Basur kanama yapar mı?

Makat bölgesinde olan kanamaların en sık sebeplerinden biri de basur kanamasıdır. ancak kanamaların tamamı gibi öncelikle kanamanın nereden ve hangi hastalık sebebiyle olduğundan emin olunmalı sonra nasıl bir tedavi yapılacağı araştırılmalıdır çünkü makattan olan kanamaların bir çok sebebi vardır ve bunlar arasında geciktirilmesinin çok önem arz ettiği kanser de olabilir.

Hemoroid kanaması

Makat kanamasının sebebi araştırıldıktan sonra basurdan kaynaklandığından emin olunduktan sonra şu şekilde yaklaşılabilir. Kanama iç basurun cildinin yıpranması sonucu oluşan bir durumdur. İç hemoroiddeki bu yıpranmanın en sık sebebi dışkının sert olması, bu sertlik sebebiyle ıkınmaktır. İlk yapılması gereken şey fazla ıkınmanın önüne geçilmelidir, şiddetli ıkınmadan dışkı yapılmalı bunun için kabızlık sorunu düzeltilmelidir. Böylece iç yüzeydeki sıyrılma şeklindeki yıpranma kendini onarmaya fırsat bulur ve kanama durabilir.

Basur kanaması tedavisi;

İlaçlar genellikle çok etkili olmaz, venoruton, daflon veya doxium gibi tabletler bunlardan biri yanı sıra kortos fitil veya procto glivenol krem gibi bölgesel ilaç kullanılmalıdır.

Kanama süresince ıkınmaya sebep olabilecek acı tüketimi azaltılmalıdır. Acının direk zararı olmaz ancak yanma hissi ıkınmaya sebep olarak kanamaya sebep olabilir veya arttırabilir. Bunun dışında gereksiz yere suçlanan turşu ekşi istenildiği kadar tüketilebilir. Tüm bu önlemlere rağmen kanama devam ediyorsa daha fazla kan kaybetmeden uygun yöntemlerle uzmanına tedavi ettirilmelidir.

Sonuç olarak;

Kanamanın sebebinden emin olmak için bu konuda birikimli genel cerrahi uzmanınca anoskop muayenesi yapılmalı, en etkin tedavi yöntemi belirlnmelidir. Dışkılama alışkanlığı düzenlenmeli.Uygun ilaçlar kullanılmalı. Kanamanın sebebi basur olabileceği gibi kanser de olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Makattan Kanama Yapan Hastalıklar

Makattan kan gelmesi sık görülen ve birçok sebeple ortaya çıkabilen bir durumdur.
Bu kanama sebepleri önemsiz olabildiği gibi önemli acil tedavi gerektiren hastalıklarda olabilir
Polikliniklere makattan kanama sebebiyle baş vuran hastalarda görülen kanama sebepleri:
– Hemoroid(basur kanaması hemeroit hemoroit)
– Makat çatlağı (akut ve kronik anal fissür)
– Makat ve kalın barsak kanserleri
– Kolit(kolitis ülseroza – ülseratfi kolit)
– Ragad(küçük sıyrık şeklinde çatlaklar)
– Makat ve kolon polipleri ( et beni gibi çıkıntılar)
– Kondilom (kondiloma da denilen siğil)
– Fistül(makat yanında akıntı yapar bazen kanayabilir)
– Travmalar (kabızlıkta veya zorala ilişki sonrası)
– Amip (amibiazi – amebiazis – amipli dizanteri)
– Anal dermatit (makattaki kaşıntıya bağlı cilt hasarı kanayabilir)
– Crohn (seyrek rastlanan barsak hastalığıdır)
– Divertikül (barsakta küçük cepler oluşur)
Görüldüğü gibi çok farklı sebepler olduğu için makat kanaması tedaviside çok değişkendir bu sebeple özellikle tedaviye erken başlamanın önem arzettiği kanser ve kolitis ülseroz gibi hastalıkların tedavisinin geciktirilmemesi için makattan kanama olduğu tesbit edildiği anda kesin teşhis konmalıdır.
Bu düşünceyla kanama görüldüğünde ilaç ve bitkisel tedavilere başlamak yerine teknoloji desteği olan klinikte teşhis konulmalı, bu doğrultuda tedavi planlanmalıdır.

https://www.hemoroidklinigi.com/makattan-kanama.asp
https://www.basurklinigi.com/makat-kanamasi/

Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS Genel Cerrahi ve Proctoloji Uzmanı

 

1 Yorum Var

Doktora Soru Sor
  1. İyi günler hocam benim sıkıntım makat kısmının üstünde şişkinlik var kanamada oluyor acaba nedir sıkıntı teşekkür ederim şimdiden
    Op.Dr.Ergun Aygören
    kuyruk sokumuna yakınsa kıl dönmesi,anüse yakınsa anal apse ,makatta ise basur,çatlak nedeniyle olabilir.muayene ile değrlendirilmeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018