genç ve orta yaş erkeklerde daha sık görülen tedavi edilmemesi halinde ilerleyici bir tıkanma şeklinde seyreden damar hastalığıdır. Önlemlerin alınmaması ve tedavinin yapılmaması bacağın kesilmesine kadar gidebilmektedir.
BURGER HASTALIĞINDA BULGULAR:
-Yürürken ayak ve bacakta ağrı;Ağrının başlama mesafesi giderek kısalır ve bu durum tıkanmanın giderek arttığını gösterir.
-İstirahat halinde ağrı;Hastalığın ilerlediğinin önemli bulgularındandır bacağa gelen kan miktarının istirahat halinde bile yetersiz kaldığını gösterir. Hasta gece ayak ağrısı sebebiyle kan akımını artırmak için yataktan aşağı sarkıtır.
-Ayakta soğukluk;hastalığın seviyesine göre ayak buz gibi diye tariflenir.
-Ayakta solukluk;az kan gelmesine bağlı olarak ayak soluk görünür.
-İyileşmeyen yaralar;yaralanma sonucu oluşan yaralar beslenemediği için aylarca iyileşemez.
-Parmak uçlarında morarma ve çürümeler;kanlanmanın tam durduğu alanlarda doku çürümeleri başlar.
-Yer değiştiren yaralar.
BURGER HASTALIĞININ NEDENLERİ:
Bilinen tek suçlu tütün tüketimidir.Tütün içindeki nikotin atar damar dokusuna karşı gelişen iltihabi reaksiyonu tetikleyici rol oynamaktadır. Burger hastalarının tamamı tütün tüketmektedir. Damar dokusuna karşı başlayan bu reaksiyon ince damarların yapısını bozar bu yapısal bozulma damar içinde trombüs ( pıhtı ) oluşmasına ve damarın tıkanmasına sebep olmaktadır.Genellikle kalın damarlarda tıkanma tesbit edilemez.
BURGER HASTALIĞI TEŞHİSİ:
Genel olarak klinik muayene ve hastanın anlattıkları yeterli olmaktadır.İleri tetkik olarak damar dokusuna karşı oluşan antikorların tesbiti için kan tahlilleri, biopsi alınıp incelenmesi, damara ilaç verilerek çekilen filmle tıkanmanın derecesi tesbit edilebilir.
BURGER HASTALIĞI TEDAVİSİ:
Sigara ve diğer tütün mamüllerinin tüketimi ve bunların tüketildiği yerde bulunmak kesinlikle yasaklanır.Ayak ve tırnak bakımına özen gösterilir.Sigaranın bırakılmasıyla hastalığın ilerlemesi durur hatta klinik bulgularda gerileme sağlanır.
-Medikal tedavide
- prostoglandin
- ozon
- yüksek basınçlı oksijen tedavileri uygulanır.
-Yara bakımı yapılır.
-Cerrahi tedavide
-Sempatektomi;omur ilikten çıkıp bacak damarlarını gerektiğinde kasan sempatik sinirlerin kesilmesidir.Olumlu sonuçlar alınıyor ve hala yapılıyor olsada sonuçları tartışmalı bir tedavi yöntemidir.
-Amputasyon;Beslenmesi tamamen dormuş bölgenin kesilmesi şeklinde yapılır.Ölü dokunu vücuda vereceği zararlar bertaraf edilir.

Pilonidal sinüs tedaviİlginize Çekebilecek Diğer Bilgiler: