Medical Art

Böbrek Kistleri ve Tedavisi

BÖBREK KİSTİ NEDİR

Böbreğin yapısında içinde sıvı bulunan çeşitli büyüklükte tek veya çok sayıda kesler olması halidir.İki guruba ayrılır
1-Basit kist(tek veya birkaç kist vardır)
2-Polikistik böbrek(sayılamayacak kadar kist vardır)

BASİT BÖBREK KİSTİ:

Genellikle böbreğin üst veya alt kesiminde sonradan oluşmuşl birkaç mm ile 5-10 cm büyüklüğünde kistlerdir.Bilinen en sık sebebi böbreğin süzücü kanalının tıkanmasıyla geride idrar birikmesiyle oluşur.

BELİRTİLERİ:
Genellikle tesadüfen USG ile teşhis edilir,çok büyümedikçe belirti vermez,büyümeye bağlı olarak karın yada yan ağrısı yapar.

BÖBREK KİSTİ TEŞHİSİ:
Ultrasaund la kesin teşhis konabilir böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi için ilaçlı böbrek filmi(İVP) çekilebilir,komşuluk ilişkilerinin değerlendirilmesi için tomografi ve MRİ çekilebilir.

BÖBREK KİSTİ TEDEVİSİ:
Kis klinik bulgu verdiğinde,iltişhaba sebep olduğunda ve 5 cm den daha büyük hale geldiğinde tedavi planlanır.
Kisitin iğne ile boşaltılması halinde sebep ortadan kaldırılmadığı için tekrarlar.Kesin tedavi kistin kapsülüyle birlikte çıkarılmasıdır.Ameliyat karın yan bölgesinden yapılan kesiyle gerçekleştirilebildiği gibi laparaskobik denilen 1 cm lik delikler aracılığıyla kist bölgesine gönderilen kamera ve aletler yardımıylada yapılmaktadır.

POLİKİSTİK BÖBREK(Sayılamayacak kadar çok böbrek kisti)
Ailesel bir hastalıktır,anne veya babadan geçer ve çocuklara aktarılabilir.Her iki böbrekte kistler vardır.Kistlerin sayısı ve büyüklerinin artmasına paralel olarak böbreğin sağlam dokusu giderek azalır.Genellikle böbrek yetmezliğiyle sonlanır.

POLİKİSTİK BÖBREK HASTALIĞI BELİRTİLERİ:
Kilo kaybı
Böbreğe uyan bölgede ağrı
İdrarda kanama
Hipertansiyon
Baş ağrısı

POLİKİSTİK BÖBREK HASTALIĞI TEDAVİSİ:
Net bir tedavisi yoktur gelişen soruna göre tedavi planlanır,iltihap olunca tedavi edilir,üre yükseldiğinde diyet ve gerekirse diyaliz yapılır,yoğun çalışma temposu sınırlanır. Kalıcı tedavi için böbrek nakli planlanır.

İlginize Çekebilecek Diğer Bilgiler:

77 Yorum “Böbrek Kistleri ve Tedavisi”

 • orhan çapacı diyor ki:

  hocam yukarıda yazmış oldum karaceyer kisi karaciğer normal boyutlarda konturu düzgün dür eko paterni grade 2 artmıştır portal ve hepatik venöz sistem intra ve eksatraepatik safra yoları normal genişliktedir .
  KARACİĞERDE EN BÜYÜĞÜ KARACİĞER KUBBESİNDE 17MM BOYUTUNDA MULTİPL KİST MEVCUTUR roror sonucum budur telike arzediyormu teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kisitn yapısı hakkında bilgi edinmek için başka tahliller gerekebilir.

 • şükriye özel diyor ki:

  öncelikle selam..
  ben bundan 4 sene önce şiddetli bel ağrısı ve yüksek ateş aşırı kilo kaybımdan sonra böbreğim de kistin olduğu anlaşıldı…çift toplayıcı sitem var her iki böbreğim de ikiz bebek gibi böbreklerim ve yarısı alındı amaliyatım ise 9 saat sürdü..herşey güzel gidiyor derken yine ağrılarım çoğaldı şimdi ise böbreğim de genişleme var böbreklerime tel takıldı..3 ay durdu ama sürekli kanama görüyordum şuan takip altındayım.. artık kendi doktorum olmaya başladım..siteniz ilgimi çekti…ben de iler de böbreğimin büyük sorun yaratacağını biliyorum..ama korkmayın hayat yine devam ediyor ve hayat yaşamaya değer..ve yaşım daha 30…arkadaşlar sakın korkmayın ben çok büyük amaliyatlar geçirdim…4 sefer böbrek ameliyatı oldum..ve şuan da halen çalışmaktayım…size de iyi çalışmalar mesut cem ilkin bey her arkadşın sorusuna yanıt vermişsiniz onlar adına teşekkürler ve başarılar…

 • ERKAN BODUR diyor ki:

  Babam 54 yasinda Dinamik Konsantrasyonlu Ust Abdominal MR sonucunda sag bobrek ust polden kaynaklanmis ekzofitik buyumus 38*35 mm axiel capta gadolonium sonrasi kontrastlanan solid kitle bullunmakta doktor ameliyat dedi. Once acilir bakilir iyi huyluysa orasi kesilir alinir. Kotu huyluysa bobrek tamamen alinir dedi. Hic bir agri sizi yoktu cekap yaptirdik ve idrarda yanma v.s. olmasi uzerine detayli arastirmamiz uzerine bu cikti soktayiz ne yapmaliz. Hocam gerekirse MR sonucunu mail atsam en azindan fikir bazindan yardimci olabilirmisiniz. erkan9908@hotmail.com
  Op.Dr.Mesut Cem ilkin
  internetten daha yakın bir takip gerekir bu sebeple MR raporunuzu göndermeyin
  gerekirse önceden USG eşliğinde iğne biopsisi alınabilir.

 • orhan çapacı diyor ki:

  saygılar ocam benim karaciyeride 17mm boyutta multipl kist ve sol böbrekte üst polde 21×18 mmboyutta çeperinde kalsifikasyon bulunanmultipikist izlendi sag böbrek ait polde 17mm boyutlu parankimal var ben neyapmam lazım devamlı büyüyor teşekkürler
  Op.Dr.Mesut Cem ilkin
  börek kisti sık gördüğümüz genellikle önem arzetmeyen kistlerdir ama karaciğerinizdekini aydınlatmalısınız.,kist hidatik olabilir.

 • MEHMET EMİN diyor ki:

  BEN DAHA 14 YAŞİNDAYİM SOL BÖBREKTE KİS ÇİKTİ :(
  Op.Dr.Mesut Cem ilkin
  kist çok yaygındır ama saysı ve büyüklüğü önemli

 • Eser Karasu diyor ki:

  Hocam yukarıdaki metinde yaşımı unutmuşum. 55 yaşıdayındayım. Kilo kaybım yaklaşık 6 aydır 4 kg. yine bu 6 aydır böbreklerim soğuktan etkilenmeye başladı.
  Op.Dr.Mesut Cem ilkin
  kilo kaybınız diyet değişiminden olabilir.

 • Eser Karasu diyor ki:

  Sayın hocam, bir tesadüf 15 yıl önce tansiyon ortaya çıktı ve şimdilik kontrol altında, yine bir tesadüf ults. taramasında sol böbrek alt pol orta kesimde 42×40 mm çaplı ve birkaç adet de 15 mm çaplı, sağ böbrekte ise büyüğü 51×64 mm olmak üzere7, 8 adet (septasyon içeren) kortikal kist bulundu. Akabinde yapılan tahlillerde üre, kreatinin ve diğerleri çok güzel ancak 24 saatlik idarda 2822 mg protein kaçağı tespit edildi. çok hafif bir kilo kaybının dışında şikayetim yok. Doktorum (Nefrolog) şu an müdahale yapmayıp sadece protein diyeti önerdi ve 15 gündür uyguluyorum. tansiyonum coveram 10/10 kullanarak normal sınırlarda seyrediyor. Ailede de böyle bir şikayet yaşanmadı. Size göre farklı bir yöntem yada cerrahi müdahale gereklimidir. Ya da başka önerileriniz olabilirmi. Saygılarımla.
  Op.Dr.Mesut Cem ilkin
  polikistik böbrek olabilir
  eğer öyle ise takip dışında bir şey yapılmıyor genellikle.

 • atmaca diyor ki:

  merhaba
  Ben hollandada yasiyorum ve sorularima buradaki doktorlardan maalesef yanit alamiyorum. Ben 6 aylik hamileyken kolik sancilar basladi, ve sol bobrekte buyume yani su toplama oldugunu soylediler fakat hamile oldugum icin birsey yapmadilar ve doguma kadar ben gun icerlerinde kolik sancilari cektim.

  simdi yaklasik 3 sene dogumdan sonra sol bobregim yine agriyor, bir hafta once baktirdim bobregimde hala o su duruyormus, fakat sag bobregimde su toplamaya baslamis. ama bu agri vermez diyorlar kimse cektigim agrilara inanmiyor. asiri yorgunluk bas agrisi ve uyuyamiyorum.
  bobrekte su toplama dedikleri bobrek kisti mi oluyor?
  Benim bu sIkayetlerim baska ne olabilir sizce?
  Ve eger mudahale edilmesse bobreklerimi kaybedebilirmiyim?
  Yasim daha 25 bidaha hamile kalirsam tekrar yada daha fazla complikation yasarmiyim.Tesekkurler
  Op.Dr.Mesut Cem ilkin
  anlattıklarınız böbrek kistine uyuyor fonksiyon bozacak büyüklüğe erişirse tedavi gerekir.

 • AKIN DOKUR diyor ki:

  SOL BÖBREĞİMDE 14MM KİST VARDI İKİ GÜN ÖNCE KAPALI AMELİYATLA ALDIRDIM SUAN EVIMDEYIM VE COK SUKUR COK IYIYIM KORKACAK BISEY YOK BENCE BIAN ONCE ALDIRIN

  • yunus diyor ki:

   mrh geçmiş olsun ameliyatınızı nerede ve hangi doktora yaptırdınız ayrıntılı bilgi verebilirseniz sevinirim bir de kist çapı 5 cm çapında olmadan cerrahi müdahale yapılması uygun değil deniyor sizin ameliyatınıza nasıl karar verildi şimdiden teşekkürler

  • akın dokur diyor ki:

   gecmiş olsun kardeşim akın dokur cok kücükken almıyorlar 5sm olmadan bendede var 3 bucuk sm iki böbrekte bekletiyorlar cok korkuyorum arkadaşlar

 • esra diyor ki:

  her iki böbrek büyüklüğü, konturları, parankim kalınlığı ve ekojenitesi normaldir. Toplayıcı sistem dilatasyonu ve taş saptanmamıştır. Sol böbrek alt polde 10mm çapında egzofitik yerleşimli basit kortikal kist saptanmıştır. Mesane konturları, duvar kalınlığı ve lümeni normaldir. “ameliyat olama gibi bi durumum varmı?”
  Op.Dr.Mesut Cem ilkin
  normal olmayan tek şey küçük kist ve 50 mm olmadan müdahale edilmez,takip ettirmek dışında bir şey yaptırmanyın

 • orhan çapacı diyor ki:

  börek kisi şiddedli karın arısı sancı yanma yaparmı
  Op.Dr.Mesut Cem ilkin
  büyükse veya idrar geçişini engellerse sancı olbilir

 • anne diyor ki:

  bebeğim 6 aylık yeni usg çektirdik birinde 8mm birinde 10mm olmak üzere iki böbrektede basit kortikal kist görüldü. ailede polikistik böbrek hastalığı üyküsü var ne yapmamızı önerirsiniz. ileride polikistik olma ihtimali varmı?
  Op.Dr.Mesut Cem ilkin
  poli kistik böbrek hastalığını önlemenin yolu yok yakın takip olacak ve komplikasyon çıkması halinde tedavi planlanacak bu sayı ve büyüklükte sadece takip edilir.

 • orhan çapacı diyor ki:

  sol böbrek üst polde 21 mm boyutunda parapelvik yerleşimi solböbrek altpolde 16mm boyutta parapelvilve 13mm boyutta kortkal üste polde en17mm boyutta parapelvik yerleşimli olmak üzezerebirkaç adet ksler bulunmaktadır kislerin duvarındakalsifik odaklar mevcuttur karaciyersafrakese komsuluuda 1cm caplı saplan mıştır benneyapmalıyım telikeli birdurum varmı
  Op.Dr.Mesut Cem ilkin
  bu büyüklükteki kistler genellikle sorun çıkarmaz ama yakın takip gerektirir.

 • ramazan uyanır diyor ki:

  annem 1965 dogumlu sol böbreğimin üstünde şiddetli bir ağrı oluştu bizde yaklaşık ıkı hafta once dahiliye doktoryna cıktım ultrason ve bazı tetkıkler yaptırdım karaciğerde yaglanma hafıf sekılde gorunmekte dalak normal boyuttadır böbreklerde taş veya solıd kıtle lezyonu yoktur sol bobrekte alt pol duzeyınde 16*15 mmlik parapelvık bobrek kıstıne aıt kistik olusum yada kistık sekılde genışlemiş kalıkse aıt olusum dıkkatı çekmıştır bana tavsıyenız nedır doktor takıp edılecegını buyume olup olmadıgını kontrol edecegını solemıştır ne yapmam gerkmekte bilgi almak ıstıyorum
  Op.Dr.Mesut Cem ilkin
  16 mm lik kist son derece önemsiz yılda bir kontrol yapılır 50 mm ye ulaşırsa veya komplikasyon gelişirse ameliyat planlanır.

 • birgül sayın diyor ki:

  tanı….sol böbrek interppolar kesiminde 28 * 11 mm boyutlarında fokal kalisiyel dilatasyona da parapelvik kiste ait olabilecek hipoekeoik görünüm .. utrasyon sonucu budur…
  ben 1964 dogumluyum ne yapmam gerektigi ve tedavisi hakında bilgi almak istiyorum saygılarımla…
  Op.Dr.Atilla Kaya
  yoğun klinik yoksa ir şey yapmaya gerek yok ama bir ürologun kontrolünde olmanız doğru olur

 • fatma diyor ki:

  70 yaşında annemin sağ böbrek üst polde belirgin 78x67mm boyutlarında birbirine yakın komşuluklu iki adet egzofitik kortikal kist(bosnaik kategori 3)izlenmektedir.sağ böbrek kalixal sistem içerisinde 4 mm çaplı kalkül mevcuttur. sol böbrekte grade 1 pelvikaliektazi izlenmiştir.Kalixler kısmen deformedir.Sol böbrek alt pol kalixel sistem içerisinde 5 mm çaplı kalkül ekojenitesi dikkati çekmektedir..
  Mesane konturları düzgün duvar kalınlığı ve kapasitesi normaldir.
  yazıyor.doktorumuz bu kistlerin tam tanımlanması için ilaçlı fim ve tomografi çekilmesi gerekiyor dedi.
  Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz?Bu kistler tehlikeli mi?Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  50 mm den büyük kistler ameliyat edilebiliyor ama hastanın genel durumuna göre ameliyat planlanır bir başka yolla boşaltılır

 • hüseyin buzer diyor ki:

  sol böbreğimde 15×11 mm boyutlarında anekoik kortikal kist izlenmiştir. raporda böyle yazıyor ne anlama geliyor
  Op.Dr.Atilla Kaya
  küçük özelliksiz bir kist 5 cm olmadıkça genellikle müdahale edilmez

 • serdar diyor ki:

  1963 dogumlu 1996 yılında sag böbregimi yuksek tansiyondan taraf aldırmak zorunda kaldım 4 ayda bir kontrol yaptıgımda iki yılönce 7sn sol böbrekte kis oldugu belirlendi 23.11.2011 de çok agrım oldugu için tahlil yaptırdım tahlillerimde kistin 11sn.oldugu üre kıratinim normal ama karaciğerde biraz yaglanma var bazende ellerimde şişlik oluyor doktorum antipyotik ,agrı kesici ve sıcak tutmam için tedavi verdi siz sayın hocalarımın tek böbregimin ameliyatmı yoksa ilaçlamı tetavi olmam konusunda aydınlatırsanız çok çok teşekür ederim saygılarımla.serdar
  Op.Dr.Atilla Kaya
  böbrek kistinin tedavisi genellikle ilaç değil ameliyattır ama bu kistin büyüklüğüne bağlı.buna ürologunuz karar verecek

 • gökben diyor ki:

  sol böbrek üstü bezinde 2 cm kist var. doktor ameliyat dedi ve cerraha gönderdi. cerrah bey hemen anestezi doktorumuz sizi hazırlası dedi. koktum eve geldim. şunu belirteyim, Mayıs ayından beri tahlil yaptırıyorum. bütün tahlillerin sonucu doktorum amelitat kararı verdi. cerrah beyde kapalı ameliyatla 2 günde ayağa kalkacaksınız dedi. tamam ameliyat olacam da AMELİYATHANE GİRİLMEZ den nasıl giricem. aklıma geldikçe tansiyonum çıkıyor panik oluyorum KORKUYORUM ÖNCE SAĞLIK
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bence başka bir kurumlada görüşün böbrek kistleri 5 cm olmadan müdahale yapılmıyor

 • nevzat diyor ki:

  bende her iki böbrekte 4e 8 kist vardı.sağdaki 9cm.olunca karaciğerime baskı yapıp ağrı oluşturdu.iki kez suyunu cektirdim.3.ncü de laparaskopik ameliyatla zarı kesip aldılar.ilaclayıp beni bir günde taburcu ettiler.4 yıl oldu.sağlığım iyi.ama soldakide bazen ağrı yapıyor onuda aldırmak istiyorum.henüz karar vermedim. sağlıklı günler. 0 535 416 6356

  • akın dokur diyor ki:

   gecmiş olsun kardeşim

   • B.RAHİMOĞLU diyor ki:

    2011 yılında Nevzat kardeşim ameliyat olmuş nerde ve hangi hocada 9 cm kisti kapsuluyle çıkarılmış acama birdaha oluşmamişmi saygılar

   • B.RAHİMOĞLU diyor ki:

    2011 yılında Nevzat kardeşim ameliyat olmuş nerde ve hangi hocada 9 cm kisti kapsuluyle çıkarılmış acama birdaha oluşmamişmi saygılar. 1964 doğumluyum Sağ 3 cm ve 2,5 cm kortikal kistler oluşmakta: hersene ultrasyon çekiyorum yılda aşağı yukarı 1 yada 1,5 mm buyumekte ne yapmam gerekır saygılar hocam

Yorum Yap Soru Sor

ayam

Hair Pharma
Varis
Ansiklopedik Dizin