Anüs Siğili Nasıl Geçer?

Kondilom diğer adıyla makat siğili diğer makat hastalıklarından çok farklıdır; mikrobik bir hastalık olduğu için tedavisi de çok farklıdır. Örneğin makat çatlağı olan bir hasta ameliyat edilir ve % 99 ihtimalle görmek gerekmez çünkü tekrar etme ihtimali % 1’denden azdır. Kondilom tedavisinde temel amaç kondilomları yok etmek ve tekrarlamasını engellemektir. Seçilecek yöntem bu felsefeye göre seçilmelidir çünkü bulaşıcı bir hastalık olup, hastanın kendisinden başka bölgelerine veya başka insanlara bulaşabilir.


Kondilom Anüs Siğili

İlaçla Makat Siğili Tedavisi
İlaç sürülerek kimyasal olarak yanması sağlanır,bu tedavide iki önemli sorun vardır siğiller yakılırken çevredeki ciltte yanabilir, daha önemlisi makat çevresindekiler yakılır ama makatın içindekiler yakılamadığı için çoğalmaya ve büyümeye devam eder. Aynı durum genital siğil için de geçerlidir.

Dondurarak kondilom tedavisi ;

-40-60 derecelik gaz siğile dokundurulur bu kadar soğuk dokuyu öldürür, çok pratik bir yöntemdir ama anüsün içine uygulanamayacağı için gerçek anlamda yok edilmemiş olur ve içerdekiler büyümeye devam eder.

Yakarak kondilom tedavisi ;

Çok ince uçlu koterle kontrollü bir şekilde tümü yakılarak yok edilir. Yok olduğu o anda görülür. Uygulamada insan gözünün görebileceklerinin tamamını yakmak gerekir bu şekilde tekrar ihtimali düşüktür ancak gözle görülemeyecekler kadar küçük olanların tekrar etmesi ihtimaline karşı hasta yakın takibe alınmalıdır.

Kondilom tedavisinde takip tedavi kadar önemlidir ve takipten asla ödün verilmemelidir, hastanın takiplerden kaçmaması için hastaya ekonomik yük oluşturulmamalı ve takip süresinde artı ücret talep edilmemelidir.

Tedavi ve takip şu şekilde olmalıdır

Hasta ilk uygulamadan 1 ay sonra tekrar görülmeli ve varsa yeniden uygulanmalıdır. Eğer müdahale gerektiyse yeniden 1 ay sonra görülmelidir. Hasta 1 aydan önce fark ettiyse kesinlikle 1 ayı beklemeden gelmelidir.

Eğer 1 ayın sonundaki kontrolde hastalığa rastlanmadıysa bu defa 2 ay sonra çağrılmalıdır, yine müdahale edildiyse 1 ay sonra edilmediyse bu kez 4 ay sonra kontrol edilmelidir. Bu şekilde takip en az 1 yıl sürdürülmelidir daha doğrusu hiç müdahale gerekmeyen 6 aylık bir süre olmadıkça sorun tümüyle halledildi denmemelidir.

Bu kadar yakın takiple tedavi edilemeyecek siğil olamaz. Tüm bu yaklaşım hastalığın tekrarlayacağı anlamını taşımaz ama tedbirli olunmalıdır. Kondilom takibi tedavisi kadar önemlidir ve hizmet alacağınız kliniği seçerken doktorunuzdan bu konuda net bilgi alın, özellikle ücret konusunun canınızı sıkmaması için önceden netleştirin.

http://www.sigiltedavisi.net/anuste-cikan-sigiller-kondilom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018