Anuflex Krem

Bu yazımızda Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Nizam Kurtdere’nin verdiği bilgiler doğrultusunda anal bölgede sıkça görülen makat çatlağı rahatsızlığına bitkisel çözüm sunan anuflex kremden bahsedeceğiz. Anal bölge hastalıkları özellikle bağırsak düzensizlikleri yaşayan bireylerde sıkça görülen rahatsızlıklardır. Makat çatlağı da bu rahatsızlıklardan birisidir. Kabızlık ve ishal yani makatın zorlandığı durumlar bu bölgede oluşan sorunlara zemin hazırlamaktadır. Bu hastalığın tıbbi literatürdeki ismi fissürdür. Fissürün basitçe tanımlarsak makatta oluşan yırtık ve çatlaklar demek doğru olacaktır.

Anal Fissür Nedir?

Fissür hastalığın bulunduğu evreye göre akut ve kronik olarak iki dereceli incelenmektedir. Uygulanacak tedavi açısından hastalığın evresi önem taşımaktadır. Başlangıç evresi olarak da kabul edilebilecek akut dönemde ilaçla tedavi mümkündür. Ancak kronikleşen vakalarda ilaç tedavisi söz konusu değildir.

Akut Ve Kronik Fissür Nasıl Anlaşılır?

Hastalığın ilk evresine akut bunun devamlı hale geldiği duruma ise kronik fissür demiştik. İkisinin ayrımını yaşanan şikayetlerin süresine göre anlamak mümkündür. Makat çatlağında yaşanan ne belirgin şikayet dışkılama esnasında yaşanan şiddetli acıdır. Akut dönemde acı dakikalar içerisinde geçerken kronik dönemde saatlerce devam etmektedir.

Nasıl Oluşur?

Mantık oldukça basit ve anlaşılırdır. Kabızlığa bağlı olarak sertleşen dışkının çıkış esnasında makatı zedeleyerek yırtığa sebep olması ile oluşmaktadır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Makat çatlağının tedavisi hastalığın evresine göre değişiklik gösterebilmektedir. Yeni oluşmuş bir fissürün ilaçla tedavisi mümkün olmasına karşı süregelen fissürde tedavi botox enjeksiyonu ile yapılmaktadır.

Botox Enjeksiyonu Nedir?

Hastalığın her iki tedavisinde de amaç oluşan yırtığın iyileşmesini engelleyen kasların devre dışı bırakılmasıdır. Kasılmaya neden olan kasların devre dışı bırakılması ile oluşan lezyon iyileşme sürecine girmektedir.  İşlem enjeksiyon kadar kolay ve acısızdır. Enjeksiyon yapılan kaslar 6 ay kadar bir süre için felç edilir. Bu sayede yırtık iyileşir.

Bitkisel Tedavi

Günümüzde her anlamda eskiye ve doğal şeylere özlem duyulmakta rağbet edilmektedir.Özellikle hastalıkların tedavisinde doğal, bitkisel ilaçlar oldukça rağbet görmektedir. İlaçların yan etkisi düşünülünce insanların bu talebi haksız sayılmaz. Anuflex krem de makat çatlağına bitkisel çözün sunan bir üründür. İçeriğindeki çeşitli yağlar, özler sayesinde doğal bir şekilde iyileşme sağlamaktadır.

Anuflex Nasıl Etki Eder?

Makat çatlağında kasların kasılması özellikle dışkılama esnasında şiddetli acıya neden olmaktadır. Yazımızın içerisinde de değindiğimiz gibi hastalığın iyileşme sürecinin başlatılabilmesi için kasların kasılması engellenmelidir. Anuflex de içeriğinde bulunan doğal özlerle bu etkiyi sağlamaktadır. Ayrıca lokal olarak uyuşturucu etkisi sağlayan içeriği sayesinde dışkılama esnasında yaşanan şiddetli acının yaşanmasını engellemektedir. Dışkılama öncesinde anuflex uygulanması minimun düzeyde acı yaşanacak bir dışkılama sağlayabilir. İçeriğinde bulunan özlerin yara iyileştirici özelliği sayesinde yırtığın iyileşmesi sağlanır. Mikrop öldürücü antiseptik özler ise kaşıntı şikayetini de bertaraf etmektedir. Dolaşım sistemini düzenleyici etkisi sayesinde ise bölgedeki kan akışını hızlandırarak iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Anuflex Merhemi Devlet Karşılıyormu?
Hayır karşılamaz, sadece anuflex merhemi değil hiçbir fissür ilacını devlet karşılamaz ancak anuflexin fiyatı 50 TL nin altında olduğu için rahatlıkla alınabilir.

İçeriğinde Neler Bulunmaktadır?

Meyan Kökü Ekstresi

Kortizon böbreküstü bezleri tarafından üretilen bir hormondur.  Vücutta eksikliği halinde dışarıdan alınabilen bir hormondur. Pek çok hastalığın tedavisinde kortizon kullanılmaktadır. Sentetik olarak dışarıdan alınan kortizonun fazla olması yıkıcı sonuçlara neden olabilmektedir. Kortizona ihtiyaç duyulmasının sebebi ise; iltihap giderici, şişlik, ödem azaltıcı, alerji önleyici olmasıdır. Oldukça yararlı bir hormon olmasına karşın uzun süreli, miktar olarak haddinden fazla kullanılması tehlike arz etmektedir.

Meyan kökü ise doğal kortizon özelliği taşıyan bir bitkidir. Kortizonun yan etkilerini yaşatmadan fayda sağlayabilen bir bitkidir meyan kökü. Ayrıca uzun süreli kullanılması da doğallığı sayesinde yan etkilere sebep olamamaktadır.

At Kestanesi Ekstresi

Anal bölge hastalıkları birbirleri ile benzerlik göstermektedir. Basur en sık görülen makat hastalıklarından biridir. Basur fazla ıkınma sonucu anal bölgede bulunan toplardamarların makat dışına sarkmasıdır. At kestanesi ekstresi genellikle basur tedavisinde genişleyen damarların toplanması için kullanılmaktadır. Dolaşımı düzenlemesi hem yara iyileşmesini hızlandırmakta, hem de ödem, şişliğin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Karanfil Yağı

İlaç olarak satılan fissür kremlerinin kullanımında bir de ek olarak anestol pomada ihtiyaç duyulmasıdır. Bunun sebebi ise makat çatlağı kremlerinin uyuşturucu etkisi bulunmamasıdır. Anuflex ise içerisinde ki karanfil yağı sayesinde uyuşturma etkisi doğal yolla sağlamaktadır. Bu sayede dışkılama işleminde minimum acı yaşanmaktadır.

Sarı Kantaron Yağı

Sarı kantaron yağı genellikle yara ve yanık tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca antiseptik özelliği sayesinde mikrop öldürücü olarak da kullanılmaktadır. Ek olarak damar büzücü etkisi sayesinde kanamaların durdurulmasında da kullanılmaktadır. Bu özellikleri göz önüne alınınca makat çatlağı tedavisi için adeta vazgeçilmez bir etken madde oluyor sarı kantaron yağı. Hem yaranın iyileşmesine hem de kanamaların durdurulmasına etki etmektedir.

Papatya Ekstresi

Ağrıyı hafifletici, sakinleştirici, spazm çözücü, antiseptik özellikleri sayesinde makat çatlaklarının iyileşmesinde etken madde olarak kullanılmaktadır. Yatıştırıcı ve gevşetici özelliği sayesinde kasların gevşemesine ve buna bağlı olarak rahatlama sağlamaktadır.

Aynısefa Yağı

Doku iyileşmesini sağlayan bir yağdır. Yapılan klinik çalışmalar düzenli kullanımda kısa süre içerisinde deride oluşan lezyonların tamirinde etkili olduğunu kanıtlanıştır. Ayrıca ürünün içerisindeki diğer etken maddeler gibi gevşeme sağlayarak tedavi sürecine olumlu etki etmektedir.

Çinko Oksit

Çinko hücre yenilenmesinde ve tedavisinde oldukça önemli bir yer tutan çinko fissür tedavisinde de kullanılmaktadır. Hücre tamiri özelliği sayesinde yaranın iyilşmesini hızlandırmaktadır.

Lanolin

Pek çok kozmetik ürün ve cilt bakım ürünü lanolin içermektedir. Suyu tutma özelliği sayesinde cilt kalitesini arttırarak cildin yumuşak dokuda olmasını sağlamaktadır. Cilt kalitesinin artması, cildin hızlıca kendini toplaması anlamına gelmektedir. Bu da makatta oluşan yırtığın iyileşmesi anlamına gelmektedir.

B5 Vitamini

Tıpkı lanolin de olduğu gibi B grubu vitaminlerde pek çok saç ve cilt bakımı ürünü içerisinde yerini almaktadır.  Alyuvarların yenilenmesini sağlar. Böylece derinin tazelenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur. Böylece oluşmuş yırtık ve çatlaklar tedavi edilmiş olmaktadır.

Allontoin

Kozmetik sanayisinin vazgeçilmezlerinden biri olan allontoin de ölü derinin canlanmasını ve yenilenmesini sağlayarak tedavi sürecine katkı sağlamaktadır.

Fenoksietanol

Bakteri ürümesini engelleyen bir maddedir fenoksietanol. Hazırlanan karışımda bulunması ürünün ömrünü uzatarak daha uzun süre kullanılmasını sağlayacaktır.

Anuflex Nasıl Kullanılır?

Makat çatlağı dışkılama esnasında kişiye oldukça zorlu dakikalar yaşatan bir sağlık sorunudur. Ancak dışkılama işleminden 5 dakika önce serçe parmak yardımı ile makatın hafif içerisine doğru anuflex sürülmesi ile dışkılama işleminde yaşanan acı en aza indirilebilir. Ürün içerisinde bulunan doğal özler yan etkiye neden olmadan uyuşma sağlayarak acıyı azaltmaktadır. Dışkılama sonrasında da aynı şekilde kullanılması kasları gevşeterek iyileşme sürecine ve dışkılama sonrası ortaya çıkacak ağrının azaltılmasını sağlar.

Yan Etkileri

Doğal özlerden elde edilmesi sayesinde kanıtlanmış hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Bebeklerde bile gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir. Bütün maddelere karşı alerji olabileceği bilinen bir gerçektir, bu gerçek ışığında çok seyrek olarak alerji yapma ihtimali olabilir ancak ilacın kesilmesi yeterlidir.

Anuflex Krem Fiyatı
Perakende satış fiyatı 49 TL olarak belirlenmiştir.

Anuflex Defnil Pharma İlaç Sanayi tarafından üretilmekrtedir.

Genel saglik © 2018