Anoskop muayenesi

AnoskopAletin isminden de anlaşılacağı gibi anüs hastalıklarının teşhisi için gözle görmeyi sağlayan bir alettir.2 cm çapında 10 cm uzunluğunda bir alet olup makat ve kalın bağırsağın son 10 cm lik kısmında oluşan hastalıkların % 100 yakın doğrulukta teşhis edilmesini sağlar.
Özellikle hemoroid şüphesiyle gelen her hastaya hatta makat şikayetinden söz eden her hastaya rutin uygulanmalıdır,gözle bakarak yada parmakla muayene ederek hemoroid teşhisi konamayacağı bütün bilimsel yayınlarda belirtilmektedir ama ne yazık ki bir çok doktor anoskopla uğraşmak yerine dışarıdan bakarak veya parmakla muayene ederek teşhis koyduğunu sanmaktadır.
https://www.ideaklinik.com/anoskop-muayenesi.html muayanesi makattan kanama kırmızı taze kan şeklindeyse son 10 cm lik kısımdadır ve anoskop yardımıyla sebep teşhis edilebilir,kanama vişne çürüğü şeklindeyse kanama daha yukarı bağırsak kısmındadır bu durumda kolonoskop yapılması şarttır yani makattan kanaması olan her hastaya mutlaka endokopi denilen bu aletlerle bakmak gerekir.

Endoskopi yapılmadan kanamanız hemoroidden diyerek ilaç yazmak yada eczacı önerisiyle ilaç kullanmak son derece tehlikeli bir yaklaşımdır çünkü hemoroid denilen kanama sebebi kanser de olabilir.
Özetle makatta ağrı, kanama, kaşıntı, akıntı ve yanma gibi şikayetleri olan her hasta mutlaka anoskop yardımıyla muayene edilmelidir.

Op.Dr.Nizam KURTDERE  Proktoloji uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018