Anal Dermatit Nedir?

Makatta kaşınma rahatsızlığının sebebi % 90 anal dermatit denilen cilt hastalığıdır.Sıcak aylarda ve sıcak ortamlarda kaşıntı dayanılmaz düzeylere varıp hastanın sosyal yaşamını olumsuz etkileyebilir.

Anal dermatit belirtileri:

Kaşınma.

Anüs ve civarında ıslaklık hissi.

Hafif kanama

Bölge cildinde kalınlaşma ve sertleşme.

Ciltte oluklaşma şeklinde meme görünümü

Pis koku

Cidin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar.

Anal dermatit teşhisi :

Teşhis muayeneyle konur.Erkeklerde daha sık görülür.Muayenede anüs çevresindeki cildin kabalaştığı,hassaslaştığı,çok nemli olduğu,  koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir,akıntıya benzer cilt salgısı ve bunun çamaşırda yaptığı kirlenme görülür.

Sebepleri:

Aşırı temizlik

Baharat, patlıcan ve domates

Şişmanlık

Sıcak hava ve ortamlar

Fazla oturmak

Kaşımak

Anal dermatit tedavisi:

Öncelikle sebep olabilecek yukarda sayılan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Makattaki kaşıntılı durumların tedavisi için üretilen pruzon adlı ilaç anal dermatit tedavisinde ilk tercihtir çünkü alternatifi olan kortizonlu merhemlerin ciddi yan etkileri vardır.Pruzon merhem ilk kullanımda ciddi rahatlık sağlar,ilacın içinde yazan tarzda kullanılması halinde hastalık tekrar ortaya çıkmaz.

 

2 Yorum Var

Doktora Soru Sor
  1. Cok tesekkur ederim doktor bey sorunumdan sayenizde kurtuldum :-)

  2. Mrb nisanlimla ters iliskide bulunduk daha sonrasinda yanma ufak iltihap tuvalet isteksizligim meme ucu ve yirlma meydana geldi kendim ilac alsam eczaneden anestol pomad ve pruzon merhem iyilesir mi lutfen yarimci olun hocam cok korkuyorumm ve iyilesmesi uzun surer mi simdden tesekkurler…İliskinin uzerinden 5 gun gecti hocam tedavi icin gec kalmamisimdir umarim :(((

    Op.Dr.Atilla KAYA
    anestol kullanmanız yeterli kabız kalmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel saglik © 2018