Siyah Ben

Benle bir çok yönleriyle sınıflandırılmaktadır,halk arasındaki sınıflandırmanın bir türü de rengine göre sınıflandırma şeklindedir.Ten rengi,kırmızı,kahverengi veya siyah olarak tarif edilmektedir.Rengi dışında ciltten kabarıklığına göre de sınıflandırılır.

Siyah benler en sık rastlanan ben gurubundandır.Ciltten kabarık olduğu gibi ciltle aynı düzlemde de olabilir.Kabarık veya düz olması seçilecek teknolojiyi de belirler.

Renkli olmasının en büyük özelliği ten rengi benlere oranla güneşin zararlı ışınlarını daha yüksek düzeyde tutar ve bu işinlardan zarar görem yani kanserleşme riski renksiz olanlara göre daha yüksektir.Her ne kadar risk yüksek olsa da bu risk önemsenmeyecek düzeydedir çünkü melanom (mailgn) dışındakilerin tedavisi normal ben gibi yapılabilir ve tedavide başarı % 100 dür.

Ciltten kabarık olan siyah benlerin tedavisi elaktorkoter veya radyo frekansla buharlaştırma şeklinde bir seansta yapılabilir.Kabarık olmayanlar ise lazerle tedavi edilir.Lazerle tedavi 2- 8 seans sürebilir.Gerek buharlaştırma gerekse lazerle tedavi sonrası fark edilir düzeyde iz kalmaz.

Siyah benlerin kanser olup olmadığı gözle yada dermatoskopla bakılarak büyük oranda anlaşılabilir,şüpheli durumda gerek duyuluyorsa patolojik olarak inceleme amacıyla parça alınabilir.Parça alınması gerekiyorsa bu tedavi seçimini belirlemez.”inceleme için ameliyatla almak gerekir” yaklaşımı bilimsellikten tamamen uzak ve anlamsız bir görüştür.Buharlaştırma veya lazerle tedavi edilecek benden punch denilen biopsi alma aletiyle inceleyecek kadar parça alınır ve hemen arkasından tedavisi yapılabilir. Daha fazla bilgi için http://www.bentedavisi.com incelemenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018