Bebeklerde Hemanjioma

BEBEK HEMANJİOMDamar beni doğuştan olan bir yapıdır ve doğumdan hemen sonra bebekte fark edilir.İleri yaşlarda gördüğümüz küçük damar benleri benzer şekilde damardan kaynaklanır ama bunlar daha çok chery,spider anjioma gibi isimlerle anılır bunların seyri ve tedavisi de fark edebilir

Bebeklerde görülenler genellikle daha geniş yapıdadır hatta bazen yüzün bir tarafını tamamen kaplayacak kadar büyük olabilir bu şekilde büyük olanlar ailede ciddi sıkıntıya sebep olabilmektedir ama unutulmamalıdırki bunların çoğu teknolojiler sayesinde tedavi edilebilir.

Bebeklerdeki hemanjiomun seyri çok farklı olabilmektedir,kendi haline giderek küçülüp 7-10 yaşlarında kaybolabilir veya tam tersi giderek büyüyebilir.Hangi damar benin büyüyüp hangisinin küçüleceğini tahmin etmek veya bir cihaz yardımıyla tespit etmek mümkün değildir.Yapılacak en doğru davranış ailenin yakından takip etmesi ve mümkünse kaliteli resim alıp seyrini gözlemesidir.Büyüme eğilimi olanların daha fazla ilerlemeden tedavi edilmesi gerekir,sabit kalanlar yada az da olsa küçülenler için tedaviyi erteleyip gözleme devam edilmesi doğru olur.

Uygulanacak tedavi bir çok faktöre bağlı olarak lazer, skleroterapi, köpükle tedavi seçeneklerinin birine karar verilir.Hemanjiomların farklı şekilleri vardır. Sadece deride kırmızı renk değişikliği şeklinde olanlar en sık rastlananlarıdır. Bebeklerin alnında “melek öpücüğü”, ense kökünde “leylek ısırığı” adlarını alan bu doğumsal lekeler zamanla solarlar. Tedavileri gerekmez.. Hemanjiomlar bazen tüm vücuda yayılmış birkaç milimetreden santimetre büyüklüğüne kadar değişen çok sayıda lekeler halinde bulunurlar. Bu tip hemanjiomlar tıpta çok sayıda hemanjiom anlamına gelen “hemanjiomatozus” adı ile bilinir. Bu durumda başta karaciğer olmak üzere iç organlarda görülme riskleri artmıştır. Bu hastalarda iç organlar hemanjiomların varlığı yönünden araştırılmalıdır.

Hemanjiomların en önemlileri deride renk değişikliği olarak başlayıp zamanla deriden kabarık hale gelenleridir. Doğumda olmayan ya da deride sadece kırmızı-mor renk değişikliği şeklinde olan bu doğumsal lekeler ilk üç ayda hızlı olmak üzere bir yaşına kadar büyüyebilirler. Büyüme hızları bebekler arasında çok farklılık gösterir. Hiç büyümeyenler yanında çok büyük hacimlere ulaşanları da vardır. Bulundukları yerlere ve ulaştıkları büyüklüklere göre çok tehlikeli olabilirler.

Doğumda olmayan ya da çok küçük lekeler haline bulunan, bir yaşına kadar büyüyen ve bu tür hemanjiomların büyümeleri 12-18. aylarda durur. Gerileme 18. ayda başlar, dokuz yaşına kadar devam eder. Bu yaşa kadar küçülmeyen hemanjiomlar ömür boyu kalırlar. Hemanjiomların her yıl %10’u geriler. Bu hesapla %40’ı dört, %50’si beş, %90’ı dokuz yaşına kadar gerileyeceklerdir.

BEBEK HEYüzeysel ve kırmızı renkli hemanjiom çeşidine yüzeyel, cildin daha derininde ve mavi renkli türüne derin hemanjiom denir. Hem derin hem de yüzeyel olan hemanjiom çeşidi ise karma olarak adlandırılır. Doğru tedavi için, teşhis çok önemlidir.Örneğin göz kenarındaki minik kitlenin hızla büyümesi gözü kaplamasına ve körlüğe neden olabiliyor. Bu süreçte hem ilgili organların işlevlerinde sorun yaşanıyor, hem de vücudun en dikkat çeken bölümündeki bu sorun, çocuğun psikolojisini bozuyor. Hemanjiom bebeğin doğumundan itibaren 15 gün içinde kırmızı bir leke olarak belirip büyümeye başlıyor. Eğer sorun damar kaynaklı ise leke, doğuştan olup küçüklüğü bağımsız bir şekilde dikkat  edilmeyip zamanla büyüyor. Bu noktada ayırıcı tanı için farklı kriterler ve inceleme yöntemleri gerekiyor. Bunların yanı sıra doğru teşhis ve doğru tedavi çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018