DHT Hormonu

Di Hidro Testostron hormonu kısaltma olarak DHT şeklinde yazılır. DHT testosteron hormonuna 2 hidrojen eklenmesiyle oluşur ve saç köküne asıl zarar veren bu hormondur.

Bilinenin aksine saç dökülmesinin sebebi testosteron veya DHT yüksekliği değil saç kökündeki DHT hormonu almaçlarının (reseptör) varlığı veya yokluğuyla ilgilidir.DHT hormon reseptörü olan saç kökleri dökülmeye müsait köklerdir.Saç dökülmesinin % 90-98 sebebi aileseldir ve bu hormondandır.DHT nin önemli olmayan görevleri olsada testosteron gibi erkeklik hormonu kadar etkili değildir.Testosteron  5 alfa redüktaz enzimiyle DHT ye dnüştürülür.DHT  kökde saç üreten hücrelerde tahribat yaparak saçın kalite kaybederek dökülmesine sebep olur.

DHT Hormonun olan dökülmeyi engellemek için ya hormonun üretiminin engellenmesi gerekir yada kökün o hormondan korunması gerekir.

-Saç köküne zarar veren DHT hormonunun oluşumunu azaltan 3 madde vardır

Propecia tablet (Finasterid);DHT oluşturan 5 alfa redüktaz adlı enzimin tip 1 olanı bloke ederek kullanılan doza göre değişen bir şekilde % 70-75 oranında etkilidir,% 2 oranında cinsel istekte azalma,memelerde büyüme,meni azalması,memelerde sızlama  yan etkileri yapar.Prostat büyümesi tedavisi için üretilen 5 mg lık proscar veya dilaprostta bölünerek kullanılabilir.

Avodart kapsül (Dutasterid);adındanda anlaşılacağı üzere finasterid benzeridir,DHT oluşumunu engelleme oranı daha iyidir (%80-85) finasteride kıyasla daha az yan etki yapar.Saç için üretilmiş formu yoktur,çalışmalar deneme amaçlı üretilen tabletlerle yapılmıştır.

Procapil (hairforte sprey);finasterid ve duasterid gibi 5 alfa redüktaz enzimini bloke ederek DHT oluşumunu azaltır.Etkinlik düzeyi % 80-85 oranlarındadır.Procapil.Bölgesel kullanımı sebebiyle finasteridde görülen yan etkilere rastlanmaz.Bölgesel etkinliğüin yeterli olabilmesi için yoğunluğu % 2-3 olmalıdır.

Saw palmetto;Bilimsel yayınlarda etkinliği konusunda değişik veriler vardır.Palmiye ağacının özütüdür,ağızdan kullanılan formu yanında saç spreyleri ve şampuanlarda bulunur.Etkinliği net olarak kanıtlanamasada 5 alfa redüktazı bloke ettiğ bilinir.Yan etki yapmadığı tesbit edilmiştir.

– DHT  hormonun köke vereceği zarar vermesini önleme.

Procapil solusyon;Kök etrafında bariyer oluşturup Testosterondan oluşturulan DHT hormonunun kökte tutunacağı bölgeye ulaşmasını engelleyere kökü DHT hasarından korur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018