Biotin

Son zamanlarda pek bir duyar olduk B7 ,Vitamin H ,Biotin ,Saç vitamini sözlerini bizde bu konuda bilgi vermek istedik gelin bakalım biotin ne işe yararmış bilimsel yönü nedir?
Önce biotini tanıyalım
Biotin
Biotin vitamini literatürde farklı ülkelede H vitamini veya B7 vitamini olarak da adlandırılmaktadır.
Kimyasal formülü C10H16N2O3S olan biyotin, suda çözünen bir B kompleksi vitaminlerdendir.
Bağırsaklardaki bakteriler tarafından da üretilmektedir .Biotin sağlıklı bir yaşam için gerekli olan önemli bir vitamindir Saç vitamini dendiğinde bütün vitaminler sayılabilir çünkü her vitaminin hücre düzeyinde etkileri vardır ancak saça direk etkili vitamin dendiğinde bunların en bilineni B7 yada bazı ülkelerdeki adıyla H vitamini akla gelir.B7 vitamini biotin olarak anılır ve yapı olarak benzeşen saç ve tırnak yapımında direk faktör olarak etkili olur..Aynı zamanda güncel haberlerde güzellik ve kozmetik vitamini olarak da adlandırılır.
Yağ, protein ve karbonhidrat metabolizmalarında koenzimdir,hücre gelişimine katkıda bulunur, kanın şeker seviyesini ortalama düzeyde tutmaya yardımcı olur.Özellikle kemik iliği için çok önemli olmasının yanı sıra sinir dokuları için de elzemdir.Biotinin güzellik vitamini olarak anılmasının en büyük sebebi saçlara ve tırnaklara olan olumlu etkileridir.
Özellikleri:
Biotin , ilk kez maya gelişmesi için zorunlu bir faktör olarak keşfedilmiştir. O zamandan beri, olağanüstü küçük miktarda da olsa, memeli hayvanların günlük besini içinde bulunmasının zorunlu olduğu gösterilmiştir.
Biotin suda çözündüğünden, aşırı dozda alımının bir zararı yoktur, fazla alınan miktar idrarla atılır. Biotin takviyeleri güvenle kullanılabilir, yüksek dozlarda bilinen zararlı bir etkisi olmaz.
Kaynakları:
Karaciğer, yumurta sarısı, balık, tereyağı, peynir, süt, kuruyemiş, bezelye, mercimek, soya fasulyesi, ayçekirdeği, mısır, tahıl, karnabahar ve kümes hayvanlarında bulunur. Ancak vücut bağırsaklardaki bakterilerin de yardımıyla, kendi biyotinini sentezleme özelliğine sahiptir.
Eksikliği:
Biotin eksikliği çok sık görülmez ancak fazla alınması saç ve tırnaklarda kalite artışı sağlar. Bağırsaklarda bakteriler tarafından üretilen biotinin emilmediği düşünülmektedir Eksikliğinde saç dökülmesi olan hatta yokluğunda saç ve tırnakların oluşamadığı (biotidinaz eksikliği hastalığı gibi) tek vitamin B7 vitamini yani biotindir.Biotin genellikle gıdalardan alınır ve bu miktar sıklıkla yeterli olmaktadır
İnsülinden bağımsız diyabet hastaları biotin takviyesi alabilir. Yapılan bir çalışma, 1 boyunca günde 9000 mikrogram biotin takviyesinin insülinden bağımsız diyabette kan şekerini neredeyse yarı yarıya düşürdüğünü göstermiştir,biotin kullanımı şeker ilaçlarına olan ihtiyacı azaltmaktadır.
Biyotin eksikliği diğer B vitamini türlerinin eksikliğinin neden olduğu, kansızlık, depresyon, saç kaybı,tırnaklarda yumuşama,kırılma, yüksek kan şekeri, deri ve mukoza iltihabı, uykusuzluk, iştah kaybı, kas ağrısı, mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabilir. Sağlıklı saç ve cildin anahtarı biotin olduğundan saç kaybı, kırılgan saçlar ve tırnaklar biotin eksikliğinin işareti olabilir,saçın yavaş uzamasıda biotin eksikliği düşlündürmelidir.
Biotinin saf bulunduğu tablet ve kapsüllerin yanı sıra diğer saç sorunlarına etkili başka ürünlerin içinde de bulunmaktadır.Her ilaçta farklı oranlarda olmakla birlikte bir çok ürün içindeki biotin miktarını belirtmemektedir.
Buradaki listede miktarı belirtilse de belirtilmese de içinde biotin olduğu bildirilen ürünler kullanıldığı durumlar ve etkileri ile birlikte eklenmiştir.
Xpecia bayan tablet ;Bayanlarda görülen erkek tipi dökülme ve telogen effluvium tedavisi ve saç kalite kayıplarının düzeltilmesinde.
Xpecia erkek tablet ; Erkeklerde görülen ailesel saç dökülmesi tedavisinde.
Folixir tablet ;Saç kökü hücrelerini aktive eder saçı geliştirir,saçı uzatır.
Forcapil talet ;Saç kökünü güçlendirir,saçı besler,saç gelişimini destekler.
Perfectil tablet ;Hücre bakımı ve beslenmesini sağlar,sigara ve güneşin zararlarını engeller.
Revigen tablet ; saç köklerini besleyerek saçların daha canlı ve güçlü bir yapıya kavuşmasında rol oynar,saçın dayanma gücünü artırır.
Adı geçen ilaçların etkileri ürünlerin sitelerinde yazan şekliyle eklenmiştir.
Biotin içeren şampuan,tırnak solusyonu gibi ürünler bu kategoriye alınmadığı için eklenmemiştir.
..Saç ve tırnak kalite kayıplarında ilk akla gelmesi gereken biotin eksikliği olmalıdır.
Biotin saç tırnak ilişkisi parklardaki çimlerle gübrenin ilişkisine benzetilebilir.Çimler normalde yaşamlarını sürdürür yıllar içinde giderek azalabilir ama gübre verildiğinde çimlerin yaprakları kalınlaşır,büyüme hızı artar,renkleri daha yeşil hale gelir.Biotin hap olarak yada şampuan içinde kullanıldığında saçlar gübre verilmiş çim gibi daha kaliteli hale gelir,kalitesi artar.
Biotin kadar etkili olmasa da yine saça etkili olan bir diğer vitamin B5 vitaminidir (pantotenik asit),saçın beslenmesini artırarak kalite artışı sağlar.
E vitamini (tokoferol)e bir diğer saç dökülmesi için vitamindir. Kafa derisinde kan hareketini sağlayarak saç köklerinin besin almasına destek olur.
Bir çok internet sitesinde C vitamini,B1,B2,B12 vitaminlerinin saça faydalı olduğu yazsa da direk ilişkileri çok fazla değildir ve eksikliklerinde saç sorunu oluşmamaktadır.
Sonuç olarak saç sorunlarıyla (aynı zamanda tırnak sorunlarıyla) ilgili vitamin B7 vitaminidir ve eksikliğinde saç dökülmesi olan ve tedaviye başlandıktan 1-2 hafta sonra saç dökülmesini durduran tek vitamin B7 (biotin) vitaminidir.Biotin içeren hapların çok değişik dozları vardır buna karşın önemli düzeyde sorun yoksa 10 mg da gereksiz yere fazla alınmış olur,fazla alınmasının sakıncası olmaz çünkü idarala atılır.B7 vitamininin ideal dozu hafif kalite kayıplarında günlük 2 mg daha ağır sorunlarda ve saç ekimi gibi ihtiyacın arttığı durumlarda günlük 5 mg yeterlidir.Biotin saç sorunnlarında çözüm olmakla beraber andro genetik alopesi tedavisinde de tedaviyi destekler andro genetik alopesi tedavisinde kullanılan lokal spreylerin başarısını %15 20 oranında hızlandırı ve artırır.
Saç dökülme sorununun yaşanmadığı sadece kalite artışı istenildiği durumlarda 1 mg biotin alınması yeterli gelmektedir, ancak gözle görünür sonuçlar için düzenli uzun vadeli kullanım gerekir,bunun sebebide saç tırnak ve deri gibi dokuların çabuk oluşan dokular olmamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018