Kılcal Damar Çatlaması

En sık bacaklarda görülen, daha seyrek olarak yüzde, burunda görülebilen kılcal damar çatlaması normalde görünmeyecek kadar ince damarların kıl gibi ince damar halini alacak kadar genişlemesidir.Çapları 0.1-2 mm arasında değişir.Bu kılcal damarlar genellikle diğer kalınlardan farklı olarak daha kırmızıdır.Bayanlarda özellikle bacaklarda sık görülür ama yüz bölgesinde de görülebilir.Kılcal damar çatlaması olarak ta adlandırılır.Orta ve ileri yaş erkeklerde ve özellikle alkoliklerde yüz ve burun bölgesinde daha sıktır.Vücudun diğer bölgelerinde daha seyrek görülür.Tedavi tüm kılcal varisler için aynı şekildedir ve ameliyatsız yapılmaktadır,doğru teknolojiyle tedavi başarı şansı % 100 dür.Asıl adı telenjektazidir.

Mikro Skleroterapi
Skleroterapinin gelişmiş halidir, kıl kadar ince damarlra güvenle uygulanabilir. Tecrübeli ellerde hiçbir sorun yaratmadan mükemmel sonuçlar alınabilir.

Telenjektazi tedavi yöntemleri şunlardır;

-Lazer tedavisi :

Cildin üzerinden uygulanan ışık cilde zarar vermeden geçer ve daha derindeki renkli (kırmızı-mor) damarı ısıtarak (termo koagülasyon) damarın tahrip olmasını sağlar.Tahrip olan bu damar tıkanır ve vücut tarafında yok edilir ve sonsuza kadar yok edilmiş olur.Lazerle yok edilen kılcal varis tekrar ortaya çıkmaz.

-Radyofrekans tedavisi :

Radyo dalgalarının çok ince iğne ile damara iletilmesi şeklinde bir tedavidir.Damara uygulanan bu enerji damarın ısınarak tahrip olmasını sağlar,tahrip olan damar vücut tarafından metabolize edilir.Tedavi genellikle tek seansta tamamlanır ve etkisi kalıcıdır.Uygulamada minimal(sinek ısırması şeklinde tarif edilir) acı olabilmektedir.Leke veya iz kalmadan tedavi bitirilir.

-Köpükle telenjektazi tedavisi:

İğne girebilecek kadar olan kılcal varislerin tedavisinde kullanılır.Damar içine köpük verilerek tıkanması ve vücut tarafından yok edilmesi sağlanır,başarısı tamdır seyrek olarak aynı damara 2.seans gerekebilir..Hafif düzeyde ağrı olabilir.Çok seyrek olarak leke oluşabilir ama kendiliğinden düzelir.

Tüm bu yöntemlerle tedavi edilen kılcal damar sonsuza kadar yok olur.Zamanla başka alanlarda başka kılcal damarlar çıkabilir bu durumda yapılacak şey yeni oluşan kılcal damarları yeniden tedavi edilir.

Bu tedavi yöntemlerinden hangisinin uygulanacağı yaygınlığa ve kalınlığına göre hekim ve hasta tarafından belirlenir.Tedavi uygulanan teknolojiye göre bir seansta olabileceği gibi tekrarlayan seanslarda gerektirebilir.

Kılcal varis hayati önem arz etmeyen daha çok estetik sorundur dense de bacak sızlaması olan hastalar tedavi edildiğinde sızlamaları da düzelir.

Hastalık giderek yaygınlaşabilir ama olarak kalır genişleyip kalın damar halini almaz.

Kılcal varislerin tedavi ücretleri yaygınlığına göre değişir.SGK anlaşması olan kurumlarda resmi kurum hastalarından tedavinin belli kısmı alındığı için çok daha ekonomik olmaktadır,ancak kamu hastanelerinde SGK lı hastalara kılcal damar çatlaması tedavisi yapılmamaktadır.

Kılcal damar çatlaması tedavi ücreti İçin tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018