önemli yan etkidir ve en ileri safhası kabul edilir.Kan dolaşımının yavaşlaması sebebiyle cilt yeterince beslenemez ve ciltta yaralar açılır ve aynı sebeple yaralar iyileşmez.Kılcal damarlar genellikle şikayet yapmaz ama bazı bacak sızlamalarında kılcal varisler tedavi edildiğinde hastanın şikayetleri düzelir.

Varis Tedavisi .

Ameliyatsız varis tedavileri

-Skleroterapi.

-Köpükle tedavi

-Lazerle tedavi

-Radyo frekansla tedavi

-Skleroterapi.

Skleroterapi küçük uygulama farkları olsada uzun yıllardır uygulanan tedavi yöntemidir.Özellikle gelişmiş ülkelerde iş gücü kaybı önem arzettiğinden ameliyatla tedavi neredeyse terkedilmiştir ve tüm genişlemiş toplar ve kılcal damarlar skleroterapiyle tedavi edilmektedir.

Damar iç yüzeyini kimyasal olarak tahriş edip büzüştürerek kapanmasını ve vücut tarafından metabolize edilerek yok edilmesini sağlama esasına dayanır.Uzun yıllardır bir çok ilaç kullanılmıştır.Uygulama kolaylığı başarısının yüksek olması,tekrarının az olması ve hasta rahatlığı yönünden üstünlükleri sebebiyle yaygın olarak kullanılan ve giderek yaygınlaşan bir tedavi yöntemidir.İlacın damara veriş tarzı ve sonraki uygulamalar değişebilir.Eski tedavi yönteminde ilaç uygulandıktan sonra bacağa elastiki bandaj sarılırdı.Genel hasta rahatlığını kısıtlaması,fazla pıhtı olması ve ayakta şilik yapması gibi sebeplerle giderek kullanımı azlamaktadır.

Skleroterapinin üstünlükleri ;

-Hasta memnuniyeti tamdır

-Yatırım maliyeti yoktur

-Kılcal varis dışındaki tüm varislere uygulanabilir

-Ayaktan uygulandığı için iş gücü kaybı olamaz aynı anda işe dönülebilir

-Ameliyatla tedavi edilebilen tüm varisler tedavi edilebilir

-Ağrısız bir tedavi şeklidir

-Tecrübeli ellerde pıhtı oluşturulmaz

Skleroterapinin sorunları ;

-Tecrübeli ellerde yapılmadığında seyrek olarak leke yapabilir(2-12 ayda düzelir)

-Uygulamanın ertesi günü hafif ağrı olabilir (ameliyata kıyasla çok daha azdır.)

-Bir günde uygulanacak ilaç miktarı sınırlı olduğundan seanslar gerekebilir. (yeni geliştirilen köpük skleroterapisinde çok daha yoğun çalışılabilmektedir)

-Damar içinde pıhtılar oluşur ama hiçbir sorun yaratmadan düzelir.Seyrek olarak boşaltmak gerekebilir.

Türkiyede de skleroterapinin üstünlüklerini izleyen damar cerrahları arasındada giderek yaygınlaşmaktadır.Skleroterapinin en önemli sosyal sorunu şudur ;varis tedavisi yapan kurum ameliyatla tedavi seçeneğini kullandığında kurumdan alabileceği ücret skleroterapinin 8-15 katı düzeylerindedir bu sebeple hasta skleroterapi yerine ameliyata yönlendirilmekte,konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan hasta ameliyata razı olmaktadır.Buna karşın sadece özel hastaya hizmet eden muayenehane şeklinde hizmet veren kurumlar ameliyata yakın ücret aldığı için hastaya skleroterapinin varlığını ve üstünlüklerini söylemekte hastasına seçenek sunmaktadı

Köpükle tedavi

.   Köpükle tedavide hastalıklı damarı yok edici ilaç 1 ilaca 4 hava karıştırılarak özel aletinde karıştırılarak köpük haline getirilir. Elde edilen köpük çok ince iğne yardımıyla damarın içine verilir.Köpürtülerek verilen ilaç  damarın büzülerek yok olmasını sağlar.Tedavi edilen genişlemiş toplar damar sonsuza kadar kadar yok edildiğinden aynı damarda tekrar varis oluşmaz.

Köpük Tedavisinin skleroterapiden üstünlükleri

Kullanım yeri normal varis tedavi ilacıyla aynıdır ancak skleroterapiye üstünlükleri vardır.

-Kullanılan ilaç miktarı azaldığı için daha ekonomiktir.

-Vücuda verilen ilaç azaltılmış olduğu için toxik doza yaklaşılmamış olunur.

-Köpürtüldüğü için 4-5 katına çıkan ilaç sayesinde aynı senasta daha fazla damar tedavi edilebilir.

-İlaç miktarı azaldığı için damarın vereceği reaksiyon azaltılmış olur

-Daha az flebit ve pıhtı oluşur ki bu tedavi sonrası şişlik ve ağrının daha az olmasını sağlar

-Çok kalın(2 parmak genişliğinde) varislere uygulanabildiği gibi iğne girebilecek kadar ince kılcal varislerede rahatlıkla uygulanabilir.

-Oluşabilecek leke miktarı azalır.

-Verilen ilaç miktarı az olduğundan damar dışına kaçması ciddi sorun yaratmaz.

Köpük Tedavisinin ameliyatlardan üstünlükleri ;

-1 mm ile 20 mm kalınlığındaki tüm damarlara uygulanabilir.

-İş gücü kaybı olmaz ,hasta işine devam ederken tedavi olabilir

-Narkoz gerektirmez

-Yatarak tedavi gerektirmez

-Daha ekonomiktir

Varislerinizi sadece işinin ehli hekimlere bilimsel , etkinliği kanıtlanmış ve öncesi tedavi edilmiş hastaların sonuçlarını  gördüğünüz yöntemlerle tedavi ettirin

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018