Basur (Hemoroid) Muayenesi

basur-muayenesi

Toplumda bir çok insan makat bölgesinde yaşamakta olduğu problemi utandığından dolayı söylemekte çekinir, saklar. Ancak hastalık bu geçen zaman içerisinde ilerleme kaydeder. Utanmaları ağrının önüne her ne kadar geçsede gün gelir ızdıraba dayanamaz ve muayene olmaya karar verirler.

Muayene çeşitlerini anlatmadan önce belirtmek isteriz ki hasta, doktor arasında herhangi utanmaya sebep olabilecek birşey yoktur. Her hastalıkta olduğu gibi hemoroid için de erken teşhis, muayene ve tedavi sizin acı ve ısdırap çekmemeniz için fayda sağlamaktadır. Çünkü bu vakayı sakladığınız, onunla beraber yaşamaya çalıştığınız sürece acı çekeceksinizdir.

Basur (Hemoroid) Muayenesi

Muayene Çeşitleri

Bir kaç muayene çeşidi bulunmaktadır. Bunlar hastalığın dereceseine göre de değişebilmektedir. Makat bölgesinde meydana gelebilen çok rahatsızlık olduğundan basur olduğuna kesin olarak kanaat etmek gerekmektedir. Proctoloji alanında tecrübesi olan hekim bu muayene yöntemlerini uygulayarak tam teşhisi koyacaktır.

1-) Göz muayenesi ; Hasta yüzüstü bir pozisyonda dirsekleri, dizleri üzerinde yatırılır. Doktor göz ile muayene eder. Hastada iç hemoroid mi, dış hemoroid mi olduğunu gözlemler. Dış basur oldukça net bir şekilde makat dışarısında bulunduğundan dolayı hızlı ve basit şekilde fark edilir. İç basur ise kendi arasında 1. 2. 3. ve 4. dereceye ayrılmaktadır. 3. – 4. derecede ki iç basur da dışarıdan görülebilmekte olduğu gibi 1. ve 2. basur dereceleri gözle görülemezler bunun için aşağıda anlatacağımız diğer muayene çeşitleri uygulanmaktadır.

2-) Parmak muayenesi ; Hastalığın henüz çok yeni olduğu ilk zamanlarda göz yordamıyla muayene edilen fakat görülemeyen vakalar için uygulanmaktadır. Belkide hastaların en çok çekindikleri durum budur. Fakat sağlık için yapılması şart muayene şeklidir. Proctoloji alanında tecrübeli hekim parmak ile basurun derecesini anlayabilmektedir.

3-) Anoskop muayenesi ; Anoskop makatın ve bağırsağın son 10 cm’lik kısmını rahatlıkla gözlemlemeye, neredeyse %100 şekilde hastalığın teşhisinin konmasını sağlamaktadır.

Basur muayenesi çeşitlerinden bahsettik. Her ne kadar kulağa, göze hoş gelmese de bu muayeneler makat bölgesinde yaşanmakta olan rahatsızlık için oldukça önemlidir. Hastalar bu bölgede yaşadıkları tüm sıkıntılarda kendi kendine hemoroid teşhisi koymakta. Çevrelerinin tavsiyeleri üzerine ilaç, krem veya bitkisel ürünler kullanmaktadır. Problemin ne olduğunu bilmeden bu şekilde müdahalelerde bulunmak hem sıkıntıyı büyüterek sizi zor, sürece sokabilir, hem de maddi olarak kayıp yaşamanıza neden olabilmektedir.

Bu gibi bir sıkıntınız var, çekiniyorsanız, kesinlikle utanmayın, çok geç kalmadan bir hekime başvurun.

Hemoroid Belirtileri

Her iki cinste de yaklaşık aynı sıklıkta karşılaştığımız hemoroid derecesine göre değişik belirtilerle karşımıza çıkar:
-Kanama;Taze kırmızı genellikle damlama şeklinde kanama olur ama aletle görerek teşhis konuluncaya kadar hemoroid kanaması denmemesi gerekir.
-Makatta meme,parmak gibi çıkıntı;dış basur yara içle birlikte dış basur olduğunda tespit edilir.
-Kaşıntı bölgenin fazla nemlenmesinden olabilir.
-Dışkılama esnasında dışarı memeler çıkabilir.
-Ağrı;çok sık rastlanan bulgu değildir,makat tarafından sıkıştırıldığında olabilir,çıkıp sıkışan büyüklüğe göre çok şiddetli olabilir.

https://www.basurklinigi.com/basur-muayenesi-nasil-yapilir/
https://www.hemoroidklinigi.com/hemoroid-muayenesi-nasil-yapilir.asp

1 Yorum Var

Doktora Soru Sor
  1. Merhabalar kolay gelsın. 1 hafta önce fazla acı yedim tuvalete gitdiğimde zorlama oldu.Bunun sonucunda makatda fasulye büyüklügünde mor şişlik vardı.çok acı verici ve batma vardı. kanama veya tuvalete çıkmakda sorun yok. ama biraz batma hissi var. sorun nedır ve ne önerirsiniz.
    Op Dr Nizam Kurtdere
    anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018